Що стоїть за останніми заявами Макрона та Кемерона?
Президент Франції Емманюель Макрон в інтерв'ю The Economist заявив, що не відмовляється від своїх слів про можливе відправлення військ до України. Однак такий крок відбудеться за певних умов. Також він стверджує, що багато європейських країн тепер поділяють його позицію щодо цього питання.
На думку Макрона, країни Заходу дуже довго сумнівалися, визначаючи власні межі дозволеного у війні. За його словами, на кону стоять як питання європейської безпеки, так і авторитет Заходу. Європа послаблює себе, за винятком прямої військової участі.
Не менш запальною була і заява міністра закордонних справ Британії Девіда Кемерона, який дав зрозуміти, що його країна не проти використання Україною британської зброї для ударів по Росії. До останнього часу західні політики виключали таку можливість, побоюючись, за їхніми словами, ще більшої ескалації та неадекватної реакції РФ. Таким чином, західні країни готові реально піднімати планку в протистоянні з РФ.
Про те, що означають останні заяви Макрона та Кемерона, йдеться у матеріалі OBOZ.UA.
Якщо потрібно – війська будуть
Еммануель Макрон впевнено заявляє, що принаймні французькі війська чи певна коаліція на чолі з Францією більш ніж реально надішле свої збройні сили на порятунок України. Умовою для запровадження французьких військ може стати прорив російською армією оборони ЗСУ та офіційне звернення Києва про допомогу. Глава французької держави заявив, що не має наміру повністю озвучувати свої плани, щоб зберігати безпеку Франції в недоторканності. Але наголосив, що його головна мета – не допустити перемог РФ у війні з Україною.
Франція вже виконувала такі військові операції. Макрон нагадав, що нещодавно Париж відправляв свої війська на допомогу африканським країнам у Сахелі, коли їхні лідери про це попросили для боротьби з тероризмом.
Нові висловлювання Макрона прозвучали навіть жорсткіше за попередні. Коли французький лідер вперше допустив відправку західних військ до України, у Парижі пояснювали, що не йдеться про їхню участь у наземних операціях, а їхня діяльність зводилася б до інструктажу, роботи протиповітряної оборони та охорони кордонів. Цього разу політик запевнив, що залучення французьких військових до наземних операцій в Україні відбудеться, звісно, за потреби. Про те, що її поки що немає, і Україна зараз не запрошує ввести війська НАТО на свою територію, каже президент України Володимир Зеленський.
В інтерв'ю Макрон зазначив, що інші країни Заходу дуже довго сумнівалися та визначали межі того, що можна, а що немає щодо агресора. На другий рік війни таких кордонів уже не потрібне.
Він зазначив, що ще на саміті НАТО влітку 2022 року усі виключили постачання танків, далекобійних ракет та літаків. Сьогодні Захід передає їх Україні. Макрон також заявив, що вже багато країн зрозуміли підхід Франції, «погодилися з нашою позицією і що ця позиція була гарною».
На думку французького президента, його слова про можливу військову участь вже мали ефект.
«Агресивність російської реакції на мої слова показала, що вони мали бажаний ефект, а саме: не думайте, що ми на цьому зупинимося, якщо ви не зупинитесь», – сказав Макрон.
Європа може втратити набагато більше
Зміна риторики французького президента зрозуміла. У Європі все більше розуміють, яку загрозу становитиме РФ під час падіння України. Звичайно, не тільки Макрон це розуміє, але він перший, хто готовий протистояти такому розвитку подій агресивнішими методами, ніж Захід використовував досі.
“Якщо Росія переможе в Україні, в Європі не буде безпеки”, – пояснив свої мотиви Макрон. Чому? Все очевидно. Якщо Росія покаже свою можливість протистояти Заходу в Україні, це викличе шокуючий ефект та вплив на сусідні з Україною країни, де промосковські настрої й так вагомі. Після стимулу у вигляді перемоги РФ в Україні можна лише уявити парад успіху проросійських політичних сил, який і зараз уже є у багатьох країнах ЄС.
Серед тих, хто неодноразово заявляв, що Україна має завершити цю війну на умовах Путіна і перетворитися на буферну зону між РФ і ЄС, – прем'єр-міністр Угорщини Орбан і прем'єр Словаччини Фіцо.
До речі, після чергової макронівської заяви Фіцо досить агресивно виключив можливість відправлення словацьких військових до України.
«Словаччина не має нічого спільного із війною в Україні. Цілком ясно запевняю всю Словаччину, що нехай нас буде просити будь-хто і про що завгодно, нога словацького солдата не переступить словацько-український кордон», – запевнив словацький прем'єр.
