Їм не дають води, б’ють шокером і б’ють, відбирають телефони – так у Росії змушують мігрантів підписувати військові контракти та йти на війну. Рейди-облави відбуваються щотижня, стверджують правозахисники. Мігрантів, які утримуються в поліції без жодних підстав, катують і паралельно обіцяють прискорене отримання громадянства РФ.
У підсумку за підрахунками опитаних виданням Вікно юристів погоджується до 99,8% затриманих. Частина тих, кого змушують підписувати контракт із Міноборони РФ, старше 50 років, ці люди мають хронічні захворювання та навіть інвалідність.
«Відбивали більше доби»
23-річного Суроба (ім’я змінено для безпеки співрозмовника) поліція затримала в центрі Петербурга у березні 2024 року разом із ще десятком громадян Таджикистану.
– Схопили під час перевірки документів. Документи були, але всіх затримали та повели у відділ. Там тримали довше доби без води та, зрозуміло, без їжі. Погрожували, що депортують до Таджикистану, – розповідає Сухроб. – Я законів не знав, звісно, я повірив. Пощастило, що вдалося пронести телефон, сховати і потім із камери зателефонувати до рідних. Вони сказали, щоби тримався і нічого не підписував.
Родичі Суроба вже давно отримали російське громадянство. Сам він приїхав працювати: то кур’єром був, то на будівництві працював.
– Ми вмовляли його не працювати там, де багато мігрантів, чули про облави, але там більше платять. Спіймали, коли він повертався з чергового будівництва, – каже його родичка.
Знайомих адвокатів вони не мають, довелося спішно шукати по знайомих. Сім’я Суроба знала, що затримання у такій ситуації незаконне, але що з цим робити не знали.
– Написали заяву до поліції та прокуратури, допомогла, – каже вона. – Але все одно більше доби там проторчав, нам виштовхнули його зневодненого з гематомами.
Писати заяву на незаконне утримання та побої Сухроб не став. Каже, що почувається безправним і не вірить у російське правосуддя. Наразі батьки вмовляють його повернутися назад у Душанбе.
Разом із Сухробом було затримано ще десятьох осіб. Всі вони після перебування в поліції підписали контракт і вирушили на війну в Україну.
– Безправними у таких ситуаціях почуваються всі мігранти – більшість не знають закони, не розуміють, що громадянам Таджикистану можна жити в РФ без віз та працювати без додаткового дозволу. Просто трудовий договір укладають, проходять усі необхідні процедури та оформлюють патент. І якщо патент оплачено, значить, дозвіл на роботу включено до цього патенту. В історії цього затриманого все було гаразд із патентом, тобто жодних підстав для утримання не було, – каже правозахисник Олександр Кім. – При облавах діють, як правило, як у випадку із Сухробом: якщо групу затриманих готують до вербування – їх одразу позбавляють зв’язку, відбирають телефони, щоб вони не могли нікому зателефонувати. Далі з людьми, позбавленими зв’язку, можуть творити різні речі. Їх можуть бити, позбавляти води. У результаті вони підписують контракт, і про 99,8% випадків ми так і не дізнаємося. Інформація поширюється лише у випадках, коли людям вдається вийти. А це велика рідкість!
За даними Кіма, найжорсткіше із затриманими для вербування мігрантами звертаються до СУВСІГів (спеціальних установ тимчасового утримання іноземних громадян).
– Класика – затримують на вулиці під час перевірки документів. Тобто навіть немає як таких звинувачень у чомусь незаконному. Особливо часто про побої під час масового вербування повідомляють ув’язнені СУВСІГів. Катування водою – дрібниці порівняно з тим, як там катують. Там і шокери підключають і просто б’ють. За географією це найчастіше Пітер та Москва. Був випадок із СУВСІГу Поволжя, але лише один, – каже Кім. – Проблема в тому, що про такі облави та примусове вербування стає відомо, тільки якщо комусь вдається вирватися. У листопаді 2023 року теж випадок був у Пітері – вдалося відбити хлопця, родичі знову підключилися. Відомо тому, що адвокати допомогли їм скласти заяви. А потім вони «пішли у відмову», не почали говорити з правозахисниками та журналістами – страшно стало, що за них знову візьмуться і все-таки видворять, абсолютно незаконно, звісно. Проте десятку інших мігрантів, затриманих із цим Суробом, довелося підписати контракти. Як і сотням інших, про які ми не знаємо.
