Британія та