Перший випуск ютуб-серіалу Фонду боротьби з корупцією “Зрадники (Історія великої змови. Хто і як захопив Росію)” коментатори обговорили з різних позицій: як журналістське розслідування; як політтехнологічний захід; як історичну працю; з якихось ще, медичних чи з погляду якості відеоконтенту – напевно, щось я й упустив.
По суті автори фільму пропонують новий, синтетичний погляд на 1990-і роки.
Я запропонував би подивитися на цей випуск з однієї окремо взятої ідеологічної позиції. Ця позиція у викладі нинішньої російської влади називається «подолання спадщини лихих 1990-х». Зараз, у зв'язку з війною, ідеологи вирушили шукати додаткових «істин» глибше в історію, до Рюрика та Чингісхана, але ідеологема про «жахливі ельцинські часи» нікуди не поділася.
(До речі, імпліцитно «лихим 1990-м» ввиняється ще й у тому, що безсила і не знала вуздечки законів РФ підтверджувала існування України в її державних кордонах.)
Сенс ідеологеми «лихі 1990-ті» у короткому викладі приблизно такий:
просрали велику країну (науку, медицину, промисловість тощо); Просравши країну, віддали її на відкуп бандитам, які грабіжницько і беззаконно наживалися; і як бандитам, а й регіональним князькам, які мало розтягли велику РФ; завжди п'яний Єльцин продав душу РФ лібералам-англосаксів, які насадили і навіть виростили в нашій великій батьківщині чужі ідеали; та ще ліберали влаштували грабіжницьку приватизацію (не те саме, що бандити) і створили олігархів, які замикали завжди п'яним Єльциним; тим часом велика Росія спилася, вимерла, зубожіння тощо.
Ну і головне в цій ідеологемі: а потім прийшов Володимир Путін – і все швидко-швидко, хоч і поступово виправив, хоч виправилося не все, ні, ще не все, треба виправляти та виправляти.
Має бути велика робота, коротше.
Так, і ще важливий момент: Єльцин постає в цій ідеологемі як людина, позбавлена власної волі і майже суб'єктності; його заслуга, по суті, тільки в тому, що він вказав на Володимира Путіна як на наступника, і той уже все виправив, хоч виправилося далеко не все.
Перший випуск серіалу «Зрадники» також присвячений 1990-м рокам і також пропонує вважати, що саме ці роки є причиною нинішньої катастрофи. Анонс наступного випуску якраз такий: як не зовсім чесні вибори Єльцина 1996 року спричинили вбивчо нечесні вибори 2024 року.
Тут я мушу зауважити, що не належу до роботи ФБК як до журналістського розслідування: це, швидше, політичне висловлювання, точніше, початок політичного висловлювання, яке, як я очікую, цілком складеться, коли показ серіалу завершиться.
А поки що можна – без повної впевненості – сказати, що ФБК сформував ідеологему «корупційні 1990-ті», яку можна викласти навіть коротше, ніж ідеологему «лихі 1990-ті»:
Борис Єльцин – корупціонер та родоначальник корупційної системи влади у РФ; чиновники та підприємці в оточенні Бориса Єльцина – корупціонери, зміст їхньої діяльності полягав у неправедній наживі, а особливо поганими були Борис Березовський та його вигодовування Роман Абрамович; корупція і безмежна нажива з'явилися тому, що Бориса Єльцина, родоначальника корупційної системи влади в РФ, треба було нечесно обрати президентом у 1996 році; найголовніше зло – це Перший канал (хоч би як він називався) в руках у корупціонерів; Володимир Путін – тіло від плоті корупційної системи, побудованої у 1990-х…
Багатокрапка тут означає, що ідеологема (концепція) ще завершено, оскільки всі випуски показані.
Поки що сенс політичного висловлювання Марії Співчих як спікера та Олексія Навального як автора ідеї – Росію вкрали (розірвали, пограбували) задовго до Володимира Путіна. Не просрали країну, через що вона стала жертвою бандитів, олігархів, регіональних царків та лібералів з англосаксами, немає; влада країни якраз була, і саме вона за попередньою змовою, у складі організованої злочинної групи, куди входили чиновники та великі підприємці, незаконно собі привласнила Росію.
Цим політичним висловом автори випуску знімають частину відповідальності за те, що відбувається з Володимира Путіна.
Цим політичним висловом автори випуску звинувачують у співучасті всіх членів банди, яка пограбувала (за версією ФБК) Росію у 1990-х роках, і особливо Романа Абрамовича.
Нарешті, цим політичним висловлюванням автори хочуть перепропонувати себе світові і нинішнім і майбутнім прихильникам: пропонується (у неявній формі) почати з чистого аркуша, повернутись у глибоке минуле та повернути Росію тим, у кого її вкрали Борис Єльцин та його подільники.
Залишилося ще відповісти на запитання, хто пограбовані, у кого саме вкрали Росію Єльцин, Березовський, Абрамович та інші олігархи та чиновники? Хто пред'являтиме їм і, мабуть, їхнім спадкоємцям позов і чи повертатиме ситуацію до доельцинської (що неможливо, звичайно), чи вимагатиме і потім отримуватиме (?) компенсацію за мировою угодою?
Оскільки я вважаю висловлювання Марії Співчих політичним, то найпростіша відповідь на це питання така: це буде електорат ФБК. Можливо, це початок кампанії, яка збирає новий електорат ФБК.
А чим не поєднує ідея: поверніть нам нашу Росію!
Джерело: Кирило Харатьян, The Moscow Times.