За останній тиждень німецькі служби безпеки провели три гучні арешти.
За останній тиждень німецькі служби безпеки провели три гучні арешти російських та китайських шпигунів, один з яких навіть виявився помічником члена Європейського парламенту від Німеччини. І це лише верхівка айсберга, сказав Financial Times Костянтин фон Нотц, голова парламентського комітету з розвідки.
«Ми зараз обговорюємо нові способи, якими авторитарні держави намагаються дестабілізувати наші демократії та впливати на них практично щодня… Варто виходити з того, що у Німеччині сотні шпигунів намагаються завдати їй шкоди», – сказав фон Нотц.
Минулого тижня німецький спецназ затримав у Баварії двох осіб, які мають громадянство Росії та Німеччини, які стежили за військовими заводами, шляхами доставки озброєнь та базою США, де готують українських танкістів. Вони також планували диверсії на військових та промислових об'єктах, зокрема з метою зірвати постачання зброї Україні. Німеччина посідає друге місце серед західних країн за обсягом таких постачань. На першому йдуть США, і після ухвалення закону про новий раунд військової допомоги Україні на $60,8 млрд. транспортування вантажів почнеться, як очікується, вже цього тижня з американських баз у Німеччині, а також у Польщі.
Крім того, у понеділок у землі Північний Рейн — Вестфалія було затримано трьох громадян Німеччини, яких підозрюють у спробі продати військові технології Китаю. А наступного дня був заарештований Цзіань Гуо, один із трьох співробітників члена партії «Альтернатива для Німеччини» Максиміліана Краха, які мали повний доступ до матеріалів Європейського парламенту. Прокуратура Німеччини звинуватила Цзіаня у роботі на Міністерство держбезпеки Китаю; невідомо, скільки часу він це робив, але у січні, за твердженням прокурорів, він «постійно» передавав до Китаю інформацію із закритих переговорів у Європарламенті. Крім того, він збирав дані про китайські дисиденти, що знаходяться в Німеччині.
Крах — один із провідних кандидатів від «Альтернативи для Німеччини» на червневих виборах до Європарламенту, де він зараз входить до комітету з міжнародної торгівлі та підкомітети з питань оборони та безпеки, а також з прав людини.
У всіх трьох справах одну з головних ролей у розкритті діяльності шпигунів зіграла служба внутрішньої розвідки – Федеральне управління із захисту конституції (BfV), зазначає FT. «Наші служби безпеки, особливо BfV, радикально посилили боротьбу зі шпигунством. І останні успішні розслідування це підтверджують», – заявила міністр внутрішніх справ Ненсі Фезер.
Російські розвідувальні служби зазнали значної шкоди після початку війни в Україні, коли європейські країни активізували боротьбу з ними. У Німеччині, наприклад, у грудні 2022 р. було заарештовано високопоставленого офіцера Федеральної розвідувальної служби, який працював на Росію, а в лютому 2023 р. на запит Берліна у Флориді було затримано і передано німецькій владі людину, яка допомагала йому передавати секретну інформацію Федеральній службі безпеки Росії . Крім того, країни Європи надіслали близько 400 дипломатів, багато з яких користувалися дипломатичним прикриттям для здійснення шпигунської діяльності.
Але потім Росія стала відновлювати шпигунську мережу, а оперативники потягнулися слідом за антивоєнно налаштованими росіянами, що втекли від мобілізації, до країн Європи, Центральної Азії та Закавказзя. Як розповідали The Wall Street Journal співробітники розвідок США та Європи, російські спецслужби діють все більш безсоромно та винахідливо у придушенні інакодумства за кордоном.
Авторитарні країни використовуватимуть «проти нас усі можливі методи – шпигунство та кібератаки, вплив та дезінформацію, поширення зброї та диверсії, а також державний тероризм», сказав у понеділок на організованій BfV конференції керівник служби Томас Хальденванг.
Про це Інформує своїх читачів сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97