Четверо хлопців із окупованої території Донецької області працювали будівельниками, будували дорогу під Москвою. У вересні 2023 року їх упіймали та відвезли до військкомату, а потім у пункт збору, де змушували підписати контракт.
– Вони не злякалися, написали звернення до прокуратури і звернулися до преси, був великий галас, їх у результаті звільнили, – каже Кім. – Загалом утримували їх три доби.
Регулярні облави на мігрантів з наступним вербуванням, за даними правозахисників, ведуться в Росії з весни 2023 року.
– 2022 року були точкові облави, а з весни 2023-го – регулярні. Щотижня – у Москві та Петербурзі. У регіонах трохи рідше, – кажуть юристи.
«Погрожують позбавити громадянства та видворити всю сім’ю»
Правозахисниця з Бурятії Світлана (ім’я змінено для безпеки співрозмовниці) каже, що в регіонах облави на мігрантів для їхнього подальшого вербування до армії відбуваються анітрохи не рідше, ніж у столицях.
– Зараз у мене в роботі кричущий випадок – 50-річному громадянинові Росії родом з Вірменії погрожують позбавити громадянства та вигнати з країни всю його родину (у дітей громадянства поки що немає). Намагаються звинуватити його за кримінальними статтями зовсім голослівно – то звинувачення у шахрайстві, то у наркоторгівлі, статті змінюють, доказів немає, свідків також. На запитання та обурення кажуть: треба буде і свідки знайдуться. Поки тільки на словах, кримінальної справи немає, але уявіть, що регулярно приходять до вас додому поліцейські у формі і кажуть, що треба підписати контракт, а інакше надішлють усю родину, а його самого позбавлять російського громадянства. У нього купа хронічних хвороб, що живе в Бурятії вже кілька років. Хотілося б сказати, що це поодинокий випадок, чи мало спроб віджати бізнес у дрібних торговців, але ні – ця ситуація, на жаль, нині типова.
Облави та вербування почастішали після нападу на підмосковний концертний зал «Крокус Сіті Холл».
– Тиск іде і на тих, хто має громадянство, і на тих, хто його не має. Останнім ще й обіцяють, навпаки, оформити громадянство у разі, якщо він дасть розписку про те, що вирушить у зону «СВО» (спеціальна військова операція, так російська влада та ЗМІ називають війну в Україні. – Вікно). Тобто діють і батогом, і пряником.
З подібними пропозиціями слідчі МВС Бурятії приходять до всіх поспіль іноземців, включно з інвалідами.
– Мабуть, повне виснаження на фронті. Тому що їх не бентежить ані стан здоров’я, ані інколи навіть наявність інвалідності. Декілька випадків таких було, що інваліди приходили: мовляв, я важко ходжу, що робити? – каже Світлана. – Кілька людей вдалося відбити, видобувши папір про інвалідність. Як ви розумієте, багато хто у статусі негромадянина до лікарів звертається рідко, а на довідки з іншої країни наше МВС плює. Ми писали заяви, в яких розписували всі медичні моменти та прикладали довідку про інвалідність. Проте людей, які не мають російської довідки про інвалідність, продовжують пресувати, незважаючи на те, що захворювання явно перешкоджають виконанню, так скажімо, бойових завдань. Один, наприклад, ходить насилу, з паличкою. В іншого дуже поганий зір, він практично сліпий, які на фронт хотіли забрати.
