Ці кадри увійдуть до історії.
Ці виразні кадри збережуть для нащадків дві фатальні миті історії ХХІ століття. Урочистий чекістський трикстер у сеансі геополітичної магії перетворює на пил одного за одним передостаннього та останнього Імператорів сучасного Риму. На сцені в Гельсінкі в 2018 році і потім у Женеві в 2021-му місту та світу з'явилися пара державних діячів – один і той же субтильний чоловічок і два різні великі джентльмени. При погляді на них ні в кого з десятків мільйонів телеглядачів не було сумнівів, хто домінантний самець у цих парах, а хто відчуває глибоку психологічну залежність від партнера.
Усю другу половину XX століття в Овальному кабінеті Білого дому знаходилася людина, яку весь світ і, що ще важливіше, сама себе сприймала як лідера Заходу, лідера Вільного світу. За всієї умовності та розмитості цих категорій.
Це символічне крісло в Білому домі пустує вже щонайменше понад дванадцять років.
Ні Обама, ні Трамп категорично не відчували себе лідерами Заходу чи Вільного світу. Вони обох мали глибоку ідеологічну установку на відхід США зі світової політики.
Левак Обама з молоком матері (у прямому та переносному сенсі) ввібрав переконання у винності США перед «пригніченими народами світу», кланявся в пояс і вибачався за «злочини американського імперіалізму» перед арабськими народами, перед в'єтнамським народом і далі за списком.
Трамп, навпаки, з протилежних вкрай правих позицій вважав винними перед США весь світ і насамперед їхніх західних союзників, які сидять у Америки на шиї. Солодкою музикою для Кремля звучала його нищівна критика НАТО і особливо п'ятої статті її Статуту.
Крот історії, мабуть, вибрав цих двох дуже несхожих один на одного персонажів для максимального закріплення тенденції звільнення США зі світової історії.
Вся риторика і передвиборчої кампанії, і перших місяців президентства Байдена була заснована на ідеї подолання цієї дванадцятирічної тенденції: I'vе come back! Америка повернулася!
Вже він справді бачив себе лідером Заходу та Вільного світу. Дуже прочутно, я б навіть сказав, не без самолюбування Байден поділився цим своїм відчуттям 21 липня 2021 року у публічному Town Hall виступі:
It's the first time I ever felt like – you always hear say 'leader of the free world'. Well, I realize, коли I'm sitting across з Putin, who I know, he knows who I am; I know who he is. He knows I mean what I say and can do what I say. He understands. And we must be the leader of the free world. Якщо ми не можемо, це не так добре, як це, або має можливість до нього. I дійсно mean it. I genuinely mean it». («Вперше я відчув себе, як зазвичай кажуть, «лідером вільного світу». Ну, я розумію, що коли я сиджу навпроти Путіна, він знає, хто я. Я знаю, хто він. Він знає, що я маю на увазі то “Я говорю, і можу робити те, що говорю. Він це розуміє. І ми повинні бути лідерами вільного світу. Якщо ми цього не зробимо, ніхто з хороших людей навряд чи це зробить або не зможе це зробити. Я дійсно так вважаю. Я щиро так вважаю»).
Прочитайте цей короткий текст уважно або ще краще – перегляньте його на YouTube. Це драматичний людський документ. Байден швидше людина простодушна, ніж хитромудра і підступна. Він не лицемірить. Навпаки, він говорить абсолютно щиро, глибоко схвильований пережитим ним 16 червня новим запаморочливим відчуттям:
Я – ЛІДЕР ВІЛЬНОГО СВІТУ. Я сиджу навпроти самого Путіна, і він знає, хто такий. І він знає, що I mean what I say and can do what I say. He understands.
Так, глумливий вираз обличчя Путіна відразу ж після зустрічі підтверджує, що він дійсно добре understands who is Mr. Biden та what Mr. Biden може do. Зокрема, він знає, що за півгодини на своїй прес-конференції Байден сомнамбулічно повторить надзвичайно важливу для Путіна фразу про безальтернативність Мінських угод. Більше того, Путін підтвердив, що він «got exactly what he wanted from Biden in Geneva».
Такою була оцінка більшості американських експертів та коментаторів. Байден провалив перший свій кастинг на роль лідера Вільного світу, до якої він так серйозно ставився.
Саме у Женеві зваживши «лідера вільного світу» і знайшовши його дуже легким, Путін утвердився у своїй ідеї остаточного вирішення українського питання.
