Після ініціативи Німеччини про придбання для України додаткових систем Patriot, тепер, окрім цієї однієї батареї, обіцяної Німеччиною, почали з'являтися і більші натяки на можливих інших постачальників.
Значну допомогу в розвитку цього процесу надали генеральний секретар НАТО і прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, кандидат на посаду нового генсека НАТО. Якби рішення можна було ухвалити прямо зараз, ці нові системи почали б надходити в Україну, можливо, за місяць.
Тільки нездатність Росії достатню кількість ракет врятувала Україну від ще більших руйнувань. Дефіцит ракет у Росії фактично також вказує на те, що для західних країн щодо безпечно постачати системи Patriot Україні. Росія зараз просто не має ракет, за допомогою яких вона могла б потенційно атакувати Європу або когось ще. І навіть у найближчі чотири-п'ять років росіяни не зможуть зробити достатньо ракет для такого нападу.
Обмежений повітряний удар Ізраїлю по Ірану
Сьогодні вранці Ізраїль завдав дуже обмеженого повітряного удару по Ірану. На даний момент можна з упевненістю сказати, що жодного об'єкта, пов'язаного з ядерною програмою Ірану, не було атаковано. Учора іранські офіційні особи заявили засобам масової інформації, що їм відомо розташування всіх ядерних об'єктів Ізраїлю, і якщо Ізраїль нападе на ядерні об'єкти в Ірані, піде аналогічна контратака проти Ізраїлю.
На підставі наявної інформації можна впевнено стверджувати, що Ізраїль атакував базу ВПС Ірану недалеко від міста Ісфахан у центральній частині країни. Точний характер та результати нападу невідомі.
Поки що складається враження, що ППО Ірану одразу не змогло відреагувати на атаку. Масштаб атаки був настільки скромним, що іранські ЗМІ частково пояснили вибухи діями ППО, а деякі ЗМІ почали заперечувати атаку та назвали повідомлення про неї помилкою.
Пізніше іранські військові заявили, що кілька дронів були збиті, але заперечували ракетну атаку. Ізраїль поки що офіційно не прокоментував нападу. Якщо Ізраїль не розпочне нових атак, можна припустити, що Іран не відповість новими нападами. Якщо сьогоднішня ранкова атака була підготовкою до наступної, ситуація залишиться повністю відкритою і прогнози не мають сенсу.
Росія хоче продовжити мобілізацію, але потай
Bloomberg пише, що Росія намагається уникнути нової хвилі мобілізації і натомість намагається залучити більше контрактників. Повідомляється, що щомісяця набираються ще 30 000 чоловік, що дає загалом понад 300 000 нових солдатів на рік. Очевидно, що російський лідер намагається уникнути нової хвилі мобілізації. Він намагався уникнути цього протягом усієї війни. Однак інформація про те, що Росія щомісяця вербує додатково 30 000 осіб, надходить з офіційних російських джерел і стала своєрідною константою, яка використовується з весни 2023 року.
У Росії її мобілізація юридично не завершена. Закон діє і на його підставі можна закликати людей на військову службу. Можна погодитися з тим, що російські лідери можуть спробувати мобілізувати нових солдатів невеликими групами, і 30 000 чоловік на місяць були б цілком розумною кількістю для російської інфраструктури, не рахуючи підготовки планових призовників. Слабким місцем такого набору є те, що таким чином неможливо підготувати більшу кількість резервів, за допомогою яких можна було б розвивати масштабніший наступ.
Тому все ж таки можна з упевненістю припустити, що після того, як Україна почне проводити мобілізацію, буде створено відповідний фон для початку мобілізації і в Росії. Нині можливості російської армії оцінюються лише за чисельністю солдатів. Основна увага приділяється зовсім не на тому, з якою зброєю ці люди можуть почати воювати.
Атака України на аеродром Джанкой пройшла успішно
За підтвердженими даними, внаслідок ракетного удару по аеродрому Джанкой, організованого українською армією, було знищено важливу систему ППО С-400, а також усю іншу техніку та велику кількість боєприпасів. Залишається незрозумілим, чому система ППО РФ не змогла зреагувати на ракети, що наближаються. Це та сама система, яку Росія продає на світовому ринку як одну з найсучасніших та найефективніших систем ППО. В українських ЗМІ на Росію чиниться тиск, що ця атака відкрила шлях для атак у Криму, зокрема й на Кримський міст.
По Криму можуть бути деякі авіаудари, але я вже писав раніше про те, що атака на міст в даний момент не має сенсу. Знищення системи С-400 у Криму було важливим для України в тому сенсі, що Росія використовувала ці ракети для ударів по наземних цілях у містах у південній та центральній частинах України.
ВПС Росії атакували ракетами місто Дніпро. У центрі міста було пошкоджено житловий будинок, як і деякі інші громадські будинки. Наразі відомо про двох загиблих. Не виключено, що бомбардувальник, який брав участь в атаці, пізніше розбився на півдні Росії.
Російська армія продовжила атаки на території Донбасу
У районі Сватова та Сєвєродонецька активність російських частин була порівняно невисокою. Деякі обстріли було здійснено у напрямі Лимана та Білогорівки.
У районі Бахмута російські війська намагаються продовжити активний наступ, але в останні дні їм не вдається просунутися.
У Донецькій області російські підрозділи продовжили активний наступ від Авдіївки на захід та північ. Тяжка ситуація для українських сил зберігається, але вчора російські частини не змогли просунутися. Дуже активними були удари російської армії дещо південніше, в районі населених пунктів Красногорівка та Новомихайлівка.
На Південному фронті активність російських військ була дуже високою. На північ від окупованого Токмака відбуваються звичайні, але безрезультатні напади. Атаки російських частин на українські позиції на східному березі Дніпра були дуже активними, але відомостей про їхній успіх немає. Вчора також з'явилися повідомлення про удари української авіації по окупованих містах на північному узбережжі Азовського моря.
Проте допомога Конгресу США Україні продовжуватиме залишатися надзвичайно важливою, і з погляду покращення військової ситуації – життєво необхідною. Поки не відбулося голосування щодо відповідних рішень, обговорювати цю тему немає сенсу.
Джерело: Райнер Сакс, Postimees