У Росії посилилися позиції двох кланів.
Володимир Путін 10 травня перепризначив Михайла Мішустіна на посаду прем'єр-міністра, а у російських ЗМІ вже почала з'являтися перша інформація про ймовірний склад нового уряду. Докладніше про те, як формуватиметься новий кабінет міністрів, коли це станеться та які перестановки плануються.
Як призначається прем'єр-міністр та віце-прем'єри
Згідно з російським законодавством, попередній склад уряду склав свої повноваження у день інавгурації президента – 7 травня. Це відбувається незалежно від того, змінюється чи переобирається глава держави. Колишні чиновники продовжують виконувати свої обов'язки до формування нового складу, але із приставкою «в.о.».
У 2024 році порядок формування кабінету міністрів проводитиметься за оновленою Конституцією. Після вступу на посаду президент має два тижні на те, щоб запропонувати кандидатуру прем'єр-міністра. Держдума розглядає кандидата упродовж тижня. Якщо депутати затверджують його, то президент своїм розпорядженням здійснює призначення.
Якщо Держдума відхилить кандидатуру, то глава держави має ще тиждень, щоб представити іншого претендента на місце прем'єра.
Згідно із законом, депутати можуть тричі відхиляти запропонованих ним кандидатів на посаду прем’єра. Після цього президент може самостійно призначити голову уряду без затвердження нижньою палатою парламенту або розпустити Думу.
Як пише «Агентство», цього року вперше за 24 роки у владі Володимир Путін вніс кандидатуру прем'єр-міністра після інавгурації із затримкою у три дні. Востаннє затримка із призначенням прем'єра після відставки уряду через інавгурацію нового президента була у 2000 році. Тоді Путін, який обійняв посаду президента 7 травня, вніс кандидатуру Михайла Касьянова 10 травня. Держдума затвердила його 17 травня.
У 2004, 2012 та 2018 роках Путін вносив кандидатури прем'єрів у день інавгурації. Дмитро Медведєв, який став президентом у 2008 році, також у день призначення вніс кандидатуру Путіна.
Цього разу Держдума затвердила Михайла Мішустіна на посаді прем’єр-міністра у день внесення його кандидатури на розгляд. Його призначення у повному складі підтримали «Єдина Росія», «Нові люди» та ЛДПР. Фракція КПРФ від голосування утрималася.
У розмові з «Ось Так» політолог Аббас Галлямов зазначив, що не варто звертати увагу на затримку у пропозиції кандидатури прем'єра, оскільки Путіну потрібно «і віце-прем'єрів, і міністрів втекти».
«Путін уже старіє. Та операція, яка раніше тривала день, тепер триває тиждень», — каже він.
Новий кабінет міністрів
Про те, що Мішустін збереже посаду, раніше повідомляли російські ЗМІ, тому його перепризначення не стало сюрпризом. Галлямов у розмові з «От Так» зазначив, що найцікавіша частина — це призначення віце-прем'єрів та розподіл обов'язків між ними.
Як і у випадку з главою кабінету міністрів, віце-прем'єрів та федеральних міністрів призначає президент після схвалення Держдуми. Кандидатури ж підбирає прем'єр-міністр, тобто Михайло Мішустін. Він має зробити це протягом двох тижнів після призначення.
Держдума матиме один тиждень на те, щоб затвердити або відхилити запропонованих кандидатів. Як повідомив речник Держдуми В'ячеслав Володін, 13 травня депутати розглянуть кандидатури віце-прем'єрів, 14 травня — міністрів.
За інформацією джерел РБК, голову Мінсільгоспу Дмитра Патрушева (сина секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева) розглядають на посаду віце-прем'єра у новому складі уряду. Якщо він займе цю позицію, головою Мінсільгоспу, ймовірно, стане перша заступниця Оксана Лут.
За даними РБК, у ролі віце-прем'єра Патрушев буде відповідальний за координацію діяльності Мінсільгоспу та Мінприроди, Россільгоспнагляду, Росгідромета, Росприроднагляду, Росводресурсів, Рослісгоспу, Росриболовства та Роснедр. Ці сфери в минулому уряді займалася Вікторія Абрамченко, яка, зокрема, займалася нацпроектом «Екологія» та держполітикою в галузі сільського господарства та агропромислового комплексу.
Аббас Галлямов вважає, що призначення Патрушева-молодшого — це «один із важливих індикаторів, які свідчать про посилення позиції Миколи Патрушева», який є одним із лідерів «табору яструбів». Ця група людей в уряді РФ працює на «конфронтацію із Заходом» та «тотальну війну з Україною».
Інший важливий чинник — можливе призначення колишнього глави «Інтер РАТ» Бориса Ковальчука (сина друга Путіна Юрія Ковальчука) на позицію голови Рахункової палати, наголошує Галлямов.
Його батько, по суті, є лідером протилежного табору — технократів. Вони вважають, що нинішнього рівня конфронтації та мобілізації економіки достатньо. Не треба це перетворювати на тотальну війну, як пропонують яструби, — пояснює політолог.
Крім Ковальчука Радфед запропонував Путіну ще дві кандидатури на посаду голови Рахункової палати: голови комітету Радфеду з питань бюджету та фінансових ринків Анатолія Артамонова, а також в. о. голови Рахункової палати Галину Ізотову.
Інші можливі призначення у новому уряді
РБК 10 травня також повідомив про інші можливі перестановки у новому уряді. Так, наприклад, Денис Мантуров збереже за собою посаду віце-прем'єра, але при цьому залишить посаду голови Мінпромторгу. Головний претендент на його посаду — губернатор Калінінградської області, що діє, Антон Алиханов, стверджують джерела видання.
Микола Шульгінов може піти з посади голови Міненерго, повідомляє РБК. Його можуть замінити на губернатора Кемеровської області Сергія Цивільєва.
Юрій Трутнєв теж збирається піти з посади віце-прем'єра — повпреда президента в Далекосхідному федеральному окрузі. Хто його замінить – невідомо, пише РБК.
На посаду голови Мінспорту замість Олега Матицина розглядаються три кандидати: губернатор Хабаровського краю Михайло Дегтярьов, а також два заступники нинішнього голови — Одеса Байсултанов та Азат Кадиров.
Ті, хто точно, за даними РБК, збережуть свої позиції: віце-прем'єр із соціальних питань Тетяна Голікова, міністр праці та соцзахисту Антон Котяков, міністр фінансів Антон Силуанов, міністр економічного розвитку Максим Решетніков.
Катерина Ланд, “Ось так”
Про це повідомляє портал UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97