Українські підрозділи опинилися у вразливому становищі, залишившись без зв'язку.
Росія все частіше перешкоджає українській службі Starlink, застосувавши передову технологію для втручання у супутниковий інтернет-сервіс Ілона Маска. Це призвело до нових збоїв на північній лінії фронту.
Як мовиться у матеріалі The New York Timesперед просуванням Росії на Харківщині воїни 92-ї десантно-штурмової бригади втратили життєво важливий ресурс – супутниковий інтернет-сервіс Starlink, який солдати використовують для спілкування, збору розвідданих та проведення атак безпілотників, вкрай сповільнився.
Starlink був критично важливим для української армії з перших днів війни. Без повноцінної роботи терміналів вони не могли швидко спілкуватися та ділитися оперативною інформацією. Саме це сталося на новій лінії північного фронту.
Що в основі збоїв?
Як пише видання, в основі збоїв – посилення втручання з боку Росії. Перед наступом на Харківщину росіяни застосували потужну електронну зброю та складніші інструменти для погіршення якості обслуговування Starlink. Ці досягнення становлять серйозну загрозу для України.
«Ці дії стали причиною масових збоїв у роботі Starlink. Якщо вони (росіяни – ред.) і надалі досягнуть успіху, це може означати тактичне зрушення у конфлікті, підкреслюючи вразливість та залежність України від послуг, які надає компанія Ілона Маска. Оскільки США та інші уряди співпрацюють зі SpaceX, збої викликають ширші питання щодо надійності Starlink проти технічно складного супротивника», – пише видання.
Starlink передає інтернет-з'єднання із супутників, що обертаються навколо Землі. Сигнали приймають термінали на землі, а потім розподіляють з'єднання, як маршрутизатор Wi-Fi, ноутбуки, телефони та інші пристрої поблизу. З 2022 Starlink надає Україні життєво важливий інтернет-сервіс, і солдати покладаються на нього, зокрема для управління дронами.
Росія тестує “зброю” проти Starlink
Міністр цифрових технологій України Михайло Федоров сказав, що недавні атаки Росії на Starlink були спрямовані на використання нових та передових технологій. Раніше служба надзвичайно добре витримувала перешкоди, зокрема, вплив РЕБів.
“Але росіяни зараз тестують різні механізми, щоб порушити якість з'єднань Starlink, тому що це дуже важливо для нас”, – сказав Федоров.
За його словами, Україна постійно спілкувалася зі SpaceX для вирішення проблем. SpaceX не відповіла на запити про коментарі.
Чиновник, який очолює зусилля Росії з радіоелектронної боротьби, повідомив державним ЗМІ минулого місяця, що військові включили Starlink у «список цілей» та розробили можливості для протидії службі.
Хоча Федоров сказав, що служба Starlink незабаром має покращитись, за словами військових та офіційних осіб, деякі збої були викликані російськими атаками. За їхніми словами, будь-які збої у критичні моменти на полі бою ставлять українську армію ще більше у невигідне становище.
Ми програємо в електронній боротьбі. За день до атак він (Starlink – ред.) вимкнувся, став суперповільним», – сказав заступник командира 92-го батальйону ударних безпілотників «Ахіллес» із позивним «Аякс».
Під час перших бронетехнічних атак російського наступу цього місяця безпілотники почали завдавати ударів, але підключення до мережі зникло. Солдатам доводилося використовувати текстові повідомлення для спілкування, та й вони вирушали із запізненням.
«У перші години лінія фронту була дуже динамічною. Ворог рухався. І ми також рухалися. Нам потрібно було швидко спілкуватися», – сказав Картель.
Що впливає на Starlink?
Карі Бінген, колишня чиновниця Пентагону та експерт з радіоелектронної боротьби, сказала, що Starlink та інші супутникові зв'язки можуть бути порушені використанням високопотужної радіочастоти для перевантаження з'єднань. За її словами, невидимі атаки зазвичай здійснюються з транспортного засобу з великою радіовежею.
Пояснення збоїв Starlink в Україні за останній рік є різними. Декілька експертів заявили, що Росія стала краще створювати перешкоди для сигналу між супутниками та наземними терміналами Starlink за допомогою потужних і точних перешкод. Інші припустили, що сервіс був порушений спеціальною електронною зброєю, встановленою на дронах, яка може ввести в оману сигнали GPS Starlink.
Різке збільшення використання Starlink також може погіршити обслуговування. У деяких випадках технічні обмеження, спрямовані на те, щоб російські війська не могли використовувати Starlink, зашкодили службі українських військових на лінії фронту. В інший час збої можуть бути більш випадковими, наприклад, на початку цього місяця, коли SpaceX повідомила про проблеми з обслуговуванням у всьому світі через сонячні бурі.
«Starlink зробила Маску величезний вплив у війні, оскільки він контролює, де доступні супутникові послуги, і може вирішити припинити доступ. У деяких випадках українські офіційні особи зверталися безпосередньо до Маски з проханням включити доступ до Starlink під час військових операцій, щоб вони могли завдавати ударів безпілотниками через ворожу лінію – запити, які мільярдер не завжди схвалював. Уряд США, який закупив для України термінали Starlink, іноді втягувався у переговори», – пише видання.
Starlink не продається безпосередньо до Росії. Але цього року українські чиновники прилюдно висловили тривогу, що РФ використовує термінали, придбані через посередників.
Starlink-залежність
Експерти попереджають, що Україна надмірно залежить від однієї компанії щодо такого життєво важливого ресурсу, особливо тієї, якою керує така непередбачувана особа, як Маск. Але залежність України від Starlink навряд чи зменшиться. Існує кілька альтернатив для такого комплексного та надійного обслуговування.
Федоров наголосив, що український уряд постійно тестує нові системи. За його словами, військові мають спеціалізовані системи для морських безпілотників, які знищили низку російських кораблів у Чорному морі.
“Але, звичайно, масового еквівалента не існує”, – сказав він.
Для українського командира «Аякса» втрата сервісу Starlink повернула погані спогади про війну. Коли він воював біля російського кордону в 2022 році, його підрозділ був відрізаний від Starlink, що порушувало відео з дронів, які використовувалися для наведення артилерії на відстані. Підрозділ розгорнув солдатів для прихованого спостереження за позиціями супротивника та наведення ударів. “Це було надзвичайно дивним”, – сказав він.
Про це Інформує видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97