Чим далі дрон летить углиб території РФ, тим менше коштів ППО.
Вранці 2 квітня дрони атакували черговий нафтопереробний завод на території Росії. Цього разу безпілотники долетіли до Татарстану, вразивши НПЗ у Нижньокамську. Крім того, БПЛА потрапили по заводу з виробництва «шахедів2» у Єлабузі, у тому ж Татарстані. Якими дронами могли бути уражені ворожі об'єкти на відстані понад 1200 км від кордону України. «Апострофу» розповів український експерт із озброєнь Олег Катков.
Нарешті, ворог отримав сюрприз, а не анонс. Раніше дуже часто бувало так, що спочатку заявляється про те, що якась розробка ведеться, що її використовуватимуть – і це попередження для ворога.
А такий удар – це сюрприз для ворога. І сподіватимемося, що це не одноразова акція, тому що на дальності 1200 км знаходиться безліч дуже цікавих об'єктів. По-друге, важливий аспект у тому, що є певна різниця у розмірах. Тут йдеться про такого безпілотника, який явно створено на базі легкомоторного літака. І якщо, наприклад, нафтопереробними заводами прилітає так званий ударний дрон «Лють», вага бойової частини якого становить до 50 кг, то в дронах такого класу йдеться не про 50 кг, і навіть не про 100.
Тобто такі дрони на базі легкомоторних літаків набагато цікавіші з погляду можливості ураження об'єктів різних класів. Бо ті ж НПЗ – це «м'яка» мета, яку можна надовго вивести з ладу та сотню кілограмів вибухівки. Але проти інших категорій об'єктів, як самі споруди, промислові об'єкти з виробництва озброєнь – треба мати великі можливості щодо ваги бойової частини. І такі безпілотники на базі легкомоторних літаків із цим завданням справляються.
Щодо того, як такі БПЛА взагалі долітають до Татарстану – це сюрприз №2. Тому що треба розуміти, що дрон запускався не від прикордонного стовпчика, тобто дальність ще більше 1200 км.
Плюс це дальність по прямій, а дрони не запускаються виключно по прямій лінії, а програмуються на проходження зон ППО супротивника і обходять їх. Тобто дрони летять досить складним маршрутом, маневрують, змінюють висоти, курси і т.д. І це означає те, що дальність значно більша, ніж 1200 км.
Чому пропустили? Бо що далі вглиб території Росії, то менше коштів ППО у ворога. І це означає те, що величезна кількість об'єктів, які можуть бути цікавими для знищення – явно беззахисні. І якщо сьогодні вражений об'єкт з виробництва дронів у Єлабузі, то поряд з ним знаходяться Набережні Човни, де стоїть завод КамАЗ, головний виробник вантажних автомобілів для армії РФ.
І якщо цей регіон не прикриють засобами ППО, це стає дуже цікавим. А коштів ППО не вистачає тому, що «Панцірі», «Тори», разом із «Буками», комплексами типу С300, С400 – або закидають ракетами Харків, або Бєлгород обстрілюють, або безпосередньо на фронті.
Список об'єктів, які можуть бути вражені – величезний. Це не лише військові об'єкти, а й критична інфраструктура, яка допомагає військовій промисловості. І тут проти Росії величезну роль грає її територія. Бо якщо дрони на кшталт легкомоторних літаків пролітають углиб території Росії, це означає, що там нічого не прикрито.
Але треба розуміти, що жодних безпілотників не вистачить, щоби знищувати заводи та інші об'єкти. Для цього потрібно бомбардувати їх килимовим бомбардуванням, щоб залишився тільки щебінь. А такі удари, як бачимо сьогодні, можуть дозволити загальмувати виробництво деяких речей.
І для цього потрібно знати конкретне місце, куди слід потрапляти. Наприклад, є склад готової продукції. Умовні «шахеди» зібрали і вони стоять на якомусь складі. Поразка навіть такого складу – це вже затримка виробництва. Тобто коли йдеться про поразку та знищення будь-яких підприємств оборонно-промислового комплексу, то йдеться про масштабні методичні удари.
Грубо кажучи, якщо щодня таким підприємством прилітатимуть такі дрони, то про повномасштабне виробництво там можна забути. Росія ж, вважаючи, що Україна не має засобів поразки на велику дальність, демонструвала все, що перебуває у глиб країни. Завдяки цьому ми маємо величезну базу того, куди треба бити.
Про це Інформує своїх читачів сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97