Скільки помпезності та величі було продемонстровано в колишній імперській столиці Росії Санкт-Петербурзі, коли Володимир Путін головував на щорічних святкуваннях Дня військово-морського флоту. Однак насправді Путіну та адміралам, які зібралися з ним, не було чого святкувати. За останній рік колись знаменитий Чорноморський флот Росії був знищений українськими безпілотниками та ракетами в результаті того, що слід оцінювати як серію найдивовижніших морських поразок у сучасній військовій історії.
Незважаючи на те, що Україна майже не має власного військово-морського флоту, їй вдалося потопити або серйозно пошкодити близько третини флотилії Путіна, змусивши більшість його військових кораблів, що залишилися, відступити з окупованого Криму. війна на морі була настільки прикрою для Росії, що до весни 2024 року Міноборони Великої Британії вже оголосило Чорноморський флот “функціонально неактивним”.
Подробиці цьогорічної програми з нагоди Дня військово-морського флоту Росії певним чином натякають на безславну реальність, що стоїть за спробами Москви продемонструвати свою військово-морську міць. Показово, що традиційний парад російських військових кораблів уздовж річки Нева до військово-морської бази Кронштадт, який зазвичай є центральною подією всього свята, був скасований з міркувань безпеки. Натомість у заході взяла участь значно скорочена флотилія, в якій було задіяно приблизно вдвічі менше кораблів, ніж у попередні роки.
Хоча День військово-морського флоту Росії є найменшим з моменту відродження свята у 2017 році, цього року це була чудова можливість для Путіна вшанувати загиблих моряків і поквитатися за безпрецедентні втрати країни в Чорному морі. Насправді він нічого подібного не робив. Під час свого офіційного виступу Путін мало згадав про втрати та втрати, яких зазнав російський флот під час вторгнення в Україну. Натомість кремлівський диктатор волів стерти з пам’яті поразки Росії в Чорному морі. У цьому йому допомагали лояльні російські ЗМІ, які старанно уникали будь-яких неприємних згадок про катастрофу, що спіткала Чорноморський флот країни.
Все це нагадує старий радянський анекдот, в якому Наполеон, Юлій Цезар і Олександр Македонський дивляться з небес на парад Червоної армії на Червоній площі. Цезар вказує на нескінченні ряди радянських військ і каже: «З такою кількістю людей я міг би втримати Німеччину». Олександр показує на танки і ракети і заявляє: «З такою військовою зброєю я міг би завоювати всю Індію». Наполеон тим часом повністю ігнорує парад і замість цього занурюється в газету «Правда». «Якби у мене була така газета, — заявляє він, — ніхто б не почув про Ватерлоо».
Багато радянських жартів не пережили свого часу, але саме цей анекдот як ніколи актуальний в сучасній Росії, де Путін зумів створити пропагандистську машину, яка нічим не поступається своєму радянському попереднику. Сьогоднішня контрольована Кремлем мультимедійна екосистема набагато складніша, ніж її комуністична попередниця, але вона виконує ту саму основну функцію: спотворює реальність на догоду забаганкам правлячої еліти Росії.
Протягом останнього десятиліття Путін використовував цю неперевершену інформаційну зброю для розпалювання найбільшого європейського вторгнення з часів Другої світової війни. Кремлівським пропагандистам вдалося переконати мільйони пересічних росіян у тому, що демократична Україна насправді є «нацистською державою», саме існування якої становить невипустиму загрозу для Росії. Українців демонізували та дегуманізували до такої міри, що геноцидна антиукраїнська риторика стала звичним явищем на російському телебаченні у прайм-тайм.
Успіх цих зусиль надто очевидний: широкий спектр опитувань громадської думки, досліджень та неофіційні дані свідчать про стабільно високий рівень підтримки вторгнення серед російського населення. Тим часом значного антивоєнного руху в країні немає, незважаючи на широке поширення інформації про жахіття, що відбуваються в сусідній Україні. І це не дивно. Адже, як попереджав Вольтер, будь-хто, хто зможе змусити вас повірити в абсурд, може змусити вас вчинити злодіяння.
Здатність Путіна спотворювати російську реальність справді жахлива, але масштаби його пропагандистських операцій також можуть мимоволі дати надію на майбутнє. Багато коментаторів стверджують, що невдача в Україні призведе до падіння путінського режиму і, цілком можливо, до розпаду самої Росії, але ці заяви можуть воскреснутиЄльчени. Хоча не можна виключати третього краху Росії за трохи більше ніж століття, досвід останніх двох з половиною років свідчить про те, що індустрія дезінформації Москви більш ніж здатна зобразити будь-який майбутній відступ з України у вигідному світлі або «поховати» його повністю. Іншими словами, якщо російські ЗМІ можуть спровокувати велику війну, вони також можуть сфабрикувати досить правдоподібний мир.
Усі, хто досі сумнівається у здатності Кремля зобразити військову поразку в Україні, не спостерігали. Нещодавно ми стали свідками того, як Путін приймав найбільшу військово-морську подію року, старанно ігноруючи історичне приниження свого південного флоту. Така ж історія сталася у 2022 році, коли він урочисто оголосив, що Херсон “назавжди” приєднався до Росії, а за кілька тижнів наказав своїм пошарпаним військам залишити місто. Так само, коли Росія програла битву за Київ на початковому етапі вторгнення, Кремль відмовився визнавати поразку і абсурдно наполягав на тому, що відступ з півночі України був лише «жестом доброї волі». Якщо Путін врешті-решт буде змушений припинити своє вторгнення, можна припустити, що він применшить це приниження аналогічним чином.
З лютого 2022 року західні лідери знайшли багато причин обмежити підтримку України. Деякі з них обмежені скромними оборонними бюджетами та конкуруючими внутрішніми пріоритетами. Більшість побоюється можливої ескалації і дозволяє собі залякувати Путіна розмовами про “червоні лінії” Росії. Президент України Володимир Зеленський заявляє, що багато західних партнерів його країни також не хочуть озброювати Україну, оскільки побоюються непередбачуваних геополітичних наслідків поразки Росії. Занепокоєння Заходу щодо можливого розпаду Росії перебільшене і не враховує силу путінської пропаганди.
Якщо Росія зазнає рішучої поразки в Україні, минулий досвід показав, що Кремль майже напевно спробує змінити ситуацію, змінити наратив або придумати якийсь інший спосіб переписати історію і заявити про перемогу. Будь-які незручні докази поразки будуть просто відправлені на “звалище пам’яті” разом з усіма затонулими російськими військовими кораблями Чорноморського флоту.
Пітер Дікінсон, Новий голос
Про це Пише ресурс ЮА Обозрєватель.