Чехія – приклад справжньої дружби та відданості

Чехія – приклад справжньої дружби та відданості

Чехія щодня показує потужнішим країнам, що страх перед ворогом не є інструментом перемоги. Смілива невелика країна вчить світ допомагати Україні подолати всесвітнє зло.

Додаткові артилерійські снаряди для України вже майже в дорозі

Керівництво Чеської Республіки повідомило, що тисячі додаткових артилерійських снарядів незабаром буде поставлено Україні. Це відбувається лише за кілька тижнів після оголошеної Чехією ініціативи щодо постачання боєприпасів за межами ЄС.

Міністр закордонних справ ЧР Ян Липовський заявив, що зараз є 300 тис. снарядів і що ці боєприпаси забезпечать життєво важливий «кількамісячний відпочинок» на лінії фронту. Джерела додали, що перші постачання надійдуть у червні.

«У нас є прямий досвід 40-річного існування як сателіта Москви, країни, до якої у 1968 році увірвалися російські танки, щоб упоратися з Празькою весною», — сказав Липавський, додавши, що Чехія не могла стояти осторонь і дивитися, як Україна намагається впоратися без допомоги. «Ніхто насправді не хоче повернути ті [советские] часи, і я маю сказати, що народ дуже чутливий до цього».

Україна говорила, що не вистачає боєприпасів у війні проти Росії; в ЄС відповіли, що можна поставити лише 52% задекларованої торішньої мети по мільйону снарядів до березня, а законопроект про фінансування американської військової допомоги Києву перебуває на розгляді в Конгресі.

Петро Павло, президент Чехії, оголосив про снарядну ініціативу на Мюнхенській безпековій конференції в лютому, заявивши, що Прага знайшла 800 тис. снарядів, які можна отримати за фінансування консорціумом західних країн.

Схема працює, коли європейські країни купують снаряди в країнах Африки та Азії, зокрема, Південній Кореї, які воліють не постачати їх безпосередньо в Україну, але раді продати третій стороні, наприклад, Чехії. Боєприпаси надходять із невикористаних військових запасів, а країни-постачальники зазвичай не хочуть повідомляти про це світ.

Чеські джерела повідомили, що консорціум отримав серйозні обіцянки щодо постачання 300 тисяч великокаліберних артилерійських снарядів, причому перші партії будуть доставлені не пізніше червня. Окрім того, оголошено про виділення ще 200 тис. снарядів.

Липовський сказав, що Чехія сподівається поставити снаряди “протягом кількох місяців”, щоб допомогти “стримати імперіалістичні амбіції Росії”.

Головний чеський дипломат сказав, що чехи використали комбінацію дипломатичних каналів та каналів міністерства оборони для створення міждержавного зв'язку, щоб отримати доступ до постачань у всьому світі, щоб дати державам-членам знайти боєприпаси.

Міністр закордонних справ заявив, що 18 країн підтримали цю ініціативу та були близькі до виділення необхідного фінансування для закупівлі всіх 800 тис. снарядів у рамках ініціативи, яка частково стала відповіддю на протистояння у Конгресі США, що чинить опір узгодженню нового пакету військової допомоги.

«Схоже, що багато європейських країн усвідомили, наскільки складною є ситуація в Україні. Водночас багато європейських урядів хочуть надіслати сигнал США про те, що ми відповідально ставимося до цього, щоб спонукати США зробити свій внесок заради захисту вільного світу».

Нідерланди, Данія, Бельгія, Німеччина та Канада публічно підтвердили свою участь. Минулого тижня Швеція приєдналася, пообіцявши 30 мільйонів євро, а міністр оборони Канади у вівторок повідомив, що країна виділила 40 мільйонів канадських доларів (27 мільйонів євро). Лідери ЄС також близькі до узгодження фонду 5 мільярдів євро для України.

Інсайдери повідомили, що між прем'єр-міністром Чехії Петром Фіалою та його датським та голландським колегами Метте Фредеріксен та Марком Рютте продовжуються тісні робочі відносини щодо озброєнь для України.

Чехія зіткнулася з найбільшою загрозою безпеці з часів Другої світової війни – державна розвідка

У вівторок Служба безпеки Чехії (BIS) повідомила журналістам, що країна зіткнулася із серйозною загрозою безпеці з часів Другої світової війни. На брифінгу для преси після зустрічі з президентом Петром Павлом у штаб-квартирі контррозвідки в Празі директор BIS Міхал Куделка наголосив на важливості готовності до протистояння поточним ризикам.

Куделка відзначив небезпеки, що насуваються, пов'язані з глобальними конфліктами, заявивши: «Те, що російські солдати роблять в Україні або палестинські терористи в Ізраїлі, вони зробили б і тут без помилування». Куделка також зазначив, що було б помилкою розглядати конфлікти в Україні або в секторі Газа «як щось, що стосується нас, лише незначно або взагалі не турбує».

“Агресивна Російська Федерація є великою загрозою для демократичних країн Європи, зокрема для Чехії”, – сказав він.

Павло погоджується із побоюваннями Куделки. “Ми, звичайно, не назвали б нинішню ситуацію з безпекою безпроблемною, а можливості на майбутнє зовсім не оптимістичні”, – зазначив він, зазначивши незамінну роль спецслужб у забезпеченні національної безпеки.

