При цьому рух «Талібан» визнано терористичним та заборонено в РФ.
Росія різко наростила торгівлю із підконтрольним талібам Афганістаном. Якщо у 2022 році товарообіг між країнами «становив близько $170 млн, то зараз уже перетнув позначку $1 млрд», заявив керівник Російського ділового центру Афганістані Рустам Хабібуллін.
“Основні сфери експорту-імпорту – це газ, нафтопродукти, борошно, пшениця, олія, останнім часом молочна продукція”, – уточнив він, додавши, що Росія закуповує в Афганістані вироби з металу та будматеріали.
Він пов'язав такі темпи зростання товарообігу з приходом до влади «Талібану» та рішенням США покласти край майже 20-річній військовій присутності в ісламській державі у 2021 році. Хабібуллін звинуватив американців та їхніх союзників у НАТО в тому, що вони «усіляко перешкоджали активному розвитку економічних і політичних відносин» між Росією та Афганістаном.
Він додав, що Росія має намір і надалі виправляти цю ситуацію, у тому числі створюючи робочі місця та інвестуючи в локальні проекти очолюваної талібами держави. «Це самі заводи, фабрики, сільське господарство», — уточнив Хабібуллін. За його словами, високий інтерес представляє будівництво водного каналу Куш-тапе, і кілька російських компаній вже оформлюють довгострокову оренду на земельні ділянки для сільгосппотреб поруч із ним.
Влітку минулого року таліби покликали Росію взяти участь у будівництві залізничної магістралі Термез – Мазарі-Шаріф – Кабул – Пешавар, яка замислювалася як частина транспортного коридору від Індії до країн ЄС і була заморожена через відсутність фінансування після зміни влади в Афганістані.
До цього Росія погодилася інвестувати в енергетику, видобуток корисних копалин та інфраструктуру ісламської держави. Відповідну угоду щодо проектів загальною вартістю $1 млрд було укладено з талібами на початку 2023 року. Взаємодія забезпечуватиметься в рамках консорціуму, до якого увійшли 14 афганських бізнесменів та компанії з Росії, Ірану та Пакистану.
Цієї весни таліби анонсували створення енергетичного хаба для перекидання російської нафти до Південної Азії та іншого регіонального експорту. Виконувач обов'язків міністра торгівлі Нуріддін Азізі повідомив, що вони вже досягли відповідних домовленостей із Казахстаном та Туркменістаном. Таліби розраховують на те, що через новий центр проходитимуть мільйони тонн нафти, які, як вони очікують, Росія продаватиме найближчими роками країнам Південної Азії, зокрема Пакистану.
Рух «Талібан» визнаний терористичним та заборонений у РФ, але російська влада підтримує контакти з його представниками на офіційному рівні. У тому числі талібів запрошують на різноманітні заходи за участю перших осіб держави, зокрема президента Володимира Путіна. Так, після початку війни в Україні вони відвідали Петербурзький міжнародний економічний форум (ПМЕФ). А 15 травня цього року прибули на форум «Росія – Ісламський світ» у Казані. Глава МЗС РФ Сергій Лавров назвав талібів «розсудливими людьми», влада шукає спосіб виключити їх зі списку терористів.
Сформований талібами уряд досі не визнала легітимним жодна країна, оскільки угруповання не виконало зобов'язань у сфері дотримання прав людини, створення інклюзивної політичної системи та боротьби з тероризмом та наркотрафіком.
Про це Інформує своїх читачів ресурс ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97