У Киргизстані заявили про зникнення російської. “Нам потрібні вчителі російської, особливо у сільській місцевості. Я не чув, щоб наші діти розмовляли російською з самого дитинства. Навпаки, трапляються випадки, коли учні кидають школу, не знаючи жодного слова російською, і їдуть до Росії”, — в інтерв'ю киргизькому державному агентству “Кабар” заявив президент республіки Садір Жапаров.
“Тому я особисто виявив ініціативу та попросив [Путина] Володимира Володимировича побудувати для нас дев'ять шкіл із російськомовним навчанням”, – сказав він. Будівельні роботи нібито розпочнуться найближчим часом.
Так Жапаров прокоментував висловлювання спікера парламенту Киргизстану Нурланбека Шакієва, який закликав обмежити використання російської мови, щоб зберегти киргизьку.
“Усі мультфільми, які діти дивляться через телефони – російською мовою, немає мультфільмів киргизькою мовою”, – сказав спікер.
За його словами, “якщо сьогодні не почнемо роботу зі збереження своєї мови, то завтра зникне наша мова”.
Він також закликав депутатів говорити і називати імена киргизькою мовою, оскільки багато слів русифікувалися і арабізувалися, зазначивши, що “мало того, що мова може зникнути, так і імена киргизькі втратимо”.
Разом з тим, Садир Жапаров запевнив, якщо хтось хоче побудувати в Киргизстані школу з англійською мовою навчання, влада це лише вітатиме, оскільки “чим більше мов знатиме наш народ, тим ширшим буде його кругозір і світогляд”.
Президент Киргизстану нагадав, що у 90-х роках були люди, які не говорили по-киргизьки.
“Зараз, навпаки, переважна більшість жителів регіонів не володіють російською мовою”, – заявив він, зазначивши, що киргизька мова ніколи не помре.
Крім того, Жапаров зазначив, що “без російської мови неможливо працювати у країнах СНД”.
Але, можливо, й не треба, адже в Росії називають вихідців із пострадянських республік “чурками” і ставляться до них як до людей другого ґатунку.
Президент Таджикистану Емомалі Рахмон на саміті “Центральна Азія – Росія” у жовтні 2022 року навіть не витримав і зажадав від Путіна з повагою ставитися до своїх партнерів.
“Де і що ми порушили? Де і з ким ми не так привіталися? Здоровались і ніколи нічого не порушували. Ми завжди поважали інтереси свого головного стратегічного партнера, але хочемо, щоб нас поважали. Ми що, якісь чужинці нарівні з африканськими країнами? – емоційно заявив він.
Символічно, що спікер парламенту Киргизстану зробив свою заяву про російську мову 11 квітня, а наступного дня, 12 квітня, у Москві співробітники поліції вдерлися до квартири радника посольства Киргизстану Манаса Жолдошбекова і зажадали від нього документа про постановку на міграційний облік. МЗС Киргизстану у зв'язку з цим вручило ноту консулу посольства Росії Андрію Бур'єву.
“Правоохоронці у грубій формі висунули вимогу надати відривну частину бланка постановки на міграційний облік. Навіть після пред'явлення дипломатом та членами його сім'ї своїх дипломатичних паспортів та дипломатичних карток, співробітники поліції продовжили в агресивній формі вимагати надати документи про постановку на міграційний облік, внаслідок чого було завдано тілесних ушкоджень дружині дипломата та завдано психологічних збитків його неповнолітнім дітям”, про інцидент пов'язаний із силовиками Telegram-канал “ВЧК-ОГПУ”.
У парламенті Киргизстану запитують, “якщо таке творять із співробітниками посольства <…> що витворяють із громадянами, які не мають імунітету”. У Бішкеку прямим текстом заявляють, що “російська міліція мабуть озвіріла”.
У звірствах щодо громадян країн Центральної Азії раніше звинуватили Росію та Таджикистан після того, як z-канали опублікували відео, де силовики б'ють таджиків, а одному з них відрізають вухо і змушують з'їсти. Потім стало відомо, що одного із фігурантів катували струмом. Z-канали поширили кадри, як таджик зі спущеними штанами лежить на підлозі, а до його паху тягнуться дроти.
Катування та жорстке поводження з громадянами Таджикистану, неприпустимі, заявив глава МЗС республіки Сіроджіддін Мухріддін.
Він зазначив, що “правоохоронні органи повинні дотримуватись норм і принципів міжнародного права та вимоги свого законодавства, особливо в частині презумпції невинності, заборони тортур та жорстокого поводження із затриманими”.
І нагадав, що “ціна зізнанням, здобутим таким чином, усім добре відома”.
Крім того, МЗС Таджикистану спростувало слова секретаря Ради Безпеки РФ Миколи Патрушева про вербування в посольстві України.
“Звернули увагу на заяву секретаря Ради Безпеки Російської Федерації Миколу Патрушева, яка поширилася в інформаційному просторі Росії та інших держав, про нібито вербування посольством України в Душанбе найманців для участі в бойових діях проти Росії. Зазначаємо, що це твердження російської посадової особи не має під собою жодних підстав”, – сказав речник відомства Шохін Самаді.
У Росії зростає шовінізм, а країнах Центральної Азії — популярність нових напрямів для трудової міграції: країни Близького Сходу, Балтії, Південна Корея, Європа та США. Рахунок поки що йде на тисячі, а не мільйони, як у випадку з РФ, але через 5–7 років ситуація кардинально зміниться, визнають російські експерти. Підростаюче покоління більше орієнтоване Захід. Діти, народжені на початку 1990-х років і вже вступили в доросле життя, здебільшого не володіють російською мовою. У 2023 році близько чверті від усіх сезонних робітників, наприклад, зайнятих на збиранні врожаю у Великій Британії, приїхали з країн Центральної Азії.
У z-каналах нарікають, що “перервати потік мирків та інших місцях покидьків, що не знайшли собі на батьківщині, практично можна, але це негайно вирве Таджикистан, Киргизію та Узбекистан зі сфери російського впливу, вони ще швидше впадуть в руки “західних партнерів” або Китаю” . Від себе додамо, чи Туреччині…
Киргизстан, Узбекистан, Казахстан і Туркменістан вже входять до протурецької Організації Тюркських Держав (ОТГ), а Азербайджан вбудовує до неї Таджикистан. Туреччина посилює активність на пострадянському просторі не лише у рамках ОТГ, а й у взаєминах із нетюркськими державами, Грузією, наприклад.
У Росії визнають: врегулювавши питання з Вірменією, Туреччина займе монопольне становище у Закавказзі, що зміцнить її позиції в Центральній Азії. А потім настане і черга Північного Кавказу, а також тюркських регіонів РФ, яких чимало.
Власне, на тлі витіснення Росії з пострадянського простору виникає питання, чи потрібні Киргизстану вчителі російської мови, як нарікає Жапаров. Але його заяви — не більше, ніж крокодилові сльози, адже РФ піде, а школи, особливо в сільській місцевості, побудовані за рахунок російських платників податків, залишаться.
Автор: Вікторія Зубкова, політичний оглядач