Є надто великий конкурент.
Лукашенко та правитель Азербайджану Ільхам Алієв підписали цілий пакет документів.
Політолог Вадим Можейко у коментарі для «Белсату» зазначає, що це звичайна практика: мовляв, є візит, і його треба чимось наповнити. А ось щодо усних заяв треба пам'ятати про те, що це дві «не надто демократичні і не надто правові» політики, тому й домовленості між ними можуть бути не на папері, а на словах. Ми пам'ятаємо, зазначає Вадим Можейко, як Ільхам Алієв у 2010 році під «чесне слово» позичив Лукашенку 200 мільйонів доларів на оплату російського газу, що видає такий персоналістський стиль.
«Інша справа: не зрозуміло, чому це має бути Білорусь, а не Туреччина, у якої з будівельниками все нормально, і з сільським господарством усе гаразд, воно там процвітає. Тому подивимося, наскільки тут реально буде щось для Білорусі», – зазначає Вадим Можейко.
При цьому, вважає політо Євген Красулін, є великі сумніви, що в перспективі Білорусь матиме великий прибуток від відновлення «звільнених» земель у Карабаху. Одна з причин тут – запроваджені щодо нашої країни економічні санкції.
«Так, будь-яке відновлення країни – міської забудови, інфраструктури – це, звісно, дуже солодка тема. Багато хто хотів би взяти участь у цьому. І тут білоруси мають витримати конкуренцію, доведеться пускати в хід поцілунки. Але, з іншого боку, ситуація в Білорусі, у білоруській економіці та режим санкцій змушують досить песимістично дивитися на перспективи, оскільки ці фактори не даватимуть змоги розвиватися співпраці між Азербайджаном та Білоруссю у цій сфері. Знову ж таки, якщо подивитися, що жене Білорусь в Азербайджан і за рахунок чого відбувається торгове зростання, – це пиломатеріали. Ось вирубаємо усі білоруські ліси? Та й то навряд чи вдасться запхати їх на азербайджанський ринок, тому тут не буде великого профіту для білоруської економіки», – зазначив експерт Євген Красулін.
Щодо питання обходу накладених на Білорусь санкцій, то Вадим Можейко вважає, що це Азербайджану робити не дуже вигідно.
«Важко сказати, наскільки Азербайджан буде готовий до таких схем вписуватися. Адже йому це не дуже потрібно, Азербайджан має свою хорошу економіку, тому політичні втрати від можливості потрапити під вторинні санкції більше, ніж потреба заробити якийсь мільйон на білоруському санкційному транзиті. Тому для Азербайджану є сенс діяти обережно, і Азербайджан не виглядає сьогодні як найкращий хаб для обходу санкцій», – пояснив Вадим Можейко.
Небажання Азербайджану брати участь у процесах обходу санкцій підтвердив нам і депутат Міллі Меджлісу, парламенту Азербайджанської Республіки, Айдин Мірзазаде. Він зазначив, що Азербайджан (як, за його словами, і Білорусь) “не зацікавлений у конфлікті з великими державами”. «Ми ніколи не порушуємо тих санкцій, які існують у світі. Товарообіг між Азербайджаном та Білоруссю спирається виключно на національні ресурси, і жодні обходи санкцій небажані для нашої країни, і цього не буде», – зазначив співрозмовник «Белсату»
Про це Пише ресурс ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97