У новій Національній стратегії контррозвідки йдеться, що Москва та Пекін все частіше намагаються проводити операції проти Сполучених Штатів.
США стикаються із серією безпрецедентних загроз з боку іноземних розвідок, деякі з яких дедалі частіше співпрацюють один з одним, щоб отримати перевагу. Про це йдеться у нещодавно затвердженій Національній стратегії контррозвідки, завдання якої – знизити негативні наслідки шпигунства.
Стратегія, підписана президентом Джо Байденом у четвер, називає головними загрозами Росію, Китай, Іран та Північну Корею. При цьому Москва і Пекін названі «найзначнішими розвідувальними загрозами».
У документі йдеться про те, що вони все частіше починають проводити агресивні операції проти Сполучених Штатів та об’єднують зусилля, у тому числі з іншими країнами.
«(Представники американської контррозвідки) все частіше бачать, як наші основні противники співпрацюють один з одним, що посилює загрозу, яку вони становлять», – йдеться в документі, де також наголошується, що «багато видів розвідувальної діяльності КНР, Росії та Ірану по- як і раніше, залишаються непоміченими».
У деяких випадках іноземні розвідслужби використовують широкодоступні послуги для ведення спостереження або збору величезних обсягів даних. В інших випадках шпигуни використовують технології для проникнення в критично важливі системи, що належать як уряду США, так і приватним суб’єктам.
«Дедалі більше комерційних фірм наповнюють ринок високоякісними інструментами для вторгнення, розширюючи коло суб’єктів (іноземної розвідки), здатних загрожувати нашим мережам та громадянам», – йдеться у стратегії.
Однак представники американської розвідки попереджають, що в інших випадках противники звертаються до приватних компаній, щоб приховати свою причетність.
Раніше цього тижня представник американської розвідки попередив, що Росія вдається до послуг приватних російських компаній у своїх спробах втрутитися у президентські вибори в США.
Чиновники звинуватили Пекін у тому, що він також використовує компанії як у Китаї, так і на Близькому Сході та Латинській Америці для проведення дезінформаційних кампаній та інших операцій впливу.
Китай і Росія неодноразово відкидали подібні звинувачення, причому Пекін звинувачував США в тому, що вони «найбільший розповсюджувач дезінформації».
Попередження про зростаючу співпрацю розвідслужб ключових супротивників США, однак, перегукується з попередженнями про зростаючу співпрацю на інших фронтах.
Американські та західні офіційні особи нещодавно звинуватили Росію, Китай, Іран та Північну Корею у формуванні нової «осі зла», яка працює над постачанням Москві зброї та боєприпасів для її війни в Україні.
«Це викликає занепокоєння. Хвилює те, що Китай, Північна Корея, Росія, Іран – країни, які в минулому не завжди координували свої зусилля – намагаються зрозуміти, як вони можуть вплинути на ситуацію», – заявив президент США Джо Байден на прес-конференції у липні.
«Не можна гаяти час, – заявив “Голосу Америки” співробітник НАТО, який виступав на умовах анонімності. – Це має стати ключовим пріоритетом для всіх союзників».
Нова контррозвідувальна стратегія США покликана забезпечити американські спецслужби «дорожньою картою» для протидії загрозам, що зростають.
Це, зокрема, передбачає інвестування у технології та програми, які допоможуть американським спецслужбам краще виявляти змови, передбачати погрози та ширше ділитися цією інформацією з іншими урядовими установами та союзниками.
Стратегія також закликає активніше використовувати штучний інтелект для ефективнішого захисту від шпигунства та атак.
«Іноземні розвідки та служби безпеки, а також їхні партнери, наполегливо прагнуть отримати нашу найчутливішу інформацію, технології та інтелектуальну власність. Недержавні суб’єкти наслідують їхній приклад», – написав Байден у введенні до нової стратегії контррозвідки. Стратегія, додав він, «гарантує, що ми будемо добре підготовлені до протидії загрозам з боку іноземних розвідок».
Джерело: Джефф Селдін, “Голос Америки”.