Великобританія дає дозвіл
Сили оборони України можуть завдавати ударів по території Росії британською зброєю в рамках самооборони та у відповідь на російські атаки на українські об'єкти, заявив Девід Кемерон.
«Україна має на це право. На тлі того, як Росія завдає ударів по Україні, зрозуміло, чому вона відчуває необхідність бути впевненою, що може захистити себе», – заявив агентству Reuters голова британського МЗС під час візиту до Києва.
Рік тому уряд Великобританії наполягав на запевненнях України, що ракети будуть використовуватися лише для атак на об'єкти на тимчасово окупованих територіях країни.
Він також пообіцяв щорічну підтримку України з боку Великої Британії. За його словами, Лондон спрямовуватиме Києву 3 млрд фунтів на рік «стільки, скільки необхідно». При цьому постачання зброї поки не буде, оскільки, за словами Кемерона, Великобританія надіслала Києву зі складів усе, що могла.
Лондон першим у травні 2023 року передав Києву далекобійні ракети Storm Shadow, які мають дальність польоту 250-500 км. Згода британців вже викликала паніку у російських військових, адже дальність такого типу ракет потенційно дозволяє завдавати ударів не тільки по ТОТ, включаючи Крим, а й по багатьох містах Росії. У зоні впливу атак – Брянськ, Орел, Курськ, Воронеж та Білгород.
На Заході все більше розуміють, що погрози Путіна нічого не варті.
«Щодо заяви Кемерона, він досвідчений політик і розуміє, що закінчити цю війну так просто не вдасться. Треба завдавати значних втрат Росії там, де це можливо. І саме застосування британських ракет на російській території завдаватиме великої шкоди, яку росіяни відчують. Можливо, Путін зрозуміє, що війна прийшла до нього. А ці його погрози, що він з кожним розправиться, хто даватиме зброю, яка використовуватиметься проти РФ, нічого не вартий, тому що Путін – головний порушник міжнародного права та злочинець» – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив дипломат, посол України у Хорватії та Боснії та Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.
«Чому такий різнобій у думках наших західних партнерів щодо використання їхньої зброї? США та Німеччина все ще вважають, що це призведе до серйозної ескалації. При цьому саме ці країни надають найбільші пакети військово-фінансової допомоги. Тому кожен сам вирішує, як додатково може допомогти Україні. Німці вважають, що краще надати фінанси. Американці переконані, що найкраща допомога – фінанси та зброя, але з певним обмеженням щодо далекобійних ракет.
Щодо переходу якихось «червоних ліній», то росіяни нічого не можуть зробити у відповідь на такі дії Заходу. Західні політики майже два роки бояться якоїсь страшної помсти, а її все немає. Тому рішучість наших партнерів має ставати більшою, інакше агресора не перемогти», – зазначив Олександр Левченко.
Макрон розуміє наслідки української поразки
«Своєю черговою заявою про можливість введення французьких військ на українську територію Макрон ще раз вказує: це не якась імпровізація, а чітке розуміння небезпеки перемоги РФ у війні з Україною» – таку думку в ексклюзивному коментарі висловив політичний аналітик, публіцист Віталій Портніков.
«Лідери західних країн та дипломати вже досить чітко бачать справжні цілі, які Путін переслідує в Україні. Вже не згадують інтереси Росії про Крим чи прагнення зберігати контроль над південними та східними регіонами України. Є чітке розуміння і його висловив нещодавно державний секретар США Ентоні Блінкен, що Путін хотів би ліквідувати державність України з подальшим приєднанням її території до Російської Федерації. Отже, і на Заході, здається, починають бачити, що головним політичним планом Путіна, який підтримує більшість населення РФ, є повернення російської держави на кордони 1991 року», – зазначає Віталій Портніков.
На його думку, поразка України – лише частина цього амбітного кремлівського плану. Віталій Портніков вважає, що у Москві впевнені, що зникнення з політичної карти світу української держави буде чітким сигналом для керівників та населення інших колишніх республік Союзу. А у разі опору російським «інтеграційним планам» на них чекає доля України.
«Саме такий і план російського диктатора, де практично всі пункти ще на момент 24 лютого 2022 були прописані аж до 2030 року, коли Путін хотів би провести вибори глави держави вже на території всього колишнього Союзу під його владою. Країни, які отримали свій суверенітет у 1991 році, мають стати або частинами РФ, як, наприклад, Україна і Білорусь, або частинами нової конфедеративної держави, яка контролюватиме Кремль. Саме тому Макрон абсолютно правий, коли каже, що такого розвитку подій не можна допустити, тому що реалізація такого плану загрожуватиме національній безпеці Франції та всій Європі», – зазначає Віталій Портніков.
Про це Інформує своїх читачів сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97