Російські склади військової техніки продовжують порожніти, техніка йде на запчастини
На початку липня ми розповідалиЯк у міру втрат і поступового спустошення сховищ військової техніки в російські війська надходять все більш старі її зразки, а на складах залишається в основному те, що перед відправкою на фронт вимагає серйозного ремонту. Нові дані показують, що цей процес триває, а якийсь час тому стали порожніти і ті частини складів, де зберігалися розукомплектовані бойові машини піхоти.
У деяких із них не вистачало веж, двигунів і навіть частин броньованого корпусу, зазначає OSINT-аналітик, який пише в соціальній мережі X під ніком @Jonpy99.
Якщо рахувати разом з танками, говорить у своєму новому відео військовий експерт, що веде блог на YouTube під ім’ям Covert Cabal, то в Росії залишилося 12,5 тисяч одиниць бронетехніки від 22 з лишком тисяч, які були до початку війни. Супутникові знімки, які є у розпорядженні Радіо Свобода, дозволяють побачити, що більше половини від цієї кількості перебуває в жалюгідному або як мінімум далекому від ідеального стані, а отже, такі машини або зовсім не можуть бути відправлені на фронт, або вимагають перед цим дорогого ремонту .
Відео з аналізом кількості техніки, що залишилася на російських базах зберігання, що базується на супутникових знімках (доступні російські субтитри):
Про канібалізації (тобто використання некомплектної техніки як донора запчастин) говорять як її зникнення з одних складів, так і навпаки, збільшення напіврозібраних машин на інших. Наприклад, на 349-й Центральній базі зберігання танків у Топчихі (Алтайський край) число бронемашин піхоти на супутникових знімках зростає – але при найближчому розгляді всі вони опиняються в непридатному для експлуатації стані.
З 2023 по середину 2024 року, випливає з аналізу супутникових знімків, найчастіше зазнавали канібалізації БМП. Автори дослідження зазначають, що якась кількість зниклої зі знімків некомплектної техніки могла бути переправлена на ремонтні заводи.
“У Росії в сховищах залишилися практично лише старі БМП-1, тоді як в Україні, судячи з відео з фронту, вона втрачає в основному БМП-2 – тому що запчастини від БМП-1 використовуються для ремонту БМП-2” , – Каже @Jonpy99.
Як спорожніло після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну місце зберігання некомплектної техніки на 1295 Центральній базі резерву та зберігання бронетанкової техніки в Арсеньєві, Приморський край. Порівняння супутникових знімків за 5 листопада 2022 року (ліворуч) та 22 липня 2024 року (праворуч) дозволяє побачити, що більша частина напіврозібраних бронемашин за цей період часу зникла з бази:
“Темпи канібалізації продовжують зростати, але деяких видів техніки у Росії на складах і так вже залишилося дуже мало. Можливо, на запчастини розібрали вже майже все, що для цього годилося”, – додає OSINT-аналітик. Зокрема, як випливає з підрахунків, у Росії в сховищах до початку літа залишалося близько 22% від передвоєнного числа МТ-ЛБ (багатоцільовий транспортер-тягач легкий броньований, просторіччя “мотолига”. – РС). Нині їхня кількість зменшилася до 14% від передвоєнних запасів. БМД (бронемашин десанту) залишилося 33% кількості, що зберігалася на базах до повномасштабного вторгнення в Україну. При цьому аналітики відзначають, що супутникові знімки не дозволяють зазирнути всередину критих приміщень, де також зберігається техніка, але припускають, що там були бронемашини в кращому стані і вони вже давно були відправлені на фронт.
З нових супутникових знімків випливає, що тільки з січня по липень 2024 року кількість бронемашин на російських базах зберігання зменшилася на 11%, а у випадку з МТ-ЛБ – на 51% (від передвоєнних запасів цих машин і зовсім залишилося лише 14%).
Порівняння довоєнного числа бойових машин піхоти на основних російських базах зберігання військової техніки із ситуацією станом на середину 2024 року (за винятком танків):
“Росія, ймовірно, вже пройшла пік розконсервації бойових машин піхоти і бронетранспортерів, що зберігаються. Більшість залишилися на складах БМП – це іржаві і порожні корпуси, які стоять там роками, і вони починають витягувати зі сховищ ще більш старі бронемашини, які досі відмовлялися використовувати , Але зараз інших варіантів у російської армії, зважаючи на все, просто немає”, – говорить @Jonpy99.
Що це означає для Росії та війни в Україні?
“Принадно поглянути на темпи скорочення кількості техніки і екстраполювати отримані дані, щоб зрозуміти, коли вона закінчиться. Минуло майже 900 днів з початку повномасштабної війни, і якщо Росія безповоротно втратила 2/3 одиниць броньованої техніки, що знаходилася в хорошому стані, це передбачає, що склади Насправді все набагато складніше. Хоча ми для простоти розбиваємо стан цих машин на 2 або 3 категорії, в реальності цей діапазон набагато ширший. на ремонт, іншим – 1 місяць. Частина техніки може бути в хорошому стані, але вимагати кілька конкретних запчастин, яких немає в наявності. Машина не дорівнює її втраті на полі бою.
6018-а Центральна база зберігання танків у Камишлові, Свердловська область. Зліва – довоєнний супутниковий знімок, праворуч – спорожніле місце зберігання некомплектної техніки на супутниковій фотографії, зробленій у 2024 році:
“Намагатися передбачити, коли Росія може повністю вичерпати запаси військової техніки, складно і не зовсім правильно, – продовжує аналітик. – Більшість машин, навіть у гіршому стані, можуть бути відремонтовані та відновлені, просто це вимагатиме величезної кількості роботи. Такою мірою, що це буде неекономічно і не коштуватиме вкладених грошей та зусиль. Проте дефіцит доступних “тут і зараз” машин зростатиме”.
Джерело: Марк Крутов, «Радіо Свобода».