Потопи в Томській, Тюменській та Курганській областях РФ не припиняються.
У регіонах Росії вже три тижні зберігається складна ситуація у зв'язку з паводками. Під Тюменню волонтери зміцнюють дамби мішками з глиною, рівень води в Тоболі перевищив максимум за 30 років, а в Томській області переживають в очікуванні початку льодоходу.
Жителі постраждалих регіонів розповіли «Новий-Європа»Як вони намагаються вижити під час повеней.
Томська область
У Томській області 12 квітня запровадили муніципальний режим НС у межах Зарічного та Спаського сільських поселень. Для місцевих жителів розгорнули тимчасові місця розміщення в інших селах. Через три дні режим розширили на Калтайський та Зоркальцевський райони.
14 квітня зруйнувалася земляна дамба, що відокремлює Том і Сінну Кур'ю. Вода з річки майже одразу затопила дорогу під Комунальним мостом і почала надходити до озера.
Жителька Томська Оксана у розмові з «Новою-Європа» зазначила, що дамба стояла біля одного з головних мостів Томська на інший берег:
— Це серйозно. Кажуть, що дамбу потім засиплють, коли повінь пройде. Ще може розмити міст, але в нас поки що льодохода навіть не було. Через те, що підмило цю дамбу, у нас затопило село Чорна річка, і СНТ «Лівобережжя», і СНТ «Нерудник», які знаходяться поряд з мостом. Річка Том їх залила. А річка Ушайка теж розлилася, затопила селище Заварзино, перелилася через дорогу, кілька будинків підмиває.
Оксана зазначає, що зараз вода зменшується, «тому що Том стоїть».
«З набережної видно, як МНС майже щодня підриває кригу, але це як мертвому припарку, бо нічого не змінюється. У нас дуже великі крижані затори, навіть не підтало нічого. Коли все це піде, це буде… Навіть не знаю, як назвати», — каже жінка.
Також, за її словами, «дорогі дачі» у Радянському районі «опинилися у крижаних заторах, як челюскінці». Вона передбачає, що коли почнеться льодохід, то «брили льоду знесуть усе майно»:
— Людей із сіл зараз намагаються евакуювати, але багато хто залишається, бо бояться мародерів. Ще люди хочуть зачекати на велику воду. Тому що я не уявляю, куди і як їхати. Ось села поруч із Томськом, заберуть люди із собою собаку та кішку, але як корову чи курок відвезти із собою? Куди? Хтось залишається, хтось їде. Здебільшого евакуювали людей у селах в інших районах області, там простіше.
У згаданому Оксаною «Лівобережжя» багато будинків затоплено майже повністю. Зараз вода почала йти, але не всі жителі готові повертатися.
«Вода прийшла дуже швидко, раптово після першого вибуху льоду на річці. Вибуховою хвилею прорвало, і вона пішла. Будинок затоплено, все затоплено», — розповідала місцева мешканка Світлана Марченко.
Вони повідомили, що в перший день підтоплення вода «накрила» майже 80% селища. Їй довелося швидко евакуюватись разом із домашніми тваринами.
«Я після вибуху… буквально за п'ять хвилин встигла взяти двох собак, кішку, деякі речі, забігти на другий поверх. Знеструмила вдома все. Доба пройшла в надії, що це буде, як у 2010 році, коли вода пішла через дві-три години після затоплення. Але, розуміючи наступного дня, що ситуація буде гіршою, я зателефонувала та викликала МНС», — поділилася Світлана.
Після евакуації Світлана з дітьми повернулася відвідати будинок та господарство. Там вона з'ясувала, що до дільниці досі можна доплисти лише човном.
Місцева влада обіцяє виплатити не більше 50 тисяч рублів на сім'ю для жителів населених пунктів, де було введено режим НС муніципального характеру, а для інших – не більше триразової величини прожиткового мінімуму на душу населення в Томській області – 45432 рублів на сім'ю.
Курганська область
У Курганській області діє режим НС. За останніми даними курганської влади, підтоплено понад 5,4 тисячі житлових та дачних будинків, евакуйовано майже 14 тисяч мешканців.
«Принципово важливе зараз караулювання дамби: не допустити жодних протікань, дуже швидко їх ліквідувати, щоб не запустити воду в місто. У цьому випадку набагато більше домоволодінь, у тому числі багатоповерхових будинків, можуть потрапити до зони підтоплення», – сказав повноважний представник президента Росії в Уральському федеральному окрузі Володимир Якушев.
