Відомо мінімум про шість випадків.
Білоруським студентам почали відмовляти у видачі віз для навчання у Польщі. А тим, чиї заяви задовольняють, візи видають на короткі терміни: замість року півроку. Студенти змушені пропускати заняття та не знають, як розбиратися з перепустками Нrodna.life відомо про шість випадків за останній місяць.
Студентка Ганна навчається у польському виші вже третій рік. Проблем із отриманням візи у неї не виникало до літа 2023 року. Тоді візу їй відкрили лише на півроку, хоч раніше завжди видавали на рік. Дівчина готувалася подавати документи на продовження студентської візи до Гродно 15 березня 2024 року.
— До деканату мого університету зателефонували з якогось польського міністерства, звідки конкретно, не уточнили. Запитували, чи вчуся я взагалі. Деканат їм нічого не відповів, бо не було офіційного запиту. А за тиждень мені поштою до Мінська надійшов паспорт. Візи в ньому не виявилося, мені було відмовлено за пунктом 10 (рішення про відмову у видачі національної візи). Що саме це за пункт, я розібралася вже згодом. Наразі багатьом студентам за цим пунктом відмовляють. Відмова була від МЗС Польщі.
Пункт 10 рішення звучить як «Існують обґрунтовані сумніви щодо Вашого наміру залишити територію Польщі перед закінченням терміну візи». А також у достовірності наданих відомостей про цілі та умови передбачуваного перебування. Рішення про відмову у видачі візи ухвалює консул.
— Коли я почала розбиратися, чому мені відмовили, то з'ясувала, що МЗС Польщі не зробило офіційного запиту до університету, без якого ВНЗ не має права розголошувати будь-яку інформацію. Швидше за все, мені було відмовлено саме тому, хоча під час подання документів у Гродно я доклала офіційне підтвердження мого статусу студента з печатками університету. Воно було оформлене одразу після складання сесії. Раніше такого документа було достатньо.
За словами Ганни, сам процес запису на подання документів на студентську візу також викликає труднощі. Дівчина записувалася через візову агенцію, і отримати дату вдалося лише через три тижні очікування.
Як подати апеляцію?
За інформацією на сайті gov.pl, якщо ви не погоджуєтесь з рішенням консула, у вас є право подати заяву з проханням про повторний розгляд візової анкети. Заяву необхідно подати до консульської установи, яка видала рішення, протягом 14 днів з моменту її отримання. Консульський збір за повторний розгляд становить 60 євро, а сама заява розглядається консулом протягом семи днів.
— Мені довелося знову їхати до Гродно, щоб подати апеляцію. До неї я також доклала листа від руки з проханням видати мені візу і розповіддю про мої наміри залишатися вчитися далі в магістратурі. Я відразу ж почала дзвонити до університету з проханням написати офіційні листи до консула та МЗС і підтвердити, що я справді продовжую навчання. Через два тижні візу мені таки відкрили, але знову на півроку, лише до 30 вересня.
Журналістам відомо як мінімум про шість випадків відмови у студентській візі за останній місяць. В одній із візових агенцій Мінська студентам підтвердили, що випадки відмови від студентських віз останнім часом почастішали.
З чим пов'язані подібні рішення, поки що невідомо.
Складнощі з отриманням візи впливають на їх відвідування занять і ставлять під сумнів можливість продовження навчання за кордоном.
— Загалом на оформлення візи цього разу в мене пішов місяць, — прокоментувала студентку, що склалася. — Я приїхала до Білорусі 15 березня, а поїхала 21 квітня. І це без урахування того, скільки часу минув, щоб отримати дату на подання документів. Навіть незважаючи на велику кількість святкових днів у Польщі в цей період, я все одно пропустила чотири тижні навчання. Як надалі мені розбиратися з перепустками, я поки не знаю.
Про це Інформує своїх читачів портал UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97