У 2025 році Білорусь має намір запровадити суттєві зміни у податках. Вони поширюються як на транспортні, так і на земельні збори та збори за нерухомість. “Дзеркало” склали добірку податкових змін, які, ймовірно, з’являться у 2025 році (але їх ще остаточно не затвердили).
Збільшення плати за першу квартиру
У наступному році влада планує підвищити ставки податку на першу квартиру. Нагадаємо, що цей збір з’явився у 2022 році. Податок становить 0,1% від вартості одного квадратного метра. Отриману суму потрібно помножити на кількість квадратних метрів квартири. Орієнтовна вартість одного квадратного метра стандартних будівель – квартир, гаражів, паркомісць, садових будиночків, дач – відрізняється в залежності від регіону. Вона найвища в Мінську.
У 2025 році мають намір переглянути вартість одного квадратного метра житла в багатоквартирному будинку. Так, для Мінська очікується зростання до 1020 рублів (зараз – 968 рублів). Зростання – на 5,4%.
Транспортні інновації
У 2025 році мають намір запровадити одразу кілька змін для водіїв. Так, цей збір для населення хочуть підняти в середньому на 6,1%. Наприклад, за машину з максимально допустимою масою до 1,5 тонни тепер потрібно платити 66 рублів на рік, а її хочуть підняти до 70 рублів. Також хочуть збільшити транспортний податок для організацій.
Для водіїв у 2025 році хочуть запровадити кілька змін – від підвищення податків до нововведення при виїздах за кордон. Склали добірку
Також чиновники мають намір звільнити деяких власників транспортних засобів від сплати податку. Йдеться про військовослужбовців, а також тих, хто проходить альтернативну службу.
Також влада хоче дозволити обласним радам депутатів на постійній основі ввести місцевий збір за перетин державного кордону автотранспортом. Зараз цей податок виступає як тимчасовий захід, місцева влада має вирішити, продовжувати його чи ні.
Індексація земельного податку
У 2025 році мають намір підвищити земельний податок – як для населення, так і для юридичних осіб. Так, планують збільшити середні ставки цього збору для районів, які застосовуються, якщо відсутня кадастрова оцінка земель. Тобто для розрахунку збору береться площа ділянки. Зростання планується в середньому на рівні 5,4%. Наприклад, у Ляховичівському районі хочуть підняти плату з 33,28 до 35,08 рублів за гектар.
Ставки земельного податку для зони житлових квартир мають намір підвищити в 2025 році до 16,66 рублів за гектар (зараз – 15,81 рубля).
Для зони житлової нерухомості податок планують збільшити з 31,58 до 33,29 рублів за гектар.
Збільшення стелі на подарунки та перегляд відрахувань
У наступному році також хочуть переглянути розміри деяких податкових відрахувань, а також суми різних платежів, які не обкладаються податком на прибуток.
Наприклад, дохід від подарунків, які не обкладаються податком на прибуток, пропонується підняти до 11 516 рублів (зараз – 10 431 рубля). Білоруси можуть отримати в подарунок певну суму і не платити з неї прибутковий податок. З суми перевищення потрібно сплатити податок за ставкою 13%, а також подати податкову декларацію за підсумками року.
Інновації для здачі в оренду квартир і гаражів
Також в наступному році хочуть підвищити ставки податку на прибуток для тих, хто здає в оренду житло, гаражі, паркомісця.
Наприклад, в Мінську мають намір збільшити прибутковий податок за здачу однієї кімнати в оренду до 50 рублів. Зараз ця ставка становить 47 рублів. Зростання – на 6,4%. Йдеться про фізичних осіб, які здають житло в оренду без реєстрації як фізичні особи-підприємці.
Для обласних міст податок хочуть збільшити до 46 рублів (зараз – 44 рубля). Зростання – на 4,6%.
Збільшення єдиного податку
У 2025 році може бути збільшено єдиний податок для ФОП та фізичних осіб, які працюють без реєстрації ФОП. Наприклад, в Мінську хочуть збільшити єдину плату за розробку сайтів, налаштування комп’ютерів і установку програмного забезпечення в Мінську до 671 рубля (зараз – 637 рублів), в обласних центрах і Мінській області – до 621 рубля (зараз – 589 рублів).
Єдиний податок на репетиторство в Мінську планують підняти до 186 рублів (зараз – 176 рублів), в обласних центрах – до 172 рублів (зараз – 163 рубля).
Коригування податку на собак
У 2025 році в Білорусі хочуть підняти податок для власників собак до 13 рублів (зараз він становить 11,9 рублів). При цьому для потенційно небезпечних порід збір може бути піднятий до 63 рублів (зараз – 59,6 рублів).
При цьому деякі категорії населення можуть бути звільнені від сплати цієї готівкиОга.
Де більше грошей витрачається на утримання тварин – в Білорусі або сусідніх країнах ЄС? Щоб відповісти, ми взяли конкретні історії міграції
Колекційні новинки для «багатих»
У 2025 році планують внести зміни до “податку на багатство”, який з’явився цього року. Так, влада має намір підняти загальну суму доходу, при перевищенні якого стягується цей збір – з 200 до 220 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто виходить, що щомісячний дохід повинен становити в середньому 18 333 рубля.
Також чиновники хочуть скорегувати перелік доходів, які будуть включені в цей ліміт в 220 тисяч рублів.
Подорожчання сигарет та алкоголю
Також влада хоче підвищити акцизні ставки на сигарети як першої, так і другої цінової групи. Так, за перших хочуть підняти в січні з нинішніх 106,88 до 119,59 рублів (зростання на 11,9%), а за других – з 155,85 до 163,64 рублів (зростання на 5%).
Нагадаємо, що у 2024 році їх підвищили на 11,8 та 6% відповідно.
Раніше чиновники оголосили про поетапне зближення акцизних ставок на сигарети з іншими країнами, які є членами ЄАЕС, включаючи Росію.
Також планується підвищення акцизних ставок на алкоголь.
Скасування іншої податкової пільги
Також Мінфін пропонує скасувати звільнення від податку на прибуток доходів, які фізичні особи отримують від продажу часток у статутному капіталі білоруських організацій та їхніх акцій.
Тепер ці доходи звільнені від податку на прибуток. При цьому є умова для того, щоб акції, придбані з 1 січня 2014 року, не сплачували податок при їх продажу: особа повинна володіти ними безперервно не менше трьох років (це прописано в п. 35 ст. 208 НК).
Інновації для власників садиб та ремісників
Власники сільськогосподарських маєтків тепер платять податок у розмірі 40 рублів на місяць, а ремісники – 6,5 рублів. Влада хоче підняти ці збори до 42 та 7 рублів на місяць у 2025 році відповідно.
Зміна, яка обов’язково буде запроваджена
З 1 січня 2025 року закінчується податкова пільга на операції з криптовалютою.
Як раніше зазначив начальник Головного управління оподаткування фізичних осіб Міністерства податків і зборів Андрій Ковалевський, зараз діє Постанова No 8, згідно з якою дохід фізичних осіб від операцій з криптовалютою до 1 січня 2025 року не обкладається податком на прибуток, а діяльність, пов’язана з обігом криптовалюти, не є підприємницькою.
Про це Інформує ресурс UA-Obozrevatel.