Повстанці з сунітського угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам” (Тахрір аль-Шам) і їх союзники з інших угруповань, які напередодні розпочали наступ в провінції Алеппо на півночі Сирії, захопили ряд позицій, які раніше перебували під контролем урядових сил, пише Інсайдер. За даними Al Jazeera з посиланням на Сирійську обсерваторію з прав людини (SOHR), у боях загинули 83 повстанці та 49 солдатів армії. За даними СЦМПЧ, внаслідок артилерійських та ракетних обстрілів армії загинули та отримали поранення мирні жителі, у тому числі діти.
Повідомляється, що повстанці захопили склади зі зброєю та бронетехнікою. Джерело в сирійській армії повідомило Reuters, що бойовики просунулися так, що опинилися за 10 кілометрів від околиць міста Алеппо і за кілька кілометрів від Нубли і Захри – двох переважно шиїтських міст, де розташовані сили ліванської «Хезболли», яку підтримує Іран. Повстанці також атакували авіабазу Найраб на схід від Алеппо, де проіранські сили мають форпости. Це найбільша атака противників режиму Башара Асада з березня 2020 року, коли Росія, яка підтримує Асада, і Туреччина, яка підтримує повстанців, домовилися про припинення вогню.
Іранські ЗМІ повідомили, що повстанці вбили бригадного генерала КВІР Кіумарса Пурхашемі, старшого військового радника Ірану в Сирії. У заяві, опублікованій державним інформаційним агентством SANA 28 листопада, не повідомляється про втрати сирійської армії, але говориться, що «великомасштабний теракт за участю великої кількості терористів і застосування середнього і важкого озброєння» був спрямований на села, селища і військові об’єкти.
Курдське агентство ANHA пише, що бойовики «Хаят Тахрір аш-Шам» захопили щонайменше 22 населені пункти, у тому числі два стратегічно важливих села поблизу міста Саракіб (провінція Ідліб). Ці села знаходяться приблизно в двох кілометрах від траси М5, що з’єднує Алеппо зі столицею Дамаском. За даними агентства, наступ Тахрір Аль-Шам відбувається за підтримки протурецьких угруповань, які діють в регіоні.
Російські та сирійські військові літаки 28 листопада бомбардували утримувану повстанцями територію на північному заході Сирії поблизу кордону з Туреччиною, повідомило агентство Reuters із посиланням на джерела в сирійській армії та повстанських угрупованнях. Так, повідомляє агентство, сирійська армія за підтримки російських сил намагається зупинити наступ.
ANHA пише, що сирійські та російські військово-повітряні сили з учорашнього дня завдали понад 40 авіаударів, а також сотні артилерійських та ракетних обстрілів.
Повстанці заявляють, що розпочали операцію тому, що російські та сирійські ВПС посилили свої удари по мирних жителях і південних районах північно-західної провінції Ідліб в останні тижні. Ще одна причина полягає в тому, що сирійська армія нібито нарощує війська біля лінії, що відокремлює територію, контрольовану повстанцями, від території, контрольованої урядом. Повстанці запевняють, що намагаються запобігти нападу урядових військ.
Як розповіла The Insider сходознавиця Маріанна Біленька, наступ почався за згодою Туреччини, але, судячи з усього, вийшов з-під контролю.
“Такого великого наступу не було з 2020 року. Формально бойовики Тахрір Аль-Шам вирішили відповісти силам режиму Асада на їх періодичні удари, на спроби окупувати територію, контрольовану угрупованням. Судячи з усього, це сталося за мовчазної згоди Туреччини, без неї це навряд чи було б можливим, але, мабуть, сама Туреччина не очікувала, що операція стане настільки масштабною, і вже не в захваті від того, що відбувається. Туреччина була зацікавлена в тому, щоб трохи посмикати режим Асада, тому що давно хотіла відновити відносини з Дамаском, але Дамаск не погодився на примирення і висунув свої умови, вимагаючи виведення турецьких військ з Сирії».
Сходознавець Руслан Сулейманов в інтерв’ю The Insider заявив, що успіх повстанців вигідний насамперед президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану.
“Всі ці роки був якийсь паритет між сирійськими та російськими військами з одного боку та лояльними до Туреччини угрупованнями з іншого. На фоні ослаблення позицій Росії в Сирії, різні сторони конфлікту як мінімум намагаються промацати червоні лінії Москви та Асада. Росії зараз явно не до цього, враховуючи, наскільки вона втягнута у війну в Україні. Не варто очікувати, що Кремль відреагує так само швидко і втягнеться в конфлікт в Сирії, як це було в 2010-х роках. Хоча Москва стурбована тим, що відбувається.
Не виключено, що протурецькі угруповання в координації з турецькою владою промацують червоні лінії, адже зараз там єКонфлікт між Асадом і Ердоганом. Дамаск вимагає від Туреччини припинити підтримку озброєних повстанців, щоб сирійський уряд повернув собі повний контроль над всією територією країни. І лише тоді Асад погодиться говорити з Ердоганом. І тепер або сам Ердоган, або союзні угруповання на півночі Сирії вирішили показати, що війна далека від завершення і що вони здатні проявити силу. Якщо їм вдасться досягти відчутних успіхів, наприклад, захопити місто, а не лише кілька десятків сіл, це посилить позиції Ердогана на переговорах”.
Раніше ЗМІ повідомляли, що диктатор Асад прилетів до Москви, сподіваючись зустрітися з Путіним.
Про це Інформує своїх читачів ресурс ЮА Обозрєватель.