Інформація щодо поточних втрат Росії внаслідок санкцій:
1. Росія повністю залежить від іноземних технологій у видобутку сировини.
Сировинна промисловість Росії, яка забезпечує 15% російського ВВП в залежності від зарубіжних технологій.
Частка імпортного бурового обладнання, а також аналітичного програмного забезпечення для видобутку корисних копалин в Росії зараз перевищує 90%.
Імпортними залишаються 50% гірничих машин, що використовуються гірничодобувними підприємствами, і 30% наземного геофізичного обладнання, 20% обладнання для технологічних досліджень руд і 10% геофізичного обладнання для випробувань свердловин.
2. Росія продовжує нарощувати поставки сировини до Китаю.
Згідно зі статистикою митної служби КНР, у першому півріччі з РФ на китайський ринок було продано товарів на рекордні $65,2 млрд, що на 4% більше, ніж роком раніше.
При цьому майже на 90% експортний потік становив природні ресурси.
Згідно з митною статистикою, три чверті російських поставок до Китаю припадало на нафту, нафтопродукти та газ.
За півроку російські нафтові компанії продали китайським нафтопереробним заводам 55,1 млн тонн чорного золота, що на 5% більше, ніж роком раніше. Середня ціна на цю нафту зросла на 9% – до $80,3 за барель.
3. Експорт електроенергії з Росії до Китаю впав до рекордно низького рівня.
За перші шість місяців поточного року РФ поставила до Китаю близько 465 млн кВт·год, що на 76% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Причинами є низька водність, відсутність генерації та висока аварійність на старих теплових електростанціях Далекого Сходу. Щоб вирішити проблему, необхідно будувати нові електростанції.
4. Путін дозволив “дружнім” країнам не повертати Росії ще $600 млн боргів.
Російська влада продовжує радянську практику прощення боргів «дружнім» країнам, сподіваючись знайти союзників у протистоянні із Заходом.
У 2024 році російський бюджет недоотримає близько 50 млрд рублів, або $578 млн, платежів за раніше виданими міждержавними кредитами. Замість запланованих 99 млрд рублів у вигляді відсотків і погашення тіла боргу Росія в цьому році отримає вдвічі менше – 49,7 млрд рублів.
Це пов’язано зі змінами в умовах міжурядових угод, пояснюють у Рахунковій палаті, не уточнюючи, які саме країни отримали поступки та на яких умовах.
5. Трохи більше місяця тому Росія та Іран підписали стратегічний газовий меморандум, згідно з яким обсяг поставок російського газу до Ірану становитиме 300 млн кубометрів на добу, що еквівалентно 109 млрд кубометрів на рік.
«Газпром» планує інвестувати не менше $10 млрд у будівництво газопроводу, який частково проходитиме через Каспійське море та через територію Азербайджану.
Незважаючи на те, що орієнтовний обсяг поставок становить майже дві третини газу, експортованого до Європи у 2021 році, ціна поставок до Ірану залишається невідомою, що ставить питання про те, чи зможе «Газпром» компенсувати втрати від виходу з європейського ринку.
Іран, який має значні запаси газу, потребує російського газу через низькі інвестиції в промисловість, а також відкриває можливість перепродажу російського газу до Індії.
6. Фінська компанія Gasum припинила закупівлю скрапленого природного газу (СПГ) у Росії, як і планувалося, повідомили в компанії.
Санкції ЄС, запроваджені в червні, забороняють купувати або імпортувати СПГ з Росії через термінал ЄС без підключення до газової мережі асоціації. Заборона почала діяти з 26 липня.
При цьому Gasum купує СПГ з різних джерел, включаючи завод Risavika в Норвегії. Компанія також купує СПГ по всьому світу через термінали в Центральній Європі.
7. Австрійська група Райффайзенбанк Інтернаціональ окреслила формат, у якому зберігатиметься бізнес його дочірньої компанії Райффайзенбанк у Росії:
Замість кредитування банк продовжить розміщувати ліквідність в ЦБ і буде працювати тільки з обмеженим списком клієнтів серед великих компаній, що активно працюють на міжнародному ринку. Але навіть щодо них банк має провести індивідуальну комплаєнс-перевірку.
Російський Райффайзенбанк з 2023 року не проводить операцій, пов’язаних з оплатою електроніки, нафти та нафтопродуктів, деревини та автомобільних компонентів.
Для російської дочірньої компанії введені серйозні обмеження на залучення депозитів від клієнтів.
