Агресивні спроби Росії утримати «братній український народ» під своїм контролем призвели до того, що переважна більшість мешканців вільних від окупації територій України говорить у побуті українською і більше не вважає російських братнім народом. Такими є дані останнього опитування соціологічної компанії Центр Разумкова.
В оприлюднених 24 липня результатах опитування соціологи повідомляють, що 78% опитаних повідомили, що вважають своєю рідною мовою українську. Понад 70% сказали, що вдома та поза домом спілкуються виключно або переважно українською.
Ще 18-20% стверджують, що користуються українською та російською однаково. Тих, хто розмовляє тільки російською або переважно російською – 8-11%.
Ще 2015 року, після анексії Криму та початку війни на Донбасі, як нагадує Центр Разумкова, рідною мовою українську називали 60% респондентів, а вдома нею розмовляла рівно половина.
Частково зростання частки україномовних у опитуваннях соціологів можна пояснити втратою Україною більшості традиційно російськомовних територій. Внаслідок бойових дій у 2014–2024 роках. під російською окупацією опинилися, за приблизними оцінками, близько 10% вихідного населення країни, причому це були землі з населенням, яке вважалося переважно проросійським і російськомовним.
З іншого боку, на склад відповідальних вплинула й еміграція мільйонів українців, змушених тікати від війни і в своїй масі дуже навряд чи симпатизують Росії.
“Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян”, – попереджає Центр Разумкова.
У ході опитування соціологи з’ясовували і те, як змінюється ставлення до Росії. Майже четверо з кожних п’яти опитаних – 78% – асоціюють Росію з відсталістю та регресом. У 2017 році таких було лише трохи більше половини. Передовою та прогресивною Росію тепер вважають лише 4%.
Центр Разумкова взяв за основу для одного з питань радянсько-імперську міфологему про братерство російського та українського народів та запропонував респондентам на вибір три варіанти: «завжди були і залишаються братніми народами», «раніше були, але більше – ні» та «ніколи не були братні народи».
З’ясувалося, що цілих 44% жителів вільної України тепер вважають за краще вважати, що українці та росіяни взагалі ніколи не були братні народи. І ще 46% кажуть, що раніше вони були такими, але більше не є.
Тобто тезу про «братство» тепер відкидають 90% українців. У 2017 році таких було дві третини, а погоджувалися з цією тезою 27% респондентів.
«Особливо помітні зміни у порівнянні з 2017 роком відбулися у східному та південному регіонах», – зазначають у Центрі Разумкова.
У ході опитування у 2017 році більше половини мешканців цих регіонів України, які традиційно розглядалися як проросійські, вважали, що росіяни та українці «завжди були та залишаються братніми народами». Тепер там таких лише 7%.
На радикальну позицію – «ніколи не були братами» – більшість не перейшла, таких знайшлося 34% на сході та 21,5% на півдні, але тепер до двох третин місцевих жителів погоджуються з тезою, що український та російський народи раніше були братніми – але більше ними не є.
Джерело: BBC.