В умовах війни та нестабільності багато українців прагнуть забезпечити себе фінансовою подушкою безпеки. Зростання обсягів видавання готівки з кас українських банків за перше півріччя 2024 року свідчить про це, але чи дійсно існує причина для занепокоєння?
Фокус зібрав експертні думки банкірів та економістів, щоб з’ясувати, навіщо українці знімають готівку і куди вони її витрачають.
Потреба людей у грошах в умовах блекаутів: українці роблять запаси
За даними Нацбанку України, обсяги готівкової гривні у першому півріччі 2024 року зросли на 12,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Цей факт пов’язаний з непередбачуваними відключеннями електроенергії, які стали наріжним каменем життя українців.
“На зростання обсягів видачі готівкової гривні з кас банків впливає бажання населення сформувати певний запас готівки, яка в умовах впровадження графіків відключення електроенергії залишається доступним та швидким платіжним інструментом для здійснення роздрібних операцій”, — зазначили в НБУ.
Немає світла? Потрібна готівка
Блекаути стали значною перешкодою для безготівкових розрахунків. Банкомати часто не працювали, POS-термінали не функціонували, що змусило українців шукати альтернативні способи оплати. Зростаючий попит на готівку був цілком логічним.
“Якщо системних проблем із роботою банкоматів, кас та POS-терміналів в банківських відділеннях, що входять в мережу Power Banking, немає, то з розрахунками в торгівельній мережі вони трапляються дуже часто.
Не завжди в тому винні торговельні підприємства. Крім електрики, для роботи платіжних терміналів потрібен ще й зв’язок, а під час тривалих відключень світла забезпечити його вдається далеко не всюди.
Це мотивує українців тримати постійний та збільшений запас готівки”, — пояснила операційна директорка Unex Bank Вікторія Махноносова.
Чому зростання кількості готівки на руках — непоганий тренд
Хоча спостерігається тенденція до зняття готівки, більша частина її все ж повертається до банківської системи.
“97,4% готівки, знятої у першому півріччі 2024-го в касах фінустанов, повернулися в банківську систему”, — зазначила Вікторія Махноносова.
Експерти вважають, що ця тенденція не є тривожною ознакою.
“Я не можу погодитися, що відбувається масове зняття готівки. Справа в іншому: в червні 2024 року порівняно до червня 2023 року грошовий агрегат М0 (готівка на руках — ред.) зріс на 13,12%, а М1 (готівка і переказні депозити в національній валюті — ред) на 24,51%.
Тож, зростає економіка, і є інфляція, тому ми маємо і зростання готівки, яка видається, і це не погане явище.
Навпаки, темпи зростання М0 менші за М1 і це вказує на те, що українці все більше користуються безготівковою гривнею, це добре і відповідає сучасним трендам”, — зазначив Віталій Шапран, член УТФА, ексчлен Ради НБУ.
Що далі? Як на третій рік війни громадяни витрачають готівку
На третій рік війни українці витрачають свої заощадження здебільшого на першочергові потреби:
- Їжа і напої
- Оплата комунальних послуг
- Енергетична техніка для комфортного життя під час блекаутів
“Умовний пенсіонер, що за звичкою знімає всю пенсію з картки одразу після отримання, витрачатиме ці гроші здебільшого на продукти та товари першої необхідності, а також комунальні послуги.
Хтось купує готівкою побутову техніку, в останні місяці суттєво зріс попит на енергетичні товари: деякі торговельні мережі констатували збільшення продажів у цій категорії у 3-4 рази”, — пояснила Вікторія Махноносова.
Невизначеність і заощадження: чому українці шукають вкладення в доларах
Незважаючи на повернення готівки до банківської системи, українці все ще відчувають невизначеність, що примушує їх заощаджувати.
“В першій половині минулого року соціологи відзначали помітне зростання оптимістичних настроїв серед українців, а економісти констатували пожвавлення споживчого попиту.
Цього ж року на українців знову посилено тисне невизначеність. Вона обмежує споживчий попит та стимулює заощадження.
Простіше кажучи, люди намагаються менше витрачати грошей, особливо коли йдеться про товари не найпершої потреби.
Та більше відкладати грошей “про запас””, — каже Вікторія Махноносова.
Оскільки українці прагнуть зберегти свої заощадження, багато хто звертається до доларових вкладень. За перші шість місяців 2024 року банки завезли до України 7,39 млрд доларів готівкової іноземної валюти (в доларовому еквіваленті), а вивезли лише 590 млн доларів.
“На мій погляд, це більше пов’язано з тим, що після валютних обмежень 2022 року потім стало можливо купувати безготівкову валюту для розміщення на строкові депозити з подальшою можливістю знімати ці валютні депозити через каси банків”, — прокоментував ситуацію директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.
Висновок: готівкові гроші — частина адаптації до нових умов
Зростання обсягів касових оборотів банків, на думку експертів, не є тривожною ознакою, а свідчить про адаптацію українців до нових умов життя під час війни. Господарські процеси потребують готівкових коштів,
вони залишаються важливим інструментом в умовах нестабільності.
Важливо відзначити, що зростання готівкових грошей не означає відмову від безготівкових розрахунків. Українці все більше користуються безготівковими транзакціями, що є позитивним трендом.