Яким великий фізик уявляв наш світ.
50 років тому Андрій Сахаров – фізик, творець водневої бомби, дисидент та правозахисник – написав для американського журналу Saturday Review статтю під назвою «Світ через півстоліття». Він міркував у ній про те, як людство житиме через 50 років — тобто у 2024 році (Сахаров називав цю тимчасову межу умовною і пояснював, що просто «дав собі волю вільно поміркувати про бажане майбутнє»). Повністю стаття опублікована тут. «Медуза» переказує деякі з тез вченого. Що справдилося, а що ні? (Спойлер: інтернет існує)
«Робоча» та «заповідна» території
Світ поділиться на території, які умовно названі «робочою» та «заповідною».
«Робоча» менша за площею, з більшою щільністю населення. Тут ведеться сільське господарство, працюють величезні заводи. Люди живуть у «надмістах», у центрі яких багатоповерхові «будинки-гори» зі штучним кліматом та автоматизованими кухнями. Але більшу частину території «надміст» займають котеджі з садами, дитячими установами, спортивними майданчиками, безшумним транспортом.
«Заповідна» територія призначена для відпочинку та підтримки природної рівноваги. Люди проводять тут близько 20% часу і «живуть у наметах чи будинках, збудованих ними, як будинки їхніх предків». Вони «не лише відпочивають, а й працюють руками та головою, читають книги, розмірковують».
«Літаючі» та підземні міста
“Природним розширенням” “робочої території”, як вважав Сахаров, стануть “літаючі міста” – штучні супутники Землі, що виконують виробничі функції. Там буде збудовано ядерні, термоядерні та сонячні електростанції, космічні наукові лабораторії, проміжні станції для далеких польотів та «підприємства вакуумної металургії, парникового господарства».
Як під «робочою», так і під «заповідною» територіями будуть розташовані підземні міста — «для сну, розваг, обслуговування підземного транспорту та видобутку корисних копалин».
Сільське господарство: ферми на Місяці
Людство створить штучний надродючий ґрунт. У північних районах розвиватиметься парникове господарство «з використанням підсвічування, підігріву ґрунту, електрофорезу, можливо, та інших фізичних методів впливу». Зросте роль генетики та селекції. З'являться нові форми землеробства морське, бактеріальне, мікроводоростіве, грибне. Люди почнуть скорочувати обсяг тваринництва та навчаться виробляти замінники тваринного білка. Поверхня океанів, Антарктиди, а надалі, можливо, Місяця і планет поступово втягуватимуться в орбіту землеробства.
Промисловість: кібернетика та автоматизація
Задля збереження довкілля заводи перейдуть на повністю безвідходне виробництво. У промисловості зросте роль кібернетичної техніки: напівпровідникової, магнітної, електронно-вакуумної, фотоелектронної, лазерної, кріотронної, газодинамічної та іншої.
Крім цього, підприємства виявляться здатними гнучко перебудовувати виробництво «залежно від попиту та потреб суспільства загалом», що дозволить зберегти ресурси та природу.
У побутовій техніці все більшу роль відіграватимуть «найпростіші автомати». Але найбільшим буде прогрес у галузі зв'язку та «інформаційної служби».
“Всесвітня інформаційна система” (тобто інтернет)
До 2024 року буде створено всесвітню інформаційну систему (ВІС), яка зробить доступною для кожного в будь-яку хвилину «зміст будь-якої книги, будь-якої статті, отримання будь-якої довідки».
Розмірковуючи про можливе знецінення мистецтва через його загальнодоступність, вчений зауважив, що «мистецтво та його сприйняття завжди настільки індивідуальні, що цінність особистого спілкування з твором та артистом збережеться». Доступ до мистецтва та книг, як вважав Сахаров, назавжди залишиться «святом».
За його прогнозом, на відміну від телевізора, ВІС надасть «максимальну свободу у виборі інформації» — але при цьому вимагатиме «індивідуальної активності».
ВІС повинна включати індивідуальні мініатюрні запитні приймачі-передавачі, диспетчерські пункти, що управляють потоками інформації, канали зв'язку, що включають тисячі штучних супутників зв'язку, кабельні та лазерні лінії. Навіть часткове здійснення ВІС глибоко вплине на життя кожної людини, на її дозвілля, на її інтелектуальний і художній розвиток.
Енергетика (атомна) та транспорт (теж атомний)
Сахаров припускав, що роль енергетики, заснованої на спалюванні вугілля, збережеться і навіть зросте. При цьому атомна, а потім термоядерна енергетика теж розвиватимуться. Проблему поховання ядерних відходів вчений називав «чисто економічною», вважаючи, що в майбутньому «це буде не складніше і дорого», ніж обслуговування теплових електростанцій.
Автомобіль до 2024 року має замінити «акумуляторний візок на крокуючих „ногах“, які не порушують трав'яного покриву та не потребують асфальтових доріг». Вантажі та пасажири, прогнозував Сахаров, перевозитимуть гелієві дирижаблі з атомними двигунами та швидкісні поїзди (теж з атомними двигунами). У містах з'являться тротуари, що рухаються, як у романі Герберта Уеллса «Коли сплячий прокинеться».
Наука: штучні алмази та освоєння астероїдів
На думку Сахарова, у наукових дослідженнях дедалі більшу роль відіграватиме обчислювальне моделювання багатьох складних процесів.
Люди виготовлятимуть штучні алмази з графіту за допомогою підземних ядерних вибухів. Можливо, вдасться досягти успіхів у синтезі речовин, що мають надпровідність при кімнатній температурі.
Люди, як вважав Сахаров, продовжать спроби вийти на зв'язок з інопланетними цивілізаціями та намагатимуться прийняти сигнали від них «у всіх відомих видах випромінювань». Крім цього, людство почне освоювати поверхню Місяця та астероїдів для економічної діяльності. Можливо, астероїди вдасться спрямовувати ближче до Землі, підриваючи їх поверхні спеціальні атомні заряди.
Більшість [этих прогнозов] публікувалося в тій чи іншій формі, і я не виступаю тут як автор, ні як експерт. Моя мета — спробувати накидати загальну картину технічних аспектів майбутнього. Природно, що ця картина є гіпотетичною і суб'єктивною, а місцями умовно-фантастичною. Я не вважав себе при цьому надто пов'язаним датою 2024 року, тобто писав не про терміни, а про можливі, на мою думку, тенденції.
Про це повідомляє ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97