Банк більше не відкриває нові строкові депозити, ставки за всіма поточними рахунками дорівнюють нулю, застосовуються додаткові високі комісії.
8. Позиція Угорщини та Словаччини, які за 2 роки так і не змогли зменшити свою залежність від російської нафти, викликає роздратування в ЄС.
Дипломати ЄС у приватних розмовах висловлюють роздратування з приводу намірів Угорщини та Словаччини використовувати правила ЄС для збереження доступу до дешевої російської нафти, всупереч загальній політиці блоку.
У дискусіях серед дипломатів ЄС спостерігається значне розчарування тим, що ця проблема взагалі стоїть на порядку денному Брюсселя.
Кілька дипломатів ЄС розлютилися, зазначивши, що всі інші в ЄС знайшли способи відмовитися від російської нафти і це не їхня проблема.
Угорщина та Словаччина скористалися санкційними винятками, щоб продовжити завантаження російської нафти. Угорщина навіть збільшила імпорт “Роснефти”, що викликало особливе обурення.
“Багато членів ЄС доклали дорогих, але необхідних зусиль, щоб позбутися залежності від російського газу та нафти… головним чином тому, що вони смердять кров’ю”, – сказав один із дипломатів ЄС, який побажав залишитися анонімним, щоб говорити відверто.
“Схоже, що в Угорщині є проблеми не лише з нюхом, а й з мисленням та відсутністю рішучості позбутися залежності”, – додав дипломат.
Тим часом Будапешт і Братиславу в ЄС вважають “дуже лицемірними”.
Вони фактично отримали пряму економічну вигоду від своєї близькості до українського ринку, перепродуючи дешеві російські енергоносії за величезні ціни, стримуючи при цьому поставки зброї і водночас будучи троянськими кіньми для Росії в Європі.
9. ЄС попередили, що Угорщина відкрила свої двері для російських шпигунів.
Голова Європейської народної партії Манфред Вебер закликав до обговорення на саміті лідерів ЄС у жовтні рішення Угорщини про послаблення візових обмежень для росіян та білорусів.
Вебер сказав, що цей крок Угорщини дозволить неперевіреним росіянам вільно подорожувати більшою частиною ЄС.
Цього місяця Угорщина опублікувала подробиці нової прискореної візової системи для громадян восьми країн, включаючи Росію та Білорусь, які зможуть в’їжджати до Угорщини без перевірок безпеки та інших обмежень.
10. ЄК домагається в Угорщині роз’яснень щодо пом’якшення візових вимог для громадян Росії та Білорусі, щоб перевірити це рішення на відповідність стандартам ЄС. Про це заявила речниця Єврокомісії Аніта Гіппер.
11. Італія заарештувала активи російського бізнесмена, який перебуває під слідством в Україні.
Італійська податкова поліція заарештувала нерухомість та активи російського бізнесмена на суму близько 41 мільйона євро.
Це глава і засновник Fedcom Group, світового лідера в області логістики, морських перевезень і торгівлі сировинними товарами Олексій Федоричев.
Арешт був здійснений за запитом антикорупційної прокуратури України, йдеться у заяві прокуратури Флоренції.
За даними італійської прокуратури, Федоричев реінвестував доходи, отримані незаконним шляхом в Україні.
Серед арештованих активів – замок Торре-дель-Галло XII століття, повідомляє Corriere della Sera.
12. Словаччина погрожує припинити постачання дизельного палива в Україну, якщо транзит нафти не буде відновлено.
Словаччина та Угорщина — дві країни, які виступають проти військової допомоги західних союзників України у її боротьбі проти Росії — посилили тиск після того, як минулого місяця Київ додав «Лукойл» до списку санкцій.
Україна припинила постачання нафти цієї компанії на словацькі та угорські нафтопереробні заводи.
“Якщо транзит російської нафти через Україну не буде відновлено в короткі терміни (словацький нафтопереробний завод), “Словнафт” не продовжить постачати дизельне паливо в Україну”, – заявив прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.
13. Китайські електромобілі зайняли рекордну частку ринку в Європі.
У червні китайські бренди захопили 11% європейського ринку електромобілів, зафіксувавши рекордну кількість реєстрацій.
На думку аналітиків дослідницької компанії Dataforce, лідирує за кількістю нових реєстрацій китайська SAIC Motor Corp.
Загалом китайські бренди зареєстрували понад 23 000 електромобілів по всьому регіону протягом місяця, що є найвищим показником за всю історію.
Володимир Омелян, Фейсбук
Про це Інформує видання ЮА Обозрєватель.