Міністр закордонних справ Ян Липовський підтримав думку Куделки: “Чеська Республіка в небезпеці”. Він наголосив на прихильності уряду захисту безпеки чеських громадян та Європи.

У своєму річному звіті за 2022 рік, опублікованому в жовтні минулого року, йдеться, що Росія є серйозною загрозою безпеці для Чехії, за якою йде Китай. «Зростає ризик ведення ворожої діяльності під недипломатичним прикриттям. Однак підтримка та розвиток особистих контактів із колаборантами стала складнішою для російських спецслужб у багатьох європейських країнах», — йдеться у звіті BIS.

Декілька європейських держав, зокрема Чехія, відстежили російську мережу, яка «платила європейським політикам»

За даними влади кількох країн, пропагандистська мережа, що підтримується Росією, була розгромлена через поширення антиукраїнських історій і оплати неназваним європейським політикам.

Слідчі стверджували, що мережа використовувала популярний веб-сайт Голос Європи як засіб для оплати політикам. Наразі цей сайт пошуковик не знаходить.

Чехія та Польща заявили, що мережа була спрямована на вплив європейської політики.

Голос Європи не відповів на запит ВВС на коментар.

Чеські ЗМІ з посиланням на джерела у розвідці повідомляють, що «Голос Європи» платив політикам із Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Нідерландів та Угорщини за вплив на майбутні вибори до Європарламенту.

Німецька газета Der Spiegel повідомила, що гроші було передано готівкою під час таємних зустрічей у Празі або через біржі криптовалют.

Чехія вважає, що за мережею стоїть проросійський український олігарх-втікач Віктор Медведчук.

Медведчука заарештували в Україні невдовзі після російського вторгнення, але згодом передали до Росії з приблизно 50 військовополоненими в обмін на 215 українців.

Чеська влада також назвала ім'я Артема Марчевського, стверджуючи, що він керував повсякденною діяльністю сайту. Медведчук та Марчевський потрапили під санкції чеської влади.

Розвідка Польщі повідомила, що провела обшуки у регіонах Варшави та Тихий та вилучила 48 500 євро (41 500 фунтів стерлінгів) та 36 000 доларів (28 500 фунтів стерлінгів).

“Гроші з Москви були використані для оплати деяким політичним діячам, які поширювали російську пропаганду”, – йдеться в заяві BIS.

Там додали, що суми становили мільйони чеських крон (десятки тисяч фунтів).

Зазначена пропагандистська мережа “спрямована на провадження діяльності проти територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України”, заявили в BIS.

BIS не називає імен політиків, які, мабуть, причетні до цього. Однак прем'єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо стверджував, що серед них були і члени Європарламенту.

“Наприклад стало відомо, що Росія звернулася до депутатів Європарламенту, також заплатила [им] за просування російської пропаганди тут”, – сказав Де Кроо бельгійським парламентарям.

Протягом тижня сайт “Голосу Європи” був офлайн. Архівна версія його домашньої сторінки показала кілька статей, які висвітлюють внутрішні розбіжності в європейських країнах та виражають скептицизм щодо підтримки України.

Серед них: «Протест у Празі: голос людей проти корупції, військова підтримка України та уряду» та «Українська армія стикається зі зростаючим браком військ на тлі постійних викликів».

Голос Європи мав понад 180 000 передплатників у Twitter/X.

“Ми зупинили російську операцію впливу, якою керував Віктор Медведчук безпосередньо з Росії”, – заявив у своїй заяві міністр закордонних справ Чехії Ян Липовський. «Мета полягала в поширенні проросійських наративів, що підривають суверенітет України, і водночас проникнути до Європейського парламенту».

Чеська влада поки не надала великих коментарів з приводу того, наскільки масштабними були ці зусилля і наскільки щедро вони фінансувалися, чиновники пообіцяли подальші викриття.

“Зелені” та ліберали в Європейському парламенті вимагають розслідувати інформацію про розкриття проросійської мережі впливу на європейських політиків.

Президент ліберальної групи Renew Валері Хеєр, яка також є головним кандидатом президента Франції Еммануеля Макрона на виборах до ЄС, закликала до «термінових дебатів» у парламенті у листі до президента Роберта Мецоля.

Вона наголосила, що якщо чинні члени Європарламенту чи кандидати на майбутніх європейських виборах, які відбудуться через 10 тижнів, брали гроші від російського уряду чи їх довірених людей або були корумповані ними, то вони мають бути викриті.

І знову ми маємо нагадувати та підкреслювати – російська пропаганда роками, десятиліттями щедро, безмірно фінансується РФ, що дозволяє їй впливати на свідомість людей у ​​всьому світі, насамперед в умовах війни. Українські вільні медіа тримаються здебільшого на ентузіазмі, тоді як продукти на кшталт марафонів на українському телебаченні не можуть чинити опір російським наративам, бо такі продукти мають низьку якість і виготовлені за радянськими лекалами. На жаль. І це вже давно настав час усвідомити.

Джерело: Марина Ковальчук, Newssky