З того часу минуло майже три роки. Вже загинули сотні тисяч людей у кровопролитній війні на європейському континенті після 1945 року. Байден іноді зачитує промптером або із заготовлених для нього картонних квадратиків якісь дуже правильні слова. Як, наприклад, у своєму зверненні до нації 20 жовтня 2024:
«Hamas і Putin представляють різні дії, але вони share this in common: The both want to completely annihilate a neighboring democracy – completely annihilate it.If we don't stop just to Ukraine».
«Хамас та Путін це різні загрози. Але вони мають щось спільне. Вони хочуть повністю знищити сусідню демократичну державу – знищити».
Але законопроект щодо надання військової допомоги Україні з того часу ось уже півроку блокується в Палаті представників республіканцями на вимогу Трампа. А адміністрація Байдена цієї важкої для витікаючої кров'ю України години посилає до Києва свого вищого чиновника, щоб… заборонити українцям завдавати ударів дронами по російських НПЗ.
Більше пекла, більше палива для російської військової машини для повного annihilating України. Виявляється, це необхідно дідусеві Байдену з передвиборних міркувань (він побоюється можливого підвищення цін на бензин у США).
Політичний клас США загалом продемонстрував нездатність цієї держави виконати роль Лідера Вільного світу у світовій війні, розв'язаної проти Західної цивілізації силами абсолютного зла.
У цій війні неможливо перемогти, нескінченно проводячи перед собою тремтячими руками червоні лінії самообмеження. Про відмову від горезвісних червоних ліній та необхідності завдати поразки Росії заявив Еммануель Макрон. Він погодився з Байденом, що Putin не є межею свого життя на Ukraine. Але саме тому, вважає Макрон, Захід (Coalition of Willing) повинен завдати Росії поразки в Україні в союзі з українською армією, що героїчно бореться, єдиною на сьогодні виконує ту місію, заради якої рівно 75 років тому було створено Північноатлантичний союз. Смерть мозку якого Макрон пророче діагностував ще 5 років тому.
Французькі військовослужбовці вже беруть участь у військових дій в Україні, – вважав за необхідне наголосити Президент Франції. А у відповідь на стандартний ядерний шантаж Путіна він негайно нагадав військовому злочинцеві, що Франція теж має ядерну зброю.
Франція зробила дуже серйозну заявку на вакансію Лідера Вільного світу, що звільнилася в фатальні хвилини Історії.
І ось новина сьогоднішнього дня! Макрон зробив ще один блискучий політичний хід! Він запропонував Великій Британії розділити з Францією тягар лідерства Вільного Світу. Міністри закордонних справ Франції (Стефан Сежурне) та Великої Британії (Девід Кемерон) зробили спільну історичну заяву The world is safer for a renewed Entente:
«Ви є як absolute clear: Ukraine мусить win this war. If Ukraine loses, we all lose. Знижка на одержання допомоги Україною тепер буде бути більшою за те, що витрати на запобігання Putin.
Великобританія і Франція є прототипом допомоги, які будуть передані в Україну, від невиправданих думок до координованих розрахунків з перших long-range missile systems, Scalp and Storm Shadow. Just last month, first Ukrainian pilots graduated from training with the Royal Air Force to start training with the Armée de l'air et de l'espace, as part of programme to build up Ukraine's ability fly modern F-16 fighter jets .
Але ми повинні скористатися Росією. The world is watching – and will judge us if we fail».
«Світ стане безпечнішим для оновленої Антанти:
Нам обом абсолютно ясно: Україна має виграти цю війну. Якщо Україна програє, ми все програємо. Ціна нездатності підтримати Україну зараз буде набагато вищою, ніж ціна відсічі Путіну.
Великобританія та Франція пишаються підтримкою, яку ми надали Україні: від безпрецедентних санкцій до скоординованих постачань перших ракетних систем великої дальності Scalp та Storm Shadow. Буквально минулого місяця перші українські пілоти закінчили навчання у Королівських ВПС та розпочали навчання у Повітряно-космічних силах Франції в рамках програми з навчання пілотів України керувати сучасними винищувачами F-16.
Але ми маємо зробити ще більше, щоб перемогти Росію. Світ спостерігає за нами, і буде судити нас, якщо ми зазнаємо невдачі».
Андрій Піонтковський, kasparov.ru
Про це повідомляє видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97