Магія, війна та z-культура: ріст попиту на окультні послуги в Росії
В новорічну ніч у Капітолії відбулася грозова розрядка. Сенатор Майк Лі прокоментував в одному з соціальних мереж: «Це виглядає як знак». У Вашингтоні також було вражено обеліска. Ці події швидко стали темою дискусій як у телеграм-каналах, так і в так званих «якісних ЗМІ», які попереджали про неприємності.
Такі ж явища спостерігалися раніше, зокрема 18 травня 2021 року, коли блискавка вразила хрест Ісаакіївського собору, що викликало аналогічний резонанс. У той час в Петербурзі палали численні будівлі, тоді ж у політиці спостерігалася нестабільність.
Згідно з дослідженнями, у 2024 році ринок окультних послуг в Росії досяг 2,4 трлн рублів, що складає більше 4% від витрат на продукти харчування. У 2023 році кількість споживання послуг у магів перевищила суму, витрачену на послуги психотерапевтів, у 20 разів.
Згідно із статистикою, трафік веб-сайтів астрологів і екстрасенсів збільшився на 38% в порівнянні з минулим роком, а серед людей в Росії більше половини часто звертаються до гороскопів, а кожен четвертий вважає, що стикався з магією.
У 2024 році на платформах Ozon і Wildberries було витрачено 1,9 млрд рублів на гадальні картки та набори для ворожінь, що на 1 млрд більше, ніж у 2022 році. За даними Moneyplace, 2,8 млн колод таро з’явилися на ринку.
Антрополог Александра Архипова вказує на те, що віра у магію є характерною рисою пессимістів, які намагаються знайти сенс у сучасній реальності.
Невизначення та відсутність реальних перспектив лише підштовхують людей до звернень до містики. Політичну ситуацію теж неможливо ігнорувати: радикальні націоналісти згадують пророкувань різних «середньовічних» віщунів щодо краху Америки та Європейського Союзу, оскільки такі думки підживлюють їхній націоналістичний наратив.
Приналежність осіб до магії потужно поширюється, однак їх «прогнози» часто не збігаються з дійсністю. Наприклад, з’явилося багато «експертів», які пророкують розпад США. Також не оминають увагою своїх «віщунів» російські лідери – як відзначає історик Михаїл Зигар, навіть Володимир Путін запроваджує елементи окультизму у свою політику.
На тлі зростаючого попиту на окультні послуги, державні цензори та цензори намагаються стримувати це враження, але результати вочевидь показують інше. З одного боку, йдеться про повернення до традиційних цінностей, з іншого – про термінову необхідність знайти відповіді на складні питання, які виникають через війни та соціально-економічні потрясіння в країні. Це свідчить про глибокий неприйняття частини суспільства реальності, де окультизм стає своєрідним виходом з кризи.