Ця стаття розглядає гучний скандал, що розгорівся навколо закупівлі 250 тисяч артилерійських пострілів для ЗСУ. 9,5 мільярдів гривень, перераховані Агенцією оборонних закупівель Міноборони Павлоградському хімічному заводу, так і не досягли фронту, викликаючи хвилю обурення та питань щодо ефективності державних закупівель під час війни.
Контракт, Який Залишився Невиконаним
14 лютого 2024 року Агенція оборонних закупівель Міноборони та Павлоградський хімічний завод (Мінстратегпрому) підписали контракт на поставку 250 000 пострілів для артилерійських систем 2С1 та Д-30. Агенція негайно перерахувала 9,5 мільярдів гривень авансу. Проте, до літа жодного пострілу так і не було поставлено, і кошти були повернуті. Про це повідомляють журналісти “Фактів”.
Обіцянки Замість Пострілів: Наслідки Провалу
За даними журналістського розслідування, протягом півроку Агенція оборонних закупівель та Павлоградський хімічний завод фактично постачали армії порожні обіцянки замість необхідних боєприпасів. Директорка Агенції Марина Безрукова в інтерв’ю “Українській правді” зізналася, що була проти цієї угоди, передбачаючи можливі ризики зриву.
Хто Несе Відповідальність? Питання до Мінстратегпрому
ЗМІ підкреслюють, що відповідальність за цю ситуацію лежить не тільки на Агенції оборонних закупівель, яка мала перевірити спроможність заводу виконати контракт. Важливе питання постає також до Міністерства стратегічних промисловостей України, очолюваного на той час Олександром Камишіним.
Мільярди на Модернізацію: Ефективність Витрат
Згідно з державним бюджетом на 2022-2024 роки, Мінстратегпром розподілив 55 мільярдів гривень між державними підприємствами на нарощування виробничих потужностей. Значна частина цих коштів була спрямована на боєприпасні заводи, включаючи Павлоградський хімічний завод та “Артем”, які мали забезпечити ЗСУ необхідними боєприпасами. Скандал навколо Павлоградського хімзаводу ставить під сумнів ефективність цих витрат та потребує ретельного розслідування.
Висновок: Необхідність Реформ та Прозорості
Цей інцидент підкреслює гостру потребу у реформуванні системи оборонних закупівель та посиленні контролю за використанням державних коштів, особливо в умовах війни. Прозорість та ефективність є ключовими факторами для забезпечення ЗСУ необхідними ресурсами та перемоги над агресором.