У 1983 році професор Прінстонського університету Стівен Коен назвав радянську систему напрочуд стабільною. Навіть Центральне розвідувальне управління США переоцінило внутрішню стабільність Радянського Союзу і не очікувало його швидкого розпаду. Колишній директор ЦРУ Стенсфілд Тернер написав в американському журналі «Міжнародні відносини» в 1991 році: «Ми не повинні замовчувати величезність нашої нездатності передбачити масштаби радянської кризи».
Зараз багатьом на Заході здається, що режим Путіна має великий запас міцності. Вони роблять одну і ту ж помилку. У путінського режиму багато слабкостей, і це не ахіллесова п’ята, а скоріше інша частина тіла, набагато більша.
Ось моя четвірка найкращих.
Ідеологія
Його просто не існує. Є дивна, неприродна і досить збочена суміш православ’я, сталінізму, антиамериканізму, мілітаризму, радянства, монархії, половців і переможного божевілля — вміст шлункового виверження, яке піарники і пропагандисти всіма силами намагаються гомогенізувати і представити як ідеологію за гроші. Але їхні старання не зовсім увінчуються успіхом, тому що все виглядає фальшиво і неприродно: переможне божевілля глянцеве, православ’я агресивно кровожерливе, а сталінізм вимагає неабиякої гримації, щоб упир не проступив, і все одно неможливо приховати невинну смерть мільйонів радянських людей, росіян.
Весь цей паноптикум ідеологем має створити фасад, за яким ховається єдина ідеологія путінського режиму – гроші. Він і ще 1000 чоловіків грабують свою країну з розмахом і платять за підтримку і лояльність 100 000 дрібних кріпаків, які ділять з іншими 10 мільйонами. Всі інші повинні мовчати і благати.
Жадібність і корупція – це не ідеологія, а політична система, позбавлена ідеології, вкрай нестійка. Гроші (яхти, літаки, палаци) не вирішують всіх проблем світу.
І це підводить нас до найбільш вразливого місця режиму.
Путіна ніхто не любить безкоштовно
Ніхто! А Кадиров? У нього відмінна орендна плата від федерального центру, але як тільки ця оренда закінчиться, він згадає про чеченську мрію про незалежність.
Лукашенко? Він є видатним майстром доїння «старшого брата». Але як тільки доїти буде нічого, Білорусь раптом згадає про свою незалежність і європейськість, а «союзна держава» Росії та Білорусі виявиться просто не дуже вдалим досвідом, та ще й нав’язаним з Москви.
Симоньян, Кисельов, Соловйов? Так що вони працюють тільки заради грошей, це просто високооплачувані і аморальні актори.
ФСБ, військові, судді, «Єдина Росія» – всім їм потрібні гроші у вигляді зарплат і оренди, тобто вміння красти, і поки Путін їм все це забезпечує, вони лояльні. Але як тільки грошей немає…
Орбан? — за гроші. І ми ще не все знаємо.
Китай? Так, можна вважати, що Пекін і Москва мають спільну платформу антиамериканізму. Але саме Китай є головним бенефіціаром економічної та політичної ізоляції Росії. Дружби? “Назвемо це так, але це за гроші.
Іран і Північна Корея, нові друзі Росії, постачають зброю, а тепер навіть солдатів. Але є нюанс: за гроші.
Росіяни масово записуються до армії, щоб вбивати українців. Але! — за гроші, а ціна постійно зростає.
Основним джерелом грошей Путіна є нафта, а її ціну визначає ринок. І це саме по собі становить величезну небезпеку для режиму.
Постраждав імідж сильного лідера
Людина, яка слабка (фізично або морально), намагається приєднатися до сильного. Сильні будуть його захищати. Міцний – безпечний. Легко бути сильним разом із сильними.
Підкоріться сильним, встаньте на коліна, і все буде добре. Вас не чіпатимуть.
Ця логіка бандитська, її прийнято в Росії, і вона зіграла велику роль у героїзації Путіна. “Він захистить нас від бандитизму 1990-х! Вона захистить нас від ворогів, хоча вони були придумані спеціально для цього. Він покаже всім маму Кузьки. Він підніме армію. Путін сильний, з ним рахуються, всі тремтять”. Ось такий наратив.
