Чому головою Міноборони РФ призначили економіста?
Путін зняв Сергія Шойгу з посади міністра оборони РФ, перемістивши генерала на посаду секретаря Ради безпеки замість Миколи Патрушева. Посаду міністра оборони РФ зайняв Андрій Білоусов — спадковий економіст, який не служив і ніколи не мав справи з армією.
Cодиректор програм зовнішньої політики, координатор міжнародних проектів Центру Разумкова, український військовий експерт Олексій Мельник у коментарі для сайту Charter97.org висловив думку, що Шойгу обрали як «цап-відбувайло»:
— Відставка Шойгу готувалася дуже давно, особливо після тих невдач, які були на Куп'янському та Херсонському напрямках. Думаю, однією з функцій Шойгу тоді була, не без найвищого дозволу, — цап-відбувайло. На нього вішали тоді всіх собак, образно кажучи, за провали. Це дуже інтенсивно розганялося російськими воєнкорами, тут можна згадати і відкритий виступ Пригожина, основною ідеєю його маршу було зняття Шойгу з посади.
Путін чудово це розумів і шукав можливість якось його позбутися, але при цьому не надіслати сигнал іншим лояльним керівникам, що він не зміг захистити Шойгу. Зараз просто підійшов дуже вдалий момент, щоб Шойгу кудись змістити, і Путін цим скористався.
Це усунення не варто розцінювати як зниження, це горизонталь. Може, з невеликим ухилом униз. Але роль секретаря Ради безпеки унікальна тим, що від людини, яка її займає, залежить, наскільки вона зможе скористатися цією посадою. Тут це не лише сфера відповідальності міністерства оборони. Шойгу може мати певний вплив і інші відомства. Подивимося, наскільки він намагатиметься грати якусь самостійну впливову роль.
— Андрій Білоусов — людина далека від військових справ. Він більше пов'язаний із економічним блоком. Що може означати призначення?
— Називати Шойгу повноцінним генералом було б перебільшенням. У поліції чи інших силових структурах генерал — це більше спеціальне звання, а не військове. Його можна називати генералом досить умовно, тому що класичної військової освіти він не отримував, такої кар'єри, як у генералів збройних сил, у нього за плечима не було, хоча він має всі ці регалії.
До речі, цікаво буде подивитися, чи Путін присвоє звання генерала Білоусову. Я не сказав би, що це великий недолік Білоусова. Швидше – перевага. Він не має цієї корпоративної етики. Це якраз така класика демократичних країн, коли на посаду міністра оборони не призначається чинний генерал, що забезпечує ефективність управління, незалежний контроль над силовим відомством.
Для росіян плюс, що Білоусов – економіст. А для нас (українців – прим.) це може бути мінус. Єдине, що зараз не зовсім зрозуміло, що для нього буде більшим пріоритетом. Або він витримуватиме цей баланс між військовою економікою та економічною політикою держави, або він захищатиме честь мундира, розуміючи, що на ньому зараз велика частка відповідальності за подальший хід війни. Питання в тому, чи намагатиметься він зараз більше тягнути грошей з економіки на потреби ВПК та ведення війни.
Про це Інформує своїх читачів сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97