— Ви з якого товариства, товариші?
– Трудові резерви.
– А що, Динамо біжить?
— Усі тікають.
(Фільм “Джентльмени удачі”, 1971 р.)
Російські мільярдери правлять свої біографії у “Вікіпедії” після повномасштабного вторгнення Росії в Україну і намагаються видалити інформацію про громадянство, майно, санкції та зв'язки з Кремлем, з'ясували у спільному розслідуванні “Важливі історії” та Wikiganda. Соромляться свого життєвого шляху, зокрема й дочки диктатора Путіна: Марія Воронцова та Катерина Тихонова.
Як приклад розслідувачі навели історію пригод Аркадія Воложа – співзасновника компанії “Яндекс”, яка займає домінуюче становище в багатьох секторах російського IT-ринку і є інструментом кремлівської цензури та пропаганди.
Після повномасштабного вторгнення керівник агрегатора новин “Яндекс.Новини” Лев Гершензон назвав IT-компанію ключовим елементом “у приховуванні інформації про те, що відбувається”. Він зазначив, що російські користувачі головної сторінки “Яндекса” “бачать, що жодної війни [в Украине] ні”, хоча йде вже шостий її день.
“Немає таких російських законів, які не дозволяють вибрати як заголовок сюжету матеріал “Нової газети”. Немає кримінальної відповідальності за те, що на головній “Яндексі” з'являться заголовки російськомовних ЗМІ, які не мають ліцензії ЗМІ”, – написав Гершензон. Він закликав співробітників “перестати бути співучасниками страшного злочину” і звільнився з компанії.
У “Яндексі” у відповідь послалися на необхідність забезпечувати роботу компанії, що не дозволяє їм “залазити на броньовик”. А вже у квітні 2022 року, наприклад, агрегатор видалив із пошукової видачі посилання на публікації десятків видань, які об'єктивно висвітлювали повномасштабне вторгнення російської армії в Україну та сайти яких було заблоковано російською владою.
Аркадій Волож потрапив під санкції Європейського союзу у червні 2022 року, але, на відміну від того ж Лева Гершензона, публічно засудив російську агресію проти України лише у серпні 2023-го.
“Я категорично проти варварського вторгнення Росії до України, де в мене, як і в багатьох, є друзі та родичі. Я з жахом від того, що кожного дня до будинків українців летять бомби”, — заявив він. І нарік, що він мав “багато причин”, через які йому “доводилося мовчати”. Щодо “багато причин” мільярдер, звичайно, лукавив, адже причина одна і на поверхні – бізнес-інтереси в Росії.
ЄС у березні 2024 року зняв санкції з російського мільярдера після того, як він пішов з посади гендиректора “Яндекса”, продав російську частину бізнесу та публічно засудив війну. Тепер на своєму сайті Аркадій Волож — ізраїльський технологічний підприємець, що народився в Казахстані. “Згадки про зв'язки бізнесмена з Росією кілька разів (1, 2) намагався видалити і з головної світової онлайн-енциклопедії, “Вікіпедії”, редактор з IP з Тель-Авіва (сам Волож з 2015 року живе в Ізраїлі)”, – пишуть дослідники.
Російські мільярдери, як із суспільства трудові резерви — всі тікають. У лютому 2024 року, наприклад, стало відомо, що засновники американських IT-компаній Veeam Software і Object First Андрій Баронов і Ратмір Тімашев, які з 2017 по 2021 рік входили до рейтингу “200 найбагатших бізнесменів Росії”, відмовилися від російського громадянства. Мільярдери стали восьмим та дев'ятим бізнесменами з числа чинних та колишніх учасників списку Forbes, які здали російські паспорти за два останні роки. Раніше таке рішення ухвалили Тимур Турлов (Freedom Holding), Юрій Мільнер (DST Global), Микола Сторонський (Revolut), Ігор Макаров (“Ареті”), засновник Coalco Василь Анісімов, засновник “Трійки Діалог” Рубен Варданян та засновник Тінькофф Банку Олег Тінь .
З “Динамо” теж тікають. У липні 2023 року ЗМІ підрахували, що за рік понад 200 російських спортсменів змінили громадянство, серед них є чемпіони Європи та світу. Характерно, що найбільше атлетів, які змінили громадянство, серед шахістів – 141 особа. Одна з них — 12-та чемпіонка світу з шахів серед жінок, дворазова чемпіонка Росії, чемпіонка Європи, гросмейстер Олександра Костенюк, яка перейшла до збірної Швейцарії.
З одного боку, втеча веде до консервації кремлівського режиму, противники якого їдуть із Росії замість того, щоб створити реальну опозицію та протистояти владі. З іншого, серед мільярдерів є багато таких, у яких через специфіку бізнесу втекти не вийде, і вони можуть профінансувати горезвісну табакерку або шарфик. Бізнесмени розуміють, що їхня лояльність більше не гарантує збереження майна та життів у РФ.
“Кормової бази” стає менше, отже, товариші в погонах почнуть розкуркулювати учасників списку Forbes. І почнуть, мабуть, з “ельцинських”, судячи з того, що Фонд боротьби з корупцією випустив першу серію документального серіалу, в якому соратники Олексія Навального розслідують події 90-х років у пошуку відповіді на питання, звідки зростає коріння путінської диктатури.
Втім, це вже зовсім інша історія.
Автор: Вікторія Зубкова, політичний оглядач