Але образ орача вимагає постійної демонстрації сили і невразливості. І Путін показав вразливість: він не зміг захистити Курську область, він не може витиснути звідти українців. Путін не може захистити Бєлгород.
У Курській та Бєлгородській областях проживає 2,5 мільйона осіб, майже 250 000 з них втратили свої домівки. Вони мають право на компенсацію в розмірі 15 тисяч рублів – порівняйте з мільйонами, які отримують ті, хто підписує контракт і йде в армію.
Путін не може захистити російські нафтопереробні заводи та аеропорти. Навіть військові склади беззахисні. Велика армія Путіна не тільки не взяла Київ за три дні. Вона була масово г.Ібнет. Так, зараз вона тисне на українців на Донбасі. Але вона благає: іранські дрони та ракети, північнокорейські снаряди та ракети, тепер навіть північнокорейські солдати!
Чорноморський флот, а точніше те, що від нього залишилося, ганебно покинув Севастополь, і тепер вже шукає місце для передислокації з Новоросійська.
І страшні 1990-ті потроху повертаються. Учасники спеціальної військової операції вдома щодня когось будуть убиті, зґвалтовані, пограбовані. Я не можу забути перестрілку в офісі за 300 метрів від Кремля, коли озброєні люди прямо в присутності поліції вбили двох людей.
Пропаганда намагається, але народ не може не бачити, що Путін слабкий і точно не захищає своїх громадян. Слабкість бачить і його оточення. Про це знають і в Ірані, і в Китаї тощо.
Образ слабака вкрай небезпечний для диктатора – ще одна велика вразливість.
Економіка
На перший погляд все відмінно. Багато хто навіть думає, що Росія не дуже постраждала від санкцій, що вони не дуже ефективні. Але це не зовсім так. Навіть не так.
Російська економіка деградує. Ви хочете платити за імпорт? Сірий, звичайно ж, який ще! Без проблем. Обміняйте рублі на тенге, тенге на юань, юані на євро і збільште свій платіж на 30-50%. Все круто!
Чи потрібні вам руки? Без проблем. Потрібно лише перевершити грошові пропозиції влади, яка закуповує гарматне м’ясо для фронту, і зарплатні обіцянки військової промисловості – снаряди і танки фінансуються щедро і в першу чергу. Та й близько 600 тисяч, а може й мільйон, взагалі виїхали і не повернулися, і це були найкращі працівники.
А ще вони були вченими, підприємцями, письменниками, художниками. Вони не хотіли жити у фашистській країні, морально якось некомфортно.
А де ж національне надбання «Газпрому»? У глибокій ямі. А «Роснефть»? Він намагається поглинути ефективних конкурентів – «Газпром нафту» і «Лукойл», пристрасть Ігоря Сєчіна – покривати збитки за рахунок поглинань. А також попросив прем’єр-міністра Мішустіна підтримати нафтовиків.
Вугільна промисловість? У 2024 році частка збиткових вугільних підприємств у Росії склала 52%, а загальний прибуток компаній впав майже у 15 разів.
Вам потрібне програмне забезпечення? І не можна, санкції.
Запчастини? Через Киргизстан і Вірменію, але там повільно, складно і дорого. Додамо інфляцію – Центробанк РФ вже підвищив ключову ставку до 21% річних у спробі її приборкати, і це не межа: Путін заливає війну та смерть росіян грошима, які прискорюють інфляцію.
***
Про що все це має нам говорити?
Найголовніше – зрозуміти, що агресивно-серйозне обличчя Лаврова чи удавана впевнена поведінка Путіна – це один величезний блеф. Вони хочуть говорити з позиції сили, але позаду них вкрай нестійка машина, в якій щось підозріло стукає, їдко димить, кудись капає або навіть тече. Тому ми змушені використовувати ядерний шантаж.
Система все ще виглядає робочою, але приклад СРСР має нагадати нам, як легко система може стати розбалансованою і до яких стрімких руйнувань це призведе. Кінець настане набагато швидше, ніж ми можемо собі уявити.
Петро Зашев, Московська газета «Таймс»
Про це Інформує своїх читачів ресурс ЮА Обозрєватель.