При цьому рекорд було встановлено за всіма трьома статтями Кримінального кодексу.
У 2023 році суди в Росії встановили рекорд за кількістю обвинувальних вироків за статтями про державну зраду (ст. 275 КК, максимальне покарання – довічний термін), шпигунство (ст. 276 КК, максимальне покарання – 20 років позбавлення волі) та розголошення державної таємниці ( частина 1 статті 283 КК, максимальне покарання – 4 роки позбавлення волі) з 2010 року, пише «Верстка», посилаючись на дані судового департаменту При цьому рекорд було встановлено за всіма трьома статтями Кримінального кодексу.
Так, за статтею про держзраду в Росії минулого року засудили 39 осіб. Попередній рекорд був зафіксований у 2022 році – 16. Таким чином, за рік кількість засуджених за цією статтею зросла майже в 2,5 рази.
За шпигунство у 2023 році засудили дев'ять осіб. До цього рекордним вважався 2018, коли за цією статтею засудили чотирьох осіб. За розголошення держтаємниці минулого року було засуджено 73 особи, що на чотири більше, ніж 2022-го, коли було зафіксовано попередній рекорд.
Наприкінці лютого 2023 року Володимир Путін звернувся до співробітників ФСБ з вимогою розібратися з «мерзотою», яка «намагається розколоти суспільство», та активніше шукати іноземних шпигунів. У квітні минулого року президент РФ підписав закон про довічне ув'язнення за державну зраду. До цього покарання передбачало від 12 до 20 років позбавлення волі. У серпні 2023 року Путін подякував членам Ради Федерації та Державної думи за роботу у першій половині минулого року, за підсумками якої російські законодавці ухвалили майже 500 законів, десятки з яких — репресивні.
У вересні 2023 року співробітники ФСБ затримали росіянина, який намагався виїхати до України. За версією спецслужби, чоловік нібито намагався приєднатися до участі у бойових діях на боці ЗСУ. Відносно затриманого порушили кримінальну справу за ч. 1 ст. 30 («Приготування до злочину та замах на злочин») та за ст. 275 («Держзміна»).
У липні 2023 року ФСБ за один день затримала чотирьох росіян. В Орловській області було затримано місцевого правозахисника, який нібито переказував гроші в Україну. Ще двох росіян заарештували у прикордонній з Україною Курській області. У ФСБ їх назвали «злочинною групою», яка підозрюється у передачі відомостей про об'єкти Міноборони Збройним силам України. У Володимирській області було заарештовано мешканця міста В'язники, за підозрою у намірі вступити до «Легіону „Свобода Росії“». Проти всіх затриманих порушили справу за статтею про держзраду.
У вересні 2022 року співробітники ФСБ у Владивостоці затримали японського консула Мотокі Тацунорі. За інформацією спецслужб, він отримував секретні відомості, пов'язані із впливом санкцій на економіку Примор'я. Тацунорі було оголошено персоною нон-грата, після чого йому повідомили про необхідність залишити Росію протягом 48 годин.
У березні минулого року в Єкатеринбурзі було затримано журналіста американської газети The Wall Street Journal (WSJ) Евана Гершковича. Громадянина США звинуватили у шпигунстві, проти нього порушили кримінальну справу. За даними ФСБ, журналіст «за завданням США збирав відомості про одне з підприємств російського ВПК, які становлять держтаємницю».
У липні 2022 року Радянський районний суд Новосибірська відправив до СІЗО вченого-фізика, доктора наук, завідувача лабораторії квантових оптичних технологій Новосибірського державного університету Дмитра Колкера. Колкер мав останню стадію раку, він не міг харчуватися самостійно. Фізика звинувачували в тому, що він нібито надав Китаю дані, які містять державну таємницю.
Про це Інформує видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97