Трагедія, що розігралася ввечері 22 березня в підмосковному концертному залі «Крокус Сіті хол», є найнезграбнішою операцією ФСБ зі зміцнення терористичного режиму Російської Федерації. Ця зловісна вистава поставлена з мінімальним бюджетом і максимальним ефектом: 150 загиблих, кількість яких зростає, сотні поранених, гігантські матеріальні збитки, а головне – страх, який працює на диктатора та його поплічників.
Народ їм потрібний тепленьким. Але головне – не перетиснути. Тому зовсім нічого не казати було б неправильним рішенням. Анонс звернення лідера до нації виник ще вночі. Але ні – РІА «Новини» не відчиняли відеовікно, поки формулювання гарячково переписувалися. Тільки о 15:30 по Москві в суботу, 23 березня, Росія почула, що «постраждали десятки ні в чому не винних людей», «лікарі зроблять усе можливе», «виконавців затримано», а «ми покараємо всіх, хто стояв за» .
З чим не посперечаєшся в промові, яку Путін сказав слідами того, що сталося, так це з тим, що «ми зіткнулися не просто з ретельно, цинічно спланованим, а з підготовленим і організованим масовим вбивством мирних, беззахисних людей. Злочинці холоднокровно та цілеспрямовано йшли саме вбивати, розстрілювати в упор наших громадян, наших дітей». Звичайно, через брак інших аналогій знову довелося згадувати нацистів, асоціації з якими виникають самі собою, варто лише поглянути на затриманих «терористів».
Розстріл людей, що розбігаються по фойє «Крокус Сіті Холла». ФОТО: Скрішоти відео Reuters
З цими статистами взагалі все зрослося, якщо врахувати, що цей сюжет продаватиметься вдячним споживачам пропаганди. Люди, які рухалися, за словами президента, у бік кордону України з метою її переходу, люди з паспортами Таджикистану були відловлені в процесі розбігання по брянських лісах після того, як їхня машина Renault Symbol безславно перекинулася. Силовики хвацько взяли тремтячих і розгублених виконавців теракту, які за кілька годин до цього невинних людей, котрі холоднокровно і професійно косили чергами.
Ймовірно, вся річ у бравих силовиках, які зуміли нагнати страху навіть на таких термінаторів, які вбили стільки народу, спалили концертний зал на сім з лишком тисяч місць і спокійно поїхали у напрямку приготовленого для них вікна. Не того, з якого молів свою нісенітницю президент Путін, а того, яке їм нібито підготували для переходу на територію України диверсанти, які, як відомо, заходили нещодавно з України в Білгородську область і навіть надовго там затрималися.
Зліва – тремтячий, як осиновий лист, виконавець звірячого теракту, праворуч – ватажок, який навіть не говорить російською. Недовго зненавидіти Росію! ФОТО: скріншоти Telegram
Всерйоз офіційні російські трактування цього кривавого шоу не витримують, зрозуміло, жодної критики. Шабаш, вчинений минулого вечора перед концертом гурту «Пікнік» (залишимо осторонь іронію назви), вбудовується в низку злочинів, які російський режим чинив щоразу, коли йому потрібно було залякати підданих і під виглядом «вжиття заходів» продати їм свої «вимушені» рішення. У засобах не соромилися ніколи.
Напередодні приходу Володимира Путіна до влади у вересні 1999 року у Буйнакську, Москві та Волгодонську поспіль вибухали житлові будинки. Саме твердження у президентському кріслі непомітного чекіста послужило для суспільства сигналом до того, що є сили, які здатні його захистити, покарати винних та стати гарантом благополуччя.
Будинок на вулиці Гур'янова в Москві, підірваний 8 вересня 1999 року. ФОТО: Wikimedia Commons
У тісному зв'язку з цими вибухами почалася так звана Друга чеченська війна (7 серпня 1999 – 16 квітня 2009), яка мала в офіційному російському дискурсі статус контртерористичної операції. Усунення її ключових акторів розтяглося довгі роки і служило незмінним алібі для позаправових дій російських силовиків у різних країнах світу.
Помітною віхою цієї війни став так званий «Норд-Ост» – захоплення чеченськими бойовиками заручників у театральному центрі на Дубровці у жовтні 2002 року, якому передував вибух біля одного з московських «Макдональдсів» і одночасно з яким відбувалися підриви смертниць із шахідськими поясами. У ході штурму, який здійснили російські силовики, було застосовано газ. Жертвами теракту стали понад 150 людей, з яких лише п'ятьох було застрелено терористами, решта загинула при газовій атаці спецслужб.
Винесення поранених із театрального центру на Дубрівці. ФОТО: AFP
У 2004 році протистояння федеральних сил Росії і прихильників незалежної Ічкерії, що продовжувалося, позначилося на російській столиці у вигляді двох терактів у метро (на станціях «Автозаводська» і «Ризька»). А 1 вересня 2004 року в заручники було взято діти та вчителі у школі в Беслані, Північна Осетія. Загалом загинуло 333 особи. Насамперед – у ході штурму, який відбувся силами груп «Альфа» та «Вимпел» спецназу ФСБ, які вважали за можливе застосувати гармати танків Т-72 та вогнемети «Джміль».
У 2005 році було усунуто президента Ічкерії Аслана Масхадова, через два роки бунтівна республіка самоліквідувалася, а Росія оголосила війну закінченою і переключилася на Грузію. На той час луна московських вибухів стихла. Не пройде й десяти років, як у відбудований дома спаленого міста показушно-богатый Грозний почнуть все сміливіше їздити російські туристи і цокати мовою, як усе чисто і гостинно влаштував Рамзан Кадиров.
Сучасний Грозний побудований на кістках людей, живцем спалених федеральними військами ще під час Першої Чеченської у 1990-ті. ФОТО: ТАРС
Пожежа в кемерівському торговому центрі «Зимова вишня», який також трапився відразу після переобрання Володимира Путіна у березні 2018 року, не пов'язувався з роботою спецслужб. Цілком імовірно, що там і не було цього сліду, хоча збіг кричав. Але на носі позначався чемпіонат світу з футболу, і люди, що загинули у вогні, були списані на проводку і погану техніку безпеки. Незважаючи на Крим, Донбас та санкції, Росія вкладалася в позитив. Ну, які теракти…
Інша справа – коли триває третій рік війни з Україною, і країна остаточно перейшла в мобілізаційний режим. Скільки не вдай, що громадяни можуть вільно відпочивати на концерті улюбленого гурту, доводиться здувати пил з перевірених методів. Теракт, що стався через тиждень після чергових виборів Путіна в «Крокус Сіті холі», був проведений без заручників. Він був добре підготовлений – чого варті хоча б відключені у цей день рамки металошукачів та відсутність огляду, а також заготовлені вибухові заряди. Але обійшовся набагато дешевше за згадані інциденти. Прогрес очевидний.
Тепер, виступивши перед нацією та наобіцявши їй чергові три короби, Путін може відкрито проводити заплановану мобілізацію. Країна має захистити себе від терористів, які відстрілюють людей, як у тирі, і спокійно їдуть до українського кордону. Необхідно стати всім, як один. І люди стануть, куди їм подітися. І вітатимуть будь-які безчинства від відправлення населення на забій до масового терору всередині країни. Яким би відкритим знущанням не виглядали ці і, що цілком імовірно, наступні «теракти», до яких варто знову привчити громадян, коли ними треба як слід керувати.
Джерело: Ян Левченко, Postimees