Резонансний скандал навколо незаконного отримання підвищених пенсій прокурорами призвів до масових звільнень та ініціатив щодо реформування пенсійного законодавства для працівників прокуратури. Розслідування розкрило схему отримання фіктивних довідок про інвалідність для збільшення пенсійних виплат.
Заяви про відставку та службове розслідування
За словами Генерального прокурора Андрія Костіна, колишні співробітники прокуратури, які подали заяви, отримали інвалідність задля підвищення пенсії. Стосовно них розпочато службове розслідування.
Керівники шести прокуратур – Запорізької, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Черкаської областей та спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону – подали заяви про звільнення. Це стало наслідком розслідування щодо фіктивних довідок про інвалідність та незаконного отримання підвищених пенсій. Про це повідомили 25 жовтня на офіційному Telegram-каналі Офісу Генерального прокурора.
Триває службове розслідування щодо незаконного отримання статусу особи з інвалідністю та відповідних пенсійних виплат. Андрій Костін зазначив, що суд раніше призначив цим посадовцям підвищені пенсії через вислугу років.
Реакція та законодавчі ініціативи
Рада прокурорів України підтримала внесення змін до Закону України “Про прокуратуру”, які унеможливлять одночасне отримання прокурорами пенсії та заробітної плати. Пенсія за вислугу років виплачуватиметься лише після звільнення з посади. Далі ініціативу мають підтримати на вищому рівні влади.
Передумови та наслідки скандалу
Нагадаємо, 22 жовтня Андрій Костін подав у відставку через скандал з фальшивими довідками про інвалідність. Масове оформлення таких довідок співробітниками регіональних прокуратур призвело до розслідування та заяви Президента Володимира Зеленського про очікування швидких рішень від правоохоронців.
23 жовтня видання Фокус опублікувало аналіз політологів щодо помилок Андрія Костіна та потенційних кандидатів на його заміну.