Десятки тисяч росіян залишили країну після проблем із ВНЖ та банками.
Росіяни, які поїхали до Туреччини після вторгнення в Україну, масово перебираються в інші країни на тлі проблем із отриманням посвідки на проживання (ВНЖ) та банками. Як пише Reuters із посиланням на офіційні дані, за останній рік республіку залишили десятки тисяч громадян РФ. До травня число росіян із турецьким ВНЖ скоротилося до 96 тис. осіб. Наприкінці 2022 року їх було 154 тис.
Дев'ять росіян розповіли, що їм довелося виїхати з Туреччини через труднощі з отриманням ВНЖ, які виникли на початку 2023 року. Тоді влада посилила перевірку заявок, оскільки викликаний війною потік мігрантів спровокував різкий зліт цін на нерухомість і власники почали виселяти орендарів з-поміж турецьких громадян, щоб здати житло дорожче. В результаті для іноземців закрили 10 районів Анталії. Крім цього, мінімальна вартість нерухомості для гарантованого отримання ВНЖ підвищилася до $200 тис. замість колишніх $50 тис. у невеликих містах та $75 тис. у мегаполісах.
Іншою причиною втечі громадян РФ із Туреччини стали проблеми з проведенням банківських операцій. З початку 2024 року практично перестав відкривати рахунки росіянам DenizBank – один із найбільших банків країни. З десяти заявок схвалення отримує лише одна, рахунок неможливо відкрити навіть із наявністю ВНЖ та прописки в Туреччині, розповідав один із посередників Сергій Овсянніков, додаючи, що винятки роблять лише клієнтам із великим депозитом від $100 тис. і вище.
Крім того, масовий від'їзд росіян спровокував різке зростання цін: минулого місяця інфляція в республіці досягла 70%. “У Туреччині неможливо передбачити своє майбутнє”, – прокоментував ситуацію 46-річний працівник IT-сектору Дмитро, який виїхав з Санкт-Петербурга до Стамбула після оголошення мобілізації в 2022 році.
У результаті багато росіян вирушили жити до Сербії та Чорногорії. Деякі обрали латиноамериканські країни — Аргентину та Бразилію. З вісника турецької Торгової палати випливає, що кількість компаній, створених за участю російського капіталу, скоротилася зі 140 у 2022 році до 68 у 2023-му.
На початку травня повідомлялося, що близько 40–45% росіян, які виїхали від війни, повернулися до Росії через проблеми з документами, роботою та банківськими переказами. За оцінкою Bloomberg Economics, такі громадяни становлять лише 0,3% від загальної кількості зайнятих у країні. Проте зворотна міграція додала від однієї п'ятої до однієї третини зростання ВВП Росії в 2023 році на 3,6%.
Про це Пише сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97