14 жовтня низка регіонів України пережила хвилю повідомлень про мінування. Невідомі звинуватили авторок журналістського розслідування “Схеми” у причетності до цих інцидентів, розіславши масові електронні листи з погрозами терористичного акту. Ця подія висвітлює небезпеку, з якою стикаються журналісти, що розслідують дії російських спецслужб, та свідчить про масштабну інформаційну війну.
Масові погрози та “мінірування”: Хронологія подій
Невідомі розіслали електронні листи з погрозами “замінуванням” низки установ та “терористичним актом”. У листах фігурували імена журналісток: Ірини Сисак та Валерії Єгошиної (Радіо Свобода) та Юлії Химерик (фрилансерка), авторок резонансного розслідування “Схем” про вербування громадян України Російськими спецслужбами для підпалів автомобілів українських військових. Лист підписаний представником “терористичної групи”, назва якої схожа на однойменний Telegram-канал антиукраїнського спрямування, що пропагує підпали машин військових та переслідування працівників ТЦК.
Редакція “Схем” не розкриває ім’я автора та назву групи з міркувань безпеки та етики.
Реакція правоохоронних органів та президента Радіо Свобода
Національна поліція провела перевірку офісу “Радіо Свобода”, вибухових пристроїв не виявлено. Служба безпеки України (СБУ) кваліфікує подію як інформаційно-психологічну операцію (ІПСО) Росії, спрямовану на поширення паніки серед населення.
Президент Радіо Свобода Стівен Капус підтвердив, що погрози стосуються журналісток, які опублікували розслідування про вербування Росією підлітків для підпалів автомобілів українських військових. Він заявив про неприйняття залякувань та підтримку журналістів, а також готовність співпрацювати з правоохоронними органами.
Ідентифікація підозрюваного та зв’язок з розслідуванням
Згодом стало відомо, що автором листів є мешканець тимчасово окупованого Криму з російським паспортом. Журналісти пов’язують погрози з опублікованим розслідуванням про вербування громадян України (зокрема неповнолітніх) російськими спецслужбами для підпалів автомобілів військовослужбовців, особливо працівників ТЦК. Це підтверджує тезу про те, що погрози є спробою залякати журналістів та припинити їхню роботу.
Наслідки та контекст
Події нагадують про постійну загрозу, з якою стикаються українські журналісти, особливо ті, хто розслідує злочини російських окупантів. Активна інформаційна війна Росії направлена на дестабілізацію ситуації в Україні та підрив довіри до ЗМІ. Це підкреслює важливість захисту журналістів та свободи преси в Україні.