Україні ж президент Франції зробив конкретну пропозицію.
Президент Франції Еммануель Макрон в інтерв'ю The Economist підтвердив можливість відправлення солдатів до України. Він підкреслив, що не даватиме повної ясності про свої плани, щоб не послабити Францію.
У чому може полягати план Макрона? Про це сайт Charter97.org поговорив із відомим українським політологом, головою Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком:
— Думаю, що якогось конкретного плану (у буквальному значенні цього слова) поки що немає. Це політичне попередження Путіну. Адже він говорить у контексті «прориву фронту», «ескалації війни», «загрозі військових дій, які можуть виникнути для Молдови» тощо.
Макрон попередив Путіна, що Франція на відміну від інших партнерів готова до більш рішучих дій для підтримки України та захисту Європи. Тут також слід розглядати позицію Макрона у широкому контексті європейської безпеки. Нещодавно він заявив, що Франція готова взяти на себе роль лідера у створенні європейської безпеки. війна Росії проти України — загроза європейській безпеці.
Я сказав, що конкретного плану немає. Але, мабуть, ми його просто не знаємо. Можливо, як це часто буває, військові готують тактичні плани, як вони можуть діяти у тій чи іншій ситуації.
Зазначу, у справі відправлення французьких солдатів є ще й питання узгодження з Україною. Макрон про це теж згадав, сказавши, «якщо буде запрошення». Це пропозиція України.
Україна ж поки що обережно діє в цьому питанні. Адже в Києві знають, що щодо присутності на території України військ НАТО є розбіжності між різними країнами. Ми не хочемо стати «яблуком розбрат». Для нас зараз дуже важливо не провокувати протиріч усередині НАТО, а важливо зберігати єдність західної підтримки для України.
Проте не виключаю, що після таких заяв Макрона будуть закриті обговорення та домовленості, як діяти у разі виникнення саме критичної ситуації. Наприклад, під час прориву фронту.
Ще важливо в заяві Макрона те, що йдеться не просто про направлення французьких військовослужбовців для присутності в Україні. За контекстом та змістом видно, що йдеться про їхню участь у військових діях. Це, мабуть, уперше так різко заявлено.
Загалом насамперед це попередження Путіну, але й пропозиція Україні. У разі виникнення критичної ситуації Франція може допомогти. Думаю, що Україна спочатку неформальна, але може на цю пропозицію відгукнутися. Провести з Францією якісь консультації щодо узгодження спільних дій, якщо така ситуація виникне.
Все залежатиме від того, як далі розвиватиметься і військова ситуація в Україні, і політична у Європі. У тому числі у відносинах з Росією.
—Раніше ЗМІ писали, що Макрон пропонував Байдену та Шольцю стратегію, в якій червоні лінії не озвучуватимуться, а Кремль гадатиме, якими будуть кроки Заходу. Наскільки це була б найефективніша стратегія?
— Пропозиції Макрона щодо стратегії стримування Путіна та підтримки України більш рішучі, вони можуть бути ефективнішими. Нинішня, обережніша позиція, не зупиняє Путіна, а десь його і провокує.
Макрон показує, що якщо Путін піде занадто далеко, то є ризик військового зіткнення. Адже не лише Захід побоюється воєнного зіткнення з РФ. Росія теж просто вони про це не говорять.
Вони кричать, мовляв, ми воюємо з НАТО, але насправді не готові в РФ воювати з усім Альянсом. Вони одну Україну перемогти не можуть, а тут ще з усіма НАТО воювати. Тому Макрон і пропонує, що Альянс має показати велику рішучість у протистоянні Росії. Це може бути ефективнішим фактором стримування путінської агресії.
Про це Інформує своїх читачів видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97