У розпалі війни з Росією, питання мобілізації залишається надзвичайно актуальним. Поширення недостовірної та спекулятивної інформації про дії територіальних центрів комплектування (ТЦК) підриває довіру до ЗСУ та державних інституцій. Командування Сухопутних військ України звернулося до журналістів та блогерів з попередженням щодо відповідальності за такі дії.
Строга відповідальність за дезінформацію
Командування Сухопутних військ України нагадало представникам ЗМІ та блогерам про кримінальну відповідальність за поширення неперевіреної та спекулятивної інформації щодо мобілізації та роботи ТЦК. За таких дій передбачено покарання від 5 до 8 років позбавлення волі, а у випадках, що призвели до людських жертв – від 8 до 15 років.
Перешкоджання ЗСУ – тяжке злочинне діяння
Поширення “спекулятивних” матеріалів про ТЦК та мобілізацію в інтернет-просторі кваліфікується як перешкоджання роботі ЗСУ і може стати підставою для кримінального провадження. Командування наголошує, що будь-які маніпуляції та викривлення інформації щодо мобілізації мають на меті підрив довіри до державних інституцій та Збройних Сил України.
Реакція на порушення та розслідування
Командування Сухопутних військ зазначає, що кожне звернення щодо можливих порушень з боку працівників ТЦК ретельно розглядається, а їхні дії отримують належну правову оцінку з усіма передбаченими законом санкціями.
Юридична основа відповідальності
Стаття 114-1 Кримінального кодексу України передбачає покарання за перешкоджання законній діяльності ЗСУ у вигляді позбавлення волі на термін від п’яти до восьми років. Якщо такі дії призвели до смерті людей, термін ув’язнення зростає до 8-15 років.
Недавні події та реакція
“Фокус” неодноразово писав про конфлікти між військкомами та громадянами під час вручення повісток. Один з таких випадків стався 16 жовтня в Одеській області, де конфлікт між військкомами та цивільними призвів до затримання останніх. Одеський обласний ТЦК повідомив про загрозу здоров’ю працівників ТЦК як причину затримання. Паралельно триває службове розслідування щодо дій самих військкомів.
17 жовтня адвокат надав поради військовозобов’язаним щодо поведінки під час перевірки документів ТЦК, а 19 жовтня віцепрем’єрка Ольга Стефанишина прокоментувала рейди військкомів у розважальних закладах.