Самостійно авіакомпанії купити та завезти до РФ літаки не можуть.
Російським авіакомпаніям стає все важче підтримувати льотну придатність наявних літаків через санкції та старіння парку. Перевізники потребують нових лайнерів, але згодні і на уживані, заявив старший віце-президент Utair Дмитро Білоконь на виставці «Росія». «Комерсант».
За словами топ-менеджера, самостійно авіакомпанії купити та завезти до країни жодні літаки не можуть. При цьому утилізація флоту вже перебуває на граничному рівні, а на вітчизняних розробок доведеться чекати надто довго — щонайменше до 2026 року. Білоконь закликав владу звернути увагу на проблему та сприяти її вирішенню.
«Всі авіакомпанії як приватний бізнес намагаються знайти б/в літаки на ринку зовні, але поки що я не чув про позитивні приклади. Хотілося б звернутися за допомогою регулятора — і Мінтрансу, і уряду — у тому, щоб фокус у цій стороні теж був наведений, і більше цим позаймалися б», — сказав топ-менеджер.
Серед іншого, Білоконь запропонував завозити до Росії вживані літаки за прикладом Ірану, «поки що немає своїх». На його думку, тільки так можна підтримувати та розганяти попит на авіаперевезення.
«Найголовніша невизначеність для всіх авіакомпаній зараз — коли ми отримаємо перші вітчизняні літаки: імпортозаміщені „Суперджети“, МС-21, Іл-114, „Тушки“. На горизонті 2024-2025 років, за тими прогнозами, що ми чуємо від виробників, літаків, мабуть, не варто чекати. Тобто 2026 рік — реальний термін перших поставок, а попит знову ж таки не поповнюється в ємності з 2022 року», — констатував Білоконь, закликавши розглянути «іранський» варіант.
Проте експерти сумніваються в тому, що держава здатна знайти уживані і тим більше нові літаки з урахуванням санкцій, що діють.
За словами члена громадської ради при Мінтрансі Кирила Янкова, тут у влади ще менше шансів, ніж у приватників, оскільки «літак — продукт, що дуже відстежується», і якщо якась авіакомпанія з третьої країни погодиться продати Росії старий лайнер, це загрожує наслідками. “Виробник літака Boeing або Airbus, той же Embraer, дізнавшись, що повітряне судно продано всупереч санкціям, перестане постачати свої літаки до цієї країни або накладе санкції на обслуговування своїх літаків там”, – пояснив Янков.
До війни в Україні авіапарк російських компаній налічував 1031 літак. Майже дві третини флоту складали повітряні судна виробництва Boeing та Airbus.
За даними Росстату, за першу половину 2023 року заводи здали замовникам лише два цивільні літаки, а всі програми власного виробництва зіткнулися із затримками. Випуск лайнерів MC-21 не вдається налагодити через брак композитних деталей, які раніше постачала «дочка» «Росатому» Umatex, що потрапила під санкції, а слабким місцем турбогвинтового Іл-114-300 виявився двигун ТВ7-117СТ. Він так і не пройшов льотні випробування і навіть призвів до катастрофи військово-транспортного літака Іл-112В.
При цьому програма розвитку авіатранспортної галузі вимагає збільшити випуск цивільних лайнерів у 46 разів. Незважаючи на санкції та відсутність доступу до західних технологій, до 2026 року, за задумом урядовців, у Росії має випускатися вже 120 цивільних літаків, 2028-го — 200, а 2030-го — понад 230.
Про це Пише портал ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97