Україна отримала винищувачі F-16 – президент Володимир Зеленський підтвердив, що західні країни передали ці літаки, а кілька із них пролетіли в українському небі під час урочистої церемонії на честь 20-річчя Повітряних сил України. У країні зараз 10 таких літаків, до кінця 2024 року мають передати ще 20, загалом очікується прибуття в Україну 79 винищувачів F-16. За даними британської газети The Telegraphперші літаки вже здійснили в Україні бойові вильоти: з ракетами “повітря – повітря” застосували в протиповітряній обороні.
Як саме F-16 використовуватимуть для зміцнення ППО України, чи братимуть вони участь у повітряних боях і що загрожує західним літакам з боку Росії – про це Справжньому Часу розповів Валерій Романенко, авіаційний експерт та провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету України.
Як Україна застосовуватиме F-16
“Спочатку – ППО, поки льотчики звикнуть, освоїться, добре навчаться застосовувати озброєння, а далі займатимуться російськими винищувачами-бомбардувальниками.
Швидше за все, на початковому етапі ці винищувачі вже зараз застосовуються для виконання протиповітряної оборони. Ось просто під крилами цього літака знаходяться ракети Sidewinder малої дальності. Це ракети старих моделей спеціально, тому що старі моделі – дешеві, їх дуже багато, і вони дуже ефективні для знищення, наприклад, російських крилатих ракет. А вартість їх удесятеро менша, ніж ракети Х-101. (Вони) будуть застосовуватися для ППО, і таким чином ми різко зменшимо, по-перше, витрати на протиповітряну оборону, по-друге, витрати на кількість зенітних ракет, які нам потрібні. Тому що для того, щоб збити з ймовірністю 90% крилату ракету, потрібно випустити дві зенітні ракети. Кожна зенітна ракета – це щонайменше півмільйона. (А російська крилата ракета три мільйони коштує.) А так одна ракета Sidewinder старої моделі AIM-9M – це 300 тисяч доларів плюс 30 тисяч доларів за годину польоту F-16. Загалом дешево, і сердито, і досить ефективно, тому що радіоелектронне обладнання F-16 дозволяє це робити.
Далі другий тип ракет, на торцях крила – це ракети AMRAAM. Вони мають дальність 180 км, заявлена, у разі, в останніх моделей. Вони вже чітко працюватимуть по російських винищувачах і носіях крилатих плануючих бомб, винищувачів-бомбардувальників Су-34. А щоб не отримати відповідь, під крилами знаходяться додаткові станції радіоелектронної боротьби. Це одна із найсучасніших європейських станцій. Вони стояли на всіх винищувачах F-16. Вони здатні ставити ефективні перешкоди, по-перше, радіоелектронні перешкоди, які завадять наведенню ракет, а по-друге, відстрілювати пастки, які на кінцевому етапі, якщо ворожі російські зенітні авіаційні ракети таки будуть запущені, щоб ці ракети відвести від літака шляхом відстрілу значної кількості радіоелектронних та теплових пасток”.
Що може Росія протиставити F-16
“Найсерйозніші загрози – це далекобійні зенітні ракетні комплекси. Наш командувач, генерал Сирський, сказав, що ближче за 40 кілометрів до лінії бойового дотику літаки навіть на малій висоті не підходитимуть. Тож ця загроза якось перекривається. Але F-16 тому мають працювати з малих висот.
І тоді залишається основна загроза – це російські винищувачі Су-35, Су-30СМ2, ті винищувачі, які отримали далекобійні ракети Р-37М. Але ці ракети – це опційне озброєння, там по дві ракети на борт лише. І МіГ-31, винищувач ППО. Але якщо російські літаки не будуть із цими ракетами, а будуть зі своїм стандартним озброєнням – ракетами Р-77, то дальність у них лише 120 кілометрів проти американських ракет AMRAAM на 180 кілометрів. Тому тут, як то кажуть, приготуватися.
(Російська ППО), загалом, для літаків типу F-16, а то й підходити близько до лінії фронту, необразлива. Нехай собі “функціонує”, так би мовити. Вона навіть по Storm Shadow працює бездарно, за ATACMS я взагалі мовчу, як вона працює. Безпілотники прориваються щоразу. Ну навіщо її турбувати? Вона відволікає ресурси російського міністерства оборони, російської промисловості. А загалом у своїх функціях не виконує. Прекрасний, так би мовити, вид збройних сил, від якого користь – користь для нас, коли вони збивають власні літаки. Тобто якщо порахувати, то, напевно, збита російською ППО кількість літаків більша, ніж українськими винищувачами”.
Джерело: Ігор Севрюгін, “Теперішній час”.