Сполученим Штатам подобається відкривати військові бази по всьому світу. Саме такий її стиль впливу на світову політику, де важливу роль відіграє зброя та військова присутність. З російською пропагандою не посперечаєшся: американці, використовуючи свій статус наддержави, успішно нав’язують свої умови іншим країнам. Але одна справа – лаяти гегемона, і зовсім інша – змагатися з ним.
Напередодні в Санкт-Петербурзі під час виступу на параді до Дня військово-морського флоту Володимир Путін пригрозив, що якщо американські ракети будуть розміщені в Німеччині, то Росія теж десь щось розгорне.
І цей момент варто розглянути більш уважно. І де Росія може розмістити свої ракети середньої та меншої дальності? Про це Путін тактовно промовчав під час свого виступу. Геополітичні перспективи нашої країни в цілому не менш туманні. Навряд чи хтось зараз наважиться прийняти російську ракетну систему.
Таємно, звичайно, Росія може постачати ракетні установки Ірану, Іраку, Афганістану та будь-кому іншому. Так, навіть якщо ми відправимо ядерні боєголовки до Північної Кореї, ми щось втратимо. Але якщо ми говоримо про публічну сторону питання, то навряд чи зараз знайдеться хоча б одна країна, яка погодиться демонстративно приймати ракетних гостей з Росії. За винятком Білорусі, але Путін давно сприймає її не як суверенну країну, а як “союзну державу”.
На цьому, мабуть, і закінчується політична воля і можливості російського правителя. Свіжий наочний приклад якраз на цю тему. Коли в середині червня Путін приїхав до В’єтнаму, де мало обговорюватися постачання російської зброї до країни, В’єтнам був відрізаний від глобальної мережі. Таке ласкаве нагадування про те, що, по суті, приймаюча країна йде шляхом зближення зі Сполученими Штатами.
По суті, це саме те, що можна назвати демонстрацією реальних геополітичних можливостей, коли ти «непомітно» змушуєш опонента йти назустріч власній волі. Путін не показав особливих успіхів на шляху розумної дипломатії. Всі спроби використовувати різного роду важелі закінчувалися або поразкою, або невдачею, або тихим повзанням за власні червоні лінії. Найяскравіший приклад – невдала спроба Росії шантажувати Європу газом.
То де ж Росія може розгорнути свої ракетні системи через образу на США? Якщо про це не можна сказати публічно і розміщення відбуваються таємно, то цей рівень зовсім інший. Чи не пряма і конкретна боротьба з гегемоном, а так, дрібні капостей з-за його спини, при цьому він відволікається і не бачить.
Андрій Окунь, Телеграма
Про це Інформує своїх читачів сайт UA-Obozrevatel.