Український Кабінет Міністрів працює над новим пакетом податкових змін, спрямованих на збільшення надходжень до бюджету. До порядку денного потрапило запровадження нової ставки військового збору, а також інші платежі, що покликані забезпечити фінансування оборони країни. Однак експерти сумніваються в ефективності цих заходів та стверджують, що підвищення податків негативно вплине на українців.
Податкові зміни: системний підхід чи гарячкове рішення?
Зміни, запропоновані урядом, малоймовірно, кардинально вплинуть на бюджет або ж забезпечать необхідні суми для фінансування війни. Експерти зазначають відсутність системного підходу у запропонованих податкових рішеннях.
“Битва з тінями”: реальність проти заяв
Фінансовий аналітик Іван Угляниця підкреслює, що великі війни традиційно фінансуються за рахунок внутрішнього та зовнішнього боргу. Податки, на його думку, знаходяться на 3-4 місці за важливістю.
“Все добре” чи “Все погано”?
“Проблема в тому, що люди постійно отримують суперечливі сигнали від влади,” – говорить Угляниця. “Спочатку нам кажуть “все добре”, потім раптом – ” все погано”, а згодом знову “все добре”. Така хаотична комунікація викликає розгубленість та скептицизм.”
Субсидії: ефективно чи неефективно?
Експерт також звертає увагу на неефективність використання коштів, спрямованих на підтримку “довоєнного життя”.
“Влада витрачає значну частину ресурсів, переважно отриманих за рахунок зовнішніх кредитів та внутрішнього боргу, на утримання “фасаду” – стабільності та контролю,” – каже Угляниця. “А потім, через податки, намагається повернути частину цих субсидій назад, що надзвичайно неефективно.”
Розшарування: хто ж виграє?
“Ці економічні субсидії розподіляються нерівномірно,” – зазначає Угляниця. “З одного боку, вони фінансують імпорт розкішних товарів, а з іншого – третина населення не має достатньо коштів на їжу та одяг. Під гаслами про підтримку малозабезпечених, реальним результатом підвищення податків стане зменшення їх купівельної спроможності.”
Додаткове навантаження: військовий збір
Серед ключових запланованих змін – підвищення ставки військового збору до 5% з 1,5%. Це стосується як громадян, так і нерезидентів, які отримують доходи в Україні.
Чим загрожує підвищення податків?
Експерти, включаючи США, попереджають про негативні наслідки підвищення податків для населення України, наголошуючи, що це може призвести до соціального незадоволення і спротиву.
Підсумки: ризики та виклики
План Кабміну щодо податкових змін з метою збільшення дохідної частини бюджету викликає багато питань. Замість ефективного вирішення економічних викликів, податкове навантаження на українців може лише погіршити ситуацію, тим самим викликаючи соціальний спротив та нестабільність.