Нові соціологічні дослідження засвідчують, що українські роботодавці стикаються з гострим дефіцитом кваліфікованих кадрів. Проте, вони переважно пропонують зарплати нижчі за середні в країні. Це свідчить про наявність серйозних проблем на вітчизняному ринку праці, які загострюються на тлі повномасштабної війни.
Вакансій більшає, а працевлаштування не поспішає: результати нового дослідження
Загальнонаціональне дослідження показало, що в Україні спостерігається тенденція до зниження трудової мотивації серед населення. Хоча і роботодавці, і наймані працівники визнають існування значного резерву робочої сили, який не використовується. Це стосується тих, хто наразі не працює.
Експерти обговорюють можливі шляхи залучення цього трудового резерву, зокрема за рахунок:
- залучення людей віком 60+;
- більш активного залучення жінок на ринок праці;
- впровадження нових технологій.
“Згідно із дослідженням, 80% непрацюючих в Україні роботу не шукають і не мають наміру її шукати. В активному пошуку лише 16% – це дуже низький відсоток. Це відбувається на тлі збільшення кількості вакансій”, – зазначила Ольга Пищуліна, провідна експертка соціальних та гендерних програм Центру Разумкова.
Дефіцит кадрів: проблема не тільки роботодавців
Населення України залишається зневіреним: рівень безробіття, за даними Нацбанку, сягає 13%, але експерти вважають, що реальна цифра може бути значно вищою.
“Можемо розраховувати на 2,5-3 млн працездатного населення, які є в резерві на ринку праці”, – зазначають експерти.
Незважаючи на велику кількість незаповнених вакансій, великі роботодавці пропонують, як правило, “неадекватні умови праці”: жорсткі вимоги до кваліфікації, досвіду, знання іноземних мов, при цьому пропонуючи мізерні зарплати в розмірі 15-20 тис. грн.
“Наше дослідження показало, що успішних випадків реального залучення інших груп населення (пенсіонерів, людей з інвалідністю, жінок) до “чоловічих” професій насправді не так багато”, – додала експертка.
Низькі зарплати та незадовільні умови праці: ключові демотиватори
Основною причиною низької трудової мотивації є низький рівень зарплат та незадовільні умови праці. Українці не бажають працевлаштовуватися через низькі доходи, які не дозволяють покрити навіть базові потреби.
“Ми можемо говорити, що на сьогодні впираємося в пастку низьких доходів”, – наголосила Ольга Пищуліна.
Результати дослідження підтверджують, що рівень добробуту українців надзвичайно низький. 9% сімей не мають достатньо коштів навіть на продукти харчування.
Державна політика: руйнівна та демотивуюча
Дії та заяви уряду лише посилюють проблему: підняття тарифів, податків, замороження мінімальних стандартів на три роки, заяви про неможливість забезпечити гарантії пенсій.
“Це руйнівні та демотивуючі дії, які свідчать, що поточний рівень доходів громадян, їхній розподіл та споживання може підживлювати лише базові сектори економіки”, – резюмує експертка.
В результаті, українська економіка може опинитися в замкнутому колі, де низька зарплата, незадовільні умови праці та демотивація населення призводять до застою та зменшення потенціалу для розвитку.