Єврокомісія схвалила представлений українським урядом план реформ, виконання якого відкриє можливість отримання від Євросоюзу 50 мільярдів євро фінансової допомоги. Якщо все піде за планом, до кінця 2027 року Україна зможе перейти до більш сучасної, інвестиційно привабливої економіки, до державних інститутів, що відповідають європейським стандартам, – і стане європейською країною, готовою до вступу до Євросоюзу.
Наприкінці березня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль передав голові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляйєн. масштабний план реформ, що складається з 69 перетворень та 10 інвестиційних завдань, ступінь виконання яких оцінюватиметься за 146 якісними та кількісними показниками. Принципово важливо, що писав план українськими чиновниками та експертами, а не був спущений зверху з Брюсселя. Розбито реформи на 3 великі блоки.
Денис Шмигаль
Перший – “базові реформи” – зачіпає основні державні інституції. Менш як за чотири роки Україна має намір змінити систему державного управління; створити незалежну, прозору та ефективну судову систему; реалізувати національну антикорупційну стратегію; перейти на нові засади формування бюджету та управління державними фінансами.
Економічні реформи (другий блок) виходять за рамки традиційного набору заходів, які пропонують реформатори, в тому числі й російські. Крім розвитку фінансових ринків, створення сприятливого ділового та інвестиційного клімату, а також підтримки малого та середнього бізнесу, там є розвиток людського капіталу та децентралізація. Остання, серед іншого, передбачає зростання адміністративної та фінансової самостійності українських регіонів та розвиток органів самоврядування.
Зруйнований об'єкт енергетичної інфраструктури у Харківській області
Зрештою, третій великий блок присвячений відновленню та реорганізації окремих секторів української економіки. На першому місці тут зі зрозумілих причин енергетика, цілеспрямованого руйнування якої російська армія надає особливого значення. Але парадокс у тому, що чим більшої шкоди російські ракети, бомби та дрони-камікадзе завдають українським енергетичним об'єктам, тим більше сучасну, ефективну та незалежну енергетику отримає Україна на виході.
І станеться це не за рахунок європейської, американської чи іншої допомоги. Лібералізація ринків газу та електроенергії створить сприятливі умови для приватних інвесторів. А державні та економічні реформи лише посилять ефект. Цим підходом українці, котрі писали план реформ, керуються у всіх секторах економіки.
Президент України Володимир Зеленський
І це більш ніж виправдано. Сума, необхідна для відновлення зруйнованого війною, вже зараз кратно, якщо не на порядок, перевищує обіцяні Європою 50 мільярдів євро. Скільки ще буде зруйновано регулярними російськими ударами з повітря та в ході наземних операцій російських військ сьогодні можна тільки ворожити. Однією з небагатьох програм, яку доведеться повністю фінансувати за рахунок держави, є національна стратегія розмінування сільськогосподарських земель.
Щодо грошей, то більшу їх частину – понад 32 мільярди євро – отримає український бюджет. З одним суттєвим застереженням: витратити європейські гроші на фінансування військових витрат буде не можна. Виділятимуться суми траншами. Щороку Рада Європи переглядатиме і затверджуватиме суму, орієнтуючись на прогрес, досягнутий українською владою у реалізації плану реформ. При цьому накласти вето на надання допомоги ніхто не зможе.
Ще 7 мільярдів отримає інвестиційний фонд, який має на меті стимулювати інвестиції у пріоритетних секторах української економіки. А на 5 мільярдів європейці нададуть технічну допомогу під час реалізації заявлених реформ. Нарешті 6 мільярдів – проміжне фінансування, необхідне для покриття екстрених витрат українського уряду. Причому 4,5 мільярда із цих 6 Україна вже отримала у березні. Наступні 1,89 мільярда попереднього фінансування буде виділено після затвердження всіма державами – членами ЄС, на що вони мають місяць.
Цікаво, що частина грошей, які вже отримує Україна, має безпосереднє відношення до Росії. Наприклад, уже виділені 4,5 мільярди євро – це дохід, отриманий у 2023 році від управління замороженими російськими активами. За оцінкою Reuters, за чотири роки – з 2024 по 2027 – дохід від управління складе від 15 до 20 мільярдів євро.
Виходить, що до 2028 року, тобто за два з невеликим роки до закінчення актуального терміну Володимира Путіна, Україна може завершити адміністративну реформу та реформу економіки, стати по-справжньому європейською країною, яка готова до вступу до Євросоюзу. І значну частину витрат на це перетворення забезпечать російські гроші, заморожені через те, що Росія розпочала війну проти України.
З тим, що це більш ніж справедливо, сперечатися важко. Але можна лише здогадуватися, наскільки це болісний удар для Володимира Путіна. Хоча найгірше росіянам, які замість сучасної ефективної держави отримають беззмінного похилого віку диктатора, зруйновані інститути і нерозмірно роздутий військово-промисловий комплекс, який безжально перемелює все більше ресурсів.
Джерело: Максим Блант, «Радіо Свобода».