У ніч на 6 серпня підрозділи Збройних сил України розпочали наступ у напрямку міста Суджа (Курська область, Російська Федерація). Українське військово-політичне керівництво досі не підтвердило ані факт проведення операції, ані те, що Збройні сили України дійсно наступають. До обіду 7 серпня, за даними російських пропагандистських пабліків у соцмережах, українським військовим вдалося взяти під контроль до десятка населених пунктів і просунутися вглиб території РФ на 10-15 км.
Charter97.org розповідає, що відомо про просування українських сил до цього моменту та якою може бути мета операції.
З чого все починалося і що відбувається зараз?
Влада Курської області заявила, що в ніч на 6 серпня регіон був атакований безпілотниками, також було обстріляно місто Суджа, що за 10 км від кордону з Україною. Зранку російські пропагандистські спільноти у соцмережах першими повідомили про прорив кордону озброєними формуваннями та бойові дії у прикордонній зоні. За різними даними, від 300 до 800 українських військових зайшли на територію РФ за підтримки важкої бронетехніки, зокрема танків та зенітно-ракетних комплексів (пропагандисти також стверджують, що на Сумщині сформовано резерви ЗСУ).
Виконувач обов’язків губернатора Курської області Олексій Смирнов заявив, що «бійці прикордонної служби ФСБ Росії та збройних сил РФ не допустили прориву кордону». У другій половині дня інформацію про бої офіційно підтвердило Міністерство оборони РФ. У відомстві заявили, що на територію регіону зайшли близько 300 військовослужбовців 22-ї механізованої бригади Збройних сил України за підтримки 11 танків та 20 одиниць іншої бронетехніки. До вечора російське Міноборони “знищило” бронетехніки в півтора рази більше заявленої кількості і заявило, що атаку відбито, а українські сили відступили. Однак через деякий час повідомлення було відредаговано, а інформація про відступ з нього зникла без пояснення причин.
Наступного дня диктатор Володимир Путін зібрав керівників правоохоронних органів, щоб обговорити ситуацію в Курській області.
Телеграм-канал “Рибар” (“Медуза” називає його близьким до Міноборони РФ) писав, що до вечора 6 серпня українські сили закріпилися в прикордонній зоні. До ранку наступного дня, за даними пропагандистської громадськості, підрозділи Збройних сил України зайняли села Ніколаєво-Дар’їно, Свердликове та Дар’їно Суджанського району та підійшли до західного передмістя райцентру – Гончарівки. Інший пропагандистський телеграм-канал – “Два мажори” – стверджував, що українські військові окупували Гончарівку, Гоголівку та російські опорні пункти у прикордонному місті Олешня.
До обіду 7 серпня, за словами Рибара, українські сили також встановили контроль над Обухівкою, Покровським, Толстим Лугом та Любимівкою, а також станцією обліку газу “Суджа”, через яку російський газ постачався до Європи. Місто Суджа, пише громадськість “Два мажори”, знаходиться “в оперативному оточенні”, а жителів евакуювали.
OSINT-розслідувачі та профільні українські пабліки пишуть, що в результаті української операції було знищено щонайменше два російські танки, два гелікоптери та щонайменше шість російських військових потрапили в полон. Телеграм-канал DeepState геолокував деякі фото, на яких зафіксовані втрати росіян.
Чи дійсно наступ ведуть підрозділи Збройних Сил України?
Достеменно невідомо. Протягом доби жоден з українських чиновників не підтверджував і не спростовував ці припущення. У Генштабі Збройних сил України повідомили BBC News Україна, що “поки що мають інформацію з цього приводу”.
Опосередковано це підтвердив Telegram-канал DeepState (у березні цього року громадськість підписала меморандум про співпрацю з Міністерством оборони України). “Ми уважно стежимо за подіями (в районі Суджі), підтримуємо зв’язок з деякими підрозділами і надамо інформацію максимально точно і чесно, але тільки тоді, коли прийде час. Зараз не потрібно заважати хлопцям і військовому керівництву приймати рішення, від яких залежить доля кожного”, – заявили адміністратори каналу ввечері 6 серпня.
У 2023 році та навесні 2024 року кілька аналогічних рейдів у Брянській, Курській та Бєлгородській областях здійснили російські добровольчі формування “Російський добровольчий корпус” та “Легіон “Свобода Росії”, які воюють на боці України. Однак, зазначає російська служба ВВС, “нинішній прорив не схожий на попередні: велика кількість загарбницьких угруповань, бронетехніки та чіткіша координація дій підрозділів, що наступають у різних напрямках”. Телеграм-канали РДК та ВО «Свобода Росії» також не повідомляють про поточний рейд, хоча попередні рейди широко висвітлювалися.
Навіщо Україні ця операція?
Бі-Бі-Сі, Звертаючись до пропагандистської громадськості, він пише, що «цього разу справа не обмежиться швидкоплинним рейдом на територію Росії», а нинішній прорив є лише «початковим етапом операції з метою відведення російських військ від інших ділянок фронту, насамперед у Харківській та Донецькій областях». Також не виключено, що рейд на Курську область є відволіканням уваги від чергової великої операції, запланованої на іншій ділянці фронту.
Таку ж думку висловив і колишній радник голови МВС України, політичний аналітик Віктор Андрусів. “Курську область обороняє група військ “Північ”, яка фактично проводить операцію у Вовчанську. Відволікання резервів дасть змогу вибити росіян із захоплених ними населених пунктів у Харківській області. Це хороша версія з хорошими шансами на успіх”, – написав він у Telegram.
За словами Андрусіва, ЗСУ могли завдати превентивного удару, щоб не допустити перетину окупаційними військами кордону на Сумщині, як це сталося у травні на Харківщині.
Він також припускає, що українські військові можуть спробувати взяти під контроль Курську атомну електростанцію, розташовану в Курчатові (приблизно за 60 км на північний схід від Суджі), щоб згодом обміняти її на захоплену росіянами Запорізьку атомну електростанцію. Ще одна версія: операція в Курській області – це демонстрація можливостей Збройних сил України для західних партнерів, які нібито перестають вірити в шанси України на перемогу.
Український військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко в інтерв’ю Charter97.org припустив, який сценарій буде розвиватися далі в Курській області.
Про це Інформує своїх читачів ресурс UA-Obozrevatel.