Український дипломат розповів, чому пропозиція кандидата у президенти США не спрацює.
Кандидат у президенти США Дональд Трамп заявляв про наміри завершити війну Росії проти України за 24 години.
Як йдеться у публікації The Washington Post, знайомі із планом Трампа люди кажуть, що той у приватній розмові заявив, що міг би припинити війну Росії проти України, давлячи на Київ, щоб він відмовився від певної території — Криму та Донбасу.
Пізніше оточення Трампа назвало цю публікацію “фейком”. Чи справді план Трампа може бути таким? Про це і не лише сайт Chаrter97.org поговорив із дипломатом та експертом українського Центру оборонних стратегій Олександром Харою:
— Варто сказати, що підстав для якихось мирних планів поки що немає, оскільки Україна не програла і не збирається програвати. Тим більше обговорюватиме здачу територій, оскільки це питання виживання нації та військово-політичне питання. Не можу уявити Зеленського, який погодиться на такі умови. Що з ним буде буквально за кілька годин? Ну і, відповідно, що ми бачимо з російської сторони — вони впевнені, що у них все може вийти, тим більше з приходом Трампа, тож росіяни готуються якнайбільше вичавити з цієї ситуації.
Щодо плану чи якихось його елементів — схожі ідеї вже були. Я думаю, навряд чи це можна назвати планом, оскільки у самого Трампа підхід полягає у дії через свою харизму, намагатися силою своєї особистості посприяти, щоби інша сторона погодилася на його умови. Це хороша теорія, але на практиці ми бачили, коли він був президентом, це не вийшло зовсім з Кім Чен Ыном. Незважаючи на багато зустрічей та великі очікування, йому не вдалося вирішити північнокорейську проблему з тієї простої причини, що досвідчений диктатор чудово розуміє, в чому його інтерес.
Трампу хотілося увійти в історію як людина, яка вирішила глибоку та стару проблему, тому Кім Чен Ин точно не збирався свої інтереси здавати. Те саме можна сказати і про Путіна. Як би Трамп не бачив собі якісь підходи, однозначно, що це не буде легко реалізувати. Тим більше, що ж питання не в територіях, не в Донецьку, Луганську та Криму, а в бажанні Росії знищити Україну як таку, контролювати територію, а потім приступити до наступного етапу завоювання.
Ми це чудово розуміємо, наші друзі та партнери і в Штатах, і в Європі це чудово розуміють. Дати Путіну можливість узаконити награбоване і підготуватися до наступного етапу? До цього ніхто не готовий. Трамп пропонує залишити Росії Донецьк, Луганськ та Крим. А як тоді Путіну вирішувати проблему, що він у конституцію вже вніс Запорізьку та Херсонську області? Путін має сказати: «Ну, ось, вибачте, ще раз змінюватимемо конституцію»? Я не уявляю навіть такого. Припустимо, немає України варіантів, ми йдемо на таке. Як це буде з російської сторони?
А найголовніше, що ні українське суспільство, ні українське керівництво не готові на це. Україна готова до будь-якого розвитку подій, можливого перенесення війни в майбутнє, якщо ми не матимемо достатньо коштів і допомоги наших партнерів, власних сил. Але те, що ми маємо повернути захоплені територі, — це питання не лише відновлення міжнародного права, це питання виживання України.
Донецьк, Луганськ теж боляче, зрозуміло, що Україна від них не відмовиться, але без Криму Україна постійно буде в небезпеці, а росіяни загрожуватимуть усій країні, загрожуватимуть відрізати нас від Чорного моря і, відповідно, зовнішнього світу. А з таким станом справ ми не збираємося погоджуватися.
— В останні тижні у США в опитуваннях лідирує Джо Байден. Які чинники можуть безпосередньо вплинути на зростання чи падіння рейтингів двох кандидатів у найближчому майбутньому?
— До моменту виборів важко буде передбачити, хто стане президентом, оскільки є дуже багато факторів.
Наприклад, 7 жовтня минулого року терористична атака на Ізраїль та початок ізраїльської кампанії зі знищення ХАМАСу зменшили підтримку лівого крила демократів нинішньої адміністрації США, оскільки вони вважають, що Америка має застосувати всі свої сили, щоб зупинити кампанію ізраїльських збройних сил на території сектору Газа.
Хтось каже, що не голосуватиме ні за Трампа, ні за Байдена. Звичайно, це означає меншу електоральну базу, хоча це означає і дурість людей, які так говорять. Якщо Трамп прийде до влади, однозначно, що їм це ще більше не сподобається, оскільки він жорсткіший прихильник підтримки Ізраїлю і цілком нормально може ігнорувати гуманістичні чи гуманітарні моменти щодо палестинців. Цей фактор там також є.
Звичайно, є і фактори конфліктів в інших частинах світу. Те, що відбувається в Червоному морі або в Індо-Тихоокеанському регіоні. Зростання напруги та відповідна реакція американців також можуть вплинути на результати виборів.
Наступний чинник – це старі проблеми, питання кордону. Проблема міграційної політики справді гостра, були спроби натиснути на адміністрацію Байдена. Ви пам'ятаєте, практично чотири місяці були переговори між сенаторами-республіканцями та демократами про пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, там було ще й питання вирішення ситуації на кордоні. Але Трампу це не сподобалося, він схотів гостроту питання не знімати до виборів, вони торпедували це.
Днями слідчий комітет опублікував інформацію, нібито компанія Burisma, у якій брав участь і син Байдена, причетна до фінансування тероризму. Зрозуміло, що це висмоктано з пальця, вже доведено, що жодних хабарів ця компанія не платила Хантеру Байдену. Однозначно, що це буде розкручено прихильниками Трампа, це також може бути якимось чинником. Інформаційні кампанії, пропаганда це ті речі, які досить сильно впливають на настрої людей.
Є ще й економічні моменти — можливий стрибок цін на енергоресурси, що подорожчає бензин на заправці для звичайного американця, це також може вплинути. Тому є безліч факторів, які безпосередньо залежать від Байдена і тих подій, які республіканці можуть використовувати.
Ніхто не скасовував судових справ проти Трампа. Одне відвалилося після внесення його до бюлетенів, тобто Верховний суд дав свій висновок. Але там є інші. Наприклад, справа, пов'язана з заворушеннями на Капітолійському пагорбі, вона може ще вистрілити.
Однозначно чим ближче листопад, коли всі голосуватимуть, тим більше компромату, пропаганди, відвертої брехні, маніпулятивної інформації з'являтиметься. Дві сторони намагатимуться мобілізувати свій електорат, тож зараз ще рано говорити, що один чи інший кандидат може гарантовано перемогти.
Про це Інформує своїх читачів ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97