Олександр Вілкул, голова Ради оборони Кривого Рогу, виступив проти перейменування вулиць та парків у межах процесу деколонізації. Він зазначив, що не розуміє, яким чином ці зміни вплинуть на консолідацію українського суспільства.
Вілкул наголосив, що рішення про перейменування 135 топонімів у місті ухвалила комісія обласної адміністрації без урахування думки керівництва міста та місцевих депутатів. Він критично оцінив цей крок, назвавши комісію “м’яко кажучи, дивною” та не погоджуючись із трактуванням закону про деколонізацію.
“Коротко – я проти. Не розумію, навіщо це робити та як це вплине на консолідацію українського суспільства,” – написав Вілкул у своєму Telegram-каналі.
Голова Ради оборони Кривого Рогу вважає, що деякі перейменування, такі як вулиць імені Бернарда Шоу, Трудових резервів, Лумумби, Драйзера та станції швидкісного трамвая “Будинок Рад”, “не паплюжать історичну пам’ять нашого народу”. Водночас Вілкул вважає, що зміна назв вулиць, пов’язаних із Другою світовою та Афганськими війнами, “завдасть шкоди єднанню нашого суспільства перед ворогом”.
Голова Ради оборони наголосив, що не варто перейменовувати вулиці, названі на честь полковника Шурупова, який “ціною свого життя врятував дамбу КРЕСу”, та сержанта Рзянкіна – “героя Афганської війни” з Кривого Рогу.
Вілкул зазначив, що вивчає, що можна зробити відповідно до чинного законодавства, аби зупинити перейменування. Водночас він зауважив, що перейменування скверу “Чебурашка” не має сенсу, оскільки юридично його у Кривому Розі не існує – це лише народна назва.
Мери Дніпра та Одеси також проти перейменувань
Подібну позицію висловили мер Дніпра Борис Філатов та мер Одеси Геннадій Труханов. Філатов заявив, що міськрада Дніпра “обирає законні процедури, щоб зупинити це божевілля”, коли Дніпропетровська ОВА перейменувала 292 об’єкти в області.
Труханов розкритикував перейменування 84 топонімів в Одесі, затверджене Одеською обласною військовою адміністрацією. Він назвав це рішення таким, що “обнуляє” місто, та виступив проти демонтажу пам’ятника Пушкіну.
Отже, голови міст Кривий Ріг, Дніпро та Одеса висловлюють стурбованість щодо перейменувань у межах процесу деколонізації, побоюючись, що ці зміни можуть негативно вплинути на консолідацію українського суспільства.