Понад сотню молдаван тренувалися у Москві, щоб влаштувати масові заворушення на батьківщині під час протестів перед виборами президента та референдумом про вступ до ЄС, призначених на ці вихідні, повідомили у четвер у поліції та Службі інформації та безпеки Молдови (СІБ). З початку 2024 року країна звинувачувала Росію у спробі держперевороту, підкупі 130 тисяч виборців та веденні гібридної війни.
Заворушення. Поліція кілька місяців стежила за групою молодих людей. За даними відомства, вони відвідували Москву під приводом культурно-туристичних поїздок. Їм розповідали про технічні особливості протестів та протистояння силовим структурам, людей навчали готувати вибухівку, керувати дронами та іншою технікою для провокацій, стверджують у поліції та СІБ. За їхніми даними, провокатори мали влаштувати масові заворушення під час акцій протесту.
Деякі учасники тренінгів пройшли навчання в інструкторів, пов’язаних із військовими структурами «ЧВК Вагнера» та «Ферма» (ймовірно, про ботоферму — «Агентство»). Поліція також опублікувала відео з навчання у Росії. Деяких молодих людей відправили на більш серйозні заняття до Боснії та Герцеговини, а також до Сербії, уточнили у відомстві. Чотирьох підозрюваних заарештували на місяць.
Незаконна агітація. Також начальник поліції Віорел Чорнаутяну заявив про «велику психологічну операцію» Росії щодо зриву референдуму. За його словами, молдавський олігарх Ілан Шор рекламну кампанію: у столиці Молдови розвісили плакати з гаслом «Ні ЄС», але їх зняли, оскільки агітацію дозволено лише зареєстрованим у виборчкомі організаціям.
Підкуп 130 тисяч громадян. Раніше у жовтні молдавські чиновники звинуватили Москву у створенні мережі «мафіозного типу», яка підкуповує виборців. За оцінкою начальника поліції Віорела Чернеуцяну, такого масштабу підкупу разом із гібридною війною та дезінформацією країна ще не бачила. За даними правоохоронців, за вересень понад 130 000 громадян отримали понад 15 млн. доларів з Росії.
Дезінформація. У вересні радник із національної безпеки Молдови Станіслав Секрієру заявивЩо Москва розпочала «безпрецедентний наступ» із застосуванням гібридної тактики. За його словами, «дезінформаційна машина» Кремля експлуатує страх війни, а спецслужби «наповнюють політичний ландшафт партіями-клонами та кандидатами — від проросійських до фальшиво-проєвропейських». Секрієр припускає, що Росія витратить близько 100 млн євро на втручання в демократичні процеси.
У червні США, Канада та Великобританія виступили із спільною заявою про підривну діяльність Росії. З нього випливає, що Москва перед виборами у Молдові прагне підірвати її демократичні інститути та спровокувати протести, якщо проросійський кандидат не переможе. Політичне втручання Росії у справи Молдови почалося багато років тому, констатують західні країни. Вони закликали Кремль поважати суверенітет сусіда та результати вільних виборів.
Держпереворот. У березні президент Молдови Майя Санду звинуватила Росію у спробі здійснити держпереворот у республіці. Як вона пояснила, Москва також намагається контролювати Молдову за допомогою енергетичного шантажу, підтримкою протестів та кампаній з дезінформації. Разом із президентом Франції Санду закликала Росію вивести війська із Придністров’я.
20 жовтня у Молдові пройдуть одночасно президентські вибори та референдум про вступ країни до Європейського союзу. Зареєстровано 11 кандидатів, включаючи чинного главу країни Майю Санду.
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель вважає, що РФ “не шкодує зусиль, щоб підірвати виборчі процеси”. Голова молдавської делегації у європарламенті Зігфрід Мурешан впевненийщо його країна здатна організувати вільні та демократичні вибори.
Один із прикладів пропагандистської кампанії проти Молдови. мультфільм про віслюківякий використовує голос із «Смішариків».
Джерело: “Агентство”.