Колишнього заступника міністра оборони Росії Дмитра Булгакова слідство підозрює у розтраті на суму мільярд і 300 мільйонів рублів (майже 15 мільйонів доларів). Булгакова затримали 26 липня та відправили до московського СІЗО “Бутирка”. За версією слідства, Булгаков створив систему поставок до армії неякісних продуктів за завищеною вартістю, внаслідок чого отримував відкати. Булгакова Путін відправив у відставку у вересні 2022 року, невдовзі після початку мобілізації у Росії. До відставки він відповідав за матеріально-технічне забезпечення російської армії.
Загалом із квітня 2024 року в Росії затримали щонайменше чотирьох генералів. Першим став арешт у справі про хабар заступника міністра оборони Тимура Іванова. Потім були арешти головного кадровика Міноборони Юрія Кузнєцова, колишнього командувача 58-ї армії Івана Попова, заступника голови Генштабу Вадима Шамаріна і начальника управління департаменту оборонного замовлення Міноборони Росії Володимира Вертелецького. Крім того, у відставку Володимир Путін відправив кількох заступників міністра оборони: Юрія Садовенка, який вважався найближчим соратником Сергія Шойгу, а також Миколу Панкова, Руслана Цалікова, Тетяну Шевцову та Павла Попова.
Одним із нових заступників міністра оборони Путін призначив свою племінницю Ганну Цивільову. Ще одним заступником став син екс-прем’єра Росії Михайла Фрадкова Петро. Усі арешти та перестановки до Міноборони відбуваються після того, як у відставку було відправлено Сергія Шойгу.
Корупційні скандали, а також кадрові пертурбації в Міноборони Росії – в ефірі цього часу прокоментував журналіст-розслідувач видання The Insider Сергій Єжов.
“Те, що міністерство оборони було одним із найкорупційніших міністерств, думаю, мало для кого є відкриттям. Сергій Шойгу залишає за собою і після МНС подібну славу і тепер після міністерства оборони, – каже журналіст. – Очевидно, що все це накопичувалося роками. Служба військової контррозвідки ФСБ мала всі ці матеріали щодо Булгакова, Іванова та інших діячів весь цей час. Просто відбувається, очевидно, зміна команди і з’явився наказ на те, щоб зробити чищення. Як ми знаємо з досвіду навіть радянської історії, причина чисток у тому числі – підтримання атмосфери страху, покори. Не секрет, що під час війни армія традиційно посилюється, і в цьому, можливо, є якесь політичне завдання: не дати армії надто посилитися. Вочевидь, що під час війни зростає політичний капітал людей із погонами”.
На думку експерта, перестановки у військовому відомстві виконують таке саме пропагандистське завдання, як періодична зміна губернаторів та порушення кримінальних справ на членів команди колишніх губернаторів. “Створюється ілюзія, що будуть зміни, щось нове, – каже розслідувач. – Зрозуміло, що має обмежений термін дії. Я думаю, що незабаром і міністерство оборони під керівництвом Білоусова вважатиметься одним із найкорупційніших, але поки що такий ефект новизни є”.
Сергій Єжов вважає, що команда, яка прийшла з Білоусовим до міністерства оборони, не справляє враження команди радикального оновлення, тому що за кожним новоприбулим є “шлейфи з якогось корупційного скандалу”.
“Навіть із новим заступником міністра оборони Савельєвим у нас нещодавно виходило теж розслідування в The Insider. Також є питання до цього заступника міністра оборони, який сховав свою дружину, а на неї записано майно вартістю кілька сотень мільйонів рублів. Ми бачимо продовження тієї ж самої практики. Важко очікувати від команди Білоусова радикальної зміни корупційних практик у міністерстві оборони”.
Що стосується призначення в Міноборони Ганни Цивілєвої, журналіст вважає, що її спорідненість із Володимиром Путіним не є секретом, крім того, бізнес-активи сім’ї Цивілєвих і раніше відписувалися олігархами, які залежать від Володимира Путіна.
“Загалом, вся історія успіху Цивілєвої та її чоловіка, який теж тепер міністр і входить до уряду, – це саме собою уособлення корупційних практик, – каже він. – Неможливо бути людиною, яка вичистить все сміття із хати міністерства оборони, якщо ти сам породження корупції, породження кумівства”
Джерело: Олексій Олександров, “Теперішній час”.