У регіоні, зокрема, затопила СНТ «Дружба КЗКТ». Одна з місцевих мешканок розповіла «Новій-Європа», що в неї під воду пішов дачний будинок. Вона змогла вивезти звідти лише трохи речей, але велику частину довелося залишити.
«На перехресті вулиць Єрмака та Бєлінського є стара криниця, труба від якої йде в Тобол. Тільки сьогодні виявились бульбашки з боку річки; це свідчить, що вона наповнюється під тиском. Є ризик виходу води до мікрорайону через колодязь за греблею», — пише телеграм-канал «Курганістан».
На думку місцевої мешканки Світлани, проблема виникла через те, що «вся зливка, яка виходить до Тоболу, була перекрита».
У селі Нижньохворе влада оголосила загальну евакуацію. При цьому місцевим жителям не пояснили, куди вони можуть перевезти свою худобу.
«А куди худобу людям подіти – сказати забули. Це, до речі, про впертих людей, які до останнього не евакуюються», — ділився думкою один із передплатників «Курганістану».
На деяких ділянках у Кургані рівень води в Тоболі перевищив максимум 1994 року та позначку 10 метрів. Також складна ситуація зберігається у селі Кетове — і там рівень води тримається понад 10 метрів. 17 квітня вночі із населеного пункту евакуювали мешканців 46 вулиць.
«У Кетовому вже все, що можна, потонуло, можна розслабитись. Як Шумков сказав – «ще наживемо». Щоправда, є в нього майно в зоні, що затоплюється, чи ні, не уточнив. І як наживати — також», — заявив один із місцевих мешканців.
Також через паводки, за словами курганця, «весь березневий урожай бананів пішов під воду».
«Дуже багато води прийшло з Казахстану. Тепер банани, швидше за все, доведеться завозити з-за кордону. Відсотків 20 якщо зберуть урожаю, і то гаразд. Все, що у заплаві було, все [пропало]», – Заявив він у розмові з «Новою-Європа».
Тюменська область
У Тюменській області 8 квітня запровадили режим НС. Через 10 днів рівень води в річці Ішим у районі села Іллінка Казанського району перевищив історичний максимум і досяг позначки 839 сантиметрів. Такого масштабу затоплень не було у регіоні з 1947 року.
Жителька Тюмені розповіла “Новій-Європа”, що в самому місті все спокійно. Постраждалих з Казанського району, за її словами, евакуюють до «під підтоплюваної Іллінки».
Інша співрозмовниця «Нової-Європа» повідомила, що в одному із сіл Казанського району місцеві жителі самі допомагають будувати греблі. Учасниця будівництва розповіла, що районна адміністрація постачає мішки до дамб, щоб волонтери наповнювали їх глиною.
«Волонтери (від працівників різних відомств до найпростіших громадян, школярі, студенти і навіть діти, які приїжджають зі своїми батьками), а також працівники адміністрації трудяться добровільно, захищаючи батьківщину, тому що в Казанському районі живуть найзгуртованіші патріотичні, щиро люблячі своє село люди», – заявила вона.
«Ситуація критична, багато сіл справді перебувають у воді, вода в будинках», — розповіла співрозмовниця «Нової-Європа». Місцевий райцентр не так сильно постраждав, але навіть там подекуди присутня вода, яка від дамб прямувала руслом річки.
У селі Казанському, оточеному водою, волонтерам допомагають навіть діти. Восьмирічний Артемій розповів журналістам, що приходить після уроків на майданчик та працює нарівні з дорослими.
«Я почав працювати учора. Розгортаю мішки та подаю їх. Не рахував, скільки вже мішків зав'язав. Я зав'язував, зав'язував — за всі два дні мішків 30, мабуть», — сказав він.
Губернатор регіону Олександр Моор також заявив, що село Казанське знаходиться в оточенні води, але тримається.
«Річка Ішим зараз нагадує море. Тут своєчасно наростили насипи. Якби ми цього не зробили, вода вже перелилася б через них. Екстрені служби та добровольці працювали та працюють цілодобово. Але ніхто не знає, як поведеться стихія. Тому мешканцям сіл нижче за течією евакуюватися потрібно якнайшвидше», — сказав він.
Про це Інформує ресурс ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97