«Позбавили всіх прав»
У 2023 році голова Ради при президентові РФ з розвитку громадянського суспільства та прав людини (СПЛ) Валерій Фадєєв запропонував видавати іноземцям російські паспорти одночасно із постановкою на військовий облік.
Але ще до цього поліцейські почали проводити рейди, щоб відловлювати іноземців, які отримали громадянство РФ, але не стали на військовий облік. Під час одного з рейдів у Санкт-Петербурзі поліція виявила понад 100 мігрантів із російськими паспортами, які не мали російських військових квитків. Усіх їх доставили до військкомату Фрунзенського району міста.
У травні Держдума РФ повідомила про розробку законопроекту, що дозволяє закликати на військову службу іммігрантів, які отримали громадянство Росії на додаток до свого первісного, включаючи вихідців із Центральної Азії та Закавказзя.
23 липня 2024 року Держдума прийняла пакет законопроектів, які посилюють міграційний контроль у Росії. Поліції дозволено приймати рішення про видворення іноземців за кордон, для них запроваджено спеціальний «режим висилки», який різко обмежує їхні права. Максимальний термін перебування без посвідки на проживання або візи в країні скорочено зі 180 до 90 днів.
До ухвалення законопроектів приймати рішення про видворення могли лише суди та прикордонна служба. Для іноземців, які у Росії без легальних підстав чи звинувачених у скоєнні злочину, вводиться спеціальний правової режим.
Іноземцям, які перебувають у «режимі висилки», буде заборонено відкривати банківські рахунки та бізнес, керувати автомобілем, реєструвати шлюб, переїжджати до іншого регіону. За місцем проживання поліція може приходити без ордера. За ними дозволено стежити за допомогою засобів технічного контролю без санкції суду. Усі ці санкції можуть діяти навіть на той час, поки висилка оскаржиться в суді.
Ці законопроекти були внесені до Держдуми після нападу на «Крокус Сіті Холл», внаслідок якого загинуло 145 та поранено понад 500 осіб. У злочині звинувачують кількох громадян країн Центральної Азії. Після цієї трагедії різко посилилася і риторика влади щодо мігрантів. Громадянам країн Центральної Азії рекомендовано утриматися від поїздок до Росії.
У різних регіонах країни правоохоронці почали проводити облави за місцями проживання та роботи мігрантів. У деяких випадках їх ставили на облік у військкоматі. Одночасно почалися «рейди» націоналістів, під час яких останні вимагали звільнити приїжджих чи змусити дівчат-мусульманок зняти головні хустки.
– Законопроект цей дуже старий, вигаданий ще до 1 листопада 2019 року. По суті, він позбавляє мігрантів будь-яких прав. Згідно з документом, кожен мігрант при в’їзді до Росії має підписати папір про відсутність будь-яких претензій до держструктур країни. Їх можуть пограбувати, обікрасти, незаконно затримати, побити – все, він не має права скаржитися та захищати свої права через ту саму прокуратуру, МВС. Також не має права на оскарження дій російських держструктур – незаконно заарештує, затримає поліція, а він навіть до суду подати не може. Крім того, цей закон запровадив “режим контрольованого перебування”. Це означає, що будь-який поліцейський без особливих підстав може змусити не громадянина РФ сидіти за місцем реєстрації і не виходити не те що на роботу, а навіть у магазин за продуктами! – каже правозахисниця Валентина Чупик. – Прийнявши цей закон, запровадили режим міграційного розшуку – він дозволяє будь-якому поліцейському зупинити будь-яку людину неслов’янської зовнішності та затримати її на 48 годин. Нібито щоб перевірити, чи перебуває він у «режимі контрольованого перебування» (тобто чи зобов’язаний сидіти за місцем реєстрації будинку). Як ви розумієте, це дорога до ще більшої корупції та повне свавілля щодо людей! У мігрантів залишилося нуль прав.
Джерело: «Вікно».