Підготовка до “війни” завершилася.
Євросоюз посилює боротьбу з несправедливою підтримкою Пекіном компаній, вважає блок, які підривають європейських конкурентів. Після багатьох років нарощування вдосконаленого арсеналу для торгової війни Європа демонструє, що готова до жорстких дій проти Китаю. Politico.
25 квітня слідчі ЄС нагрянули до голландського та польського офісів компанії Nuctech, виробника сканерів безпеки, у справі, що стосується однієї з найдавніших претензій Європи до Китаю – щедрих державних субсидій, які допомагають китайським фірмам підривати позиції європейських конкурентів. Рейд «наголошує на подальшому погіршенні бізнес-середовища в ЄС і надсилає вкрай негативний сигнал усім іноземним компаніям», заявила місія Китаю в ЄС.
Вибір часу для такого запального наїзду є важливим напередодні поїздки Сі Цзіньпіна до Європи наступного місяця – першої за останні п'ять років, під час якої він відвідає Францію, Сербію та Угорщину.
За словами журналістів, протягом багатьох років Брюссель неодноразово використовував пом'якшуючий тон у відносинах з Пекіном, прагнучи безперспективного діалогу про державні субсидії та надмірні потужності в таких галузях, як сталь, алюміній та зелені технології, замість того, щоб піти на пряму конфронтацію та торговельну війну.
«Тепер рукавички зняті – у міру того, як зростає політичний консенсус щодо того, що Європа має захищати ключові технології… Раніше ЄС розпочав розслідування державної підтримки Китаєм електромобілів. Тепер Брюссель продовжив розслідування щодо вітрових турбін та лікарняного обладнання, щоб «відновити баланс у партнерстві між ЄС та Китаєм», – пише видання.
Використання нової зброї
У статті йдеться про те, що протягом більшої частини десятиліття Єврокомісія розробляла потужніший арсенал засобів торговельного захисту, але велике питання завжди полягало в тому, чи готовий Брюссель їх використати, чи вони в першу чергу були лише засобом стримування. Зокрема, йдеться про Міжнародний інструмент закупівель (вперше використаний у справі про медичні технології цього тижня), який має на меті вжити заходів проти Китаю, якщо він усуне європейські компанії від участі у державних тендерах.
Старший аналітик з геоекономіки в Дослідницькому інституті «Адарга» Франческа Гіретті наголошує, що зараз Єврокомісія здатна і хоче використати цей інструмент.
Послання до Вашингтона
Автори підкреслюють, що жорсткіша позиція Європи має як переваги, так і небезпеки. З одного боку, жорсткіша позиція ЄС щодо Китаю – це оливкова гілка для яструбиних союзників у США, які часто були розчаровані м'яким підходом Європи. Але це також означає, що Європа має бути готова до контратаки з боку Пекіна та бурхливого періоду торговельного конфлікту.
США, безперечно, уважно стежать за новим ігровим планом ЄС. Відразу після оголошення цього тижня про розслідування щодо медичних виробів торговий представник США Кетрін Тай заявила, що “з інтересом” стежить за розвитком подій, наголосивши на тісній співпраці між двома сторонами у «визначенні та вивченні шляхів подолання неринкової політики та практик, що застосовуються [Китаем]».
Розслідування щодо субсидій – не єдина ознака посилення рішучості Брюсселя боротися з Пекіном більш прямолінійно. Всередині ЄС також зростає тиск із вимогою більш реалістично протистояти масштабним інфраструктурним інвестиційним проектам Китаю в рамках «Поясу та шляху», де Пекін розширює свій стратегічний вплив, допомагаючи будувати порти та дороги, що сполучають Азію з європейськими ринками.
У внутрішньому документі ЄК, отриманому Politico, йдеться про те, що тепер блок має серйозніше зосередитися на створенні плацдармів у ключових стратегічних гірничодобувних та енергетичних інтересах в Африці та Центральній Азії. У секторі одягу Брюссель також готується до боротьби з впливом на ринок китайської програми Shein. Дві повідомлені люди сказали виданню, що Брюссель близький до того, щоб найближчими днями визнати Shein «дуже великою онлайн-платформою», піддавши її додатковій перевірці відповідно до закону блоку про модерацію контенту.
Готовність до відплати
Тепер питання у тому, де і як Пекін відповість. Щоразу, коли Європа підвищує ставки у торгівлі, Китай, як правило, має відповідь. У різних протистояннях Китай довів, що він є експертом у нацьковуванні країн одна на одну, погрожуючи, наприклад, віддавати перевагу літакам Boeing, а не Airbus, або не купувати французьке та іспанське вино, зазначають журналісти.
Андерс Анлід, голова національної торгової ради Швеції, заявив, що потрібно зробити все можливе, щоб не допустити торгової війни з Китаєм. Однак, готовність посилити тиск на Китай також з'являється в той час, коли Європа переосмислює свою залежність від автократій після російського вторгнення в Україну.
Про це Пише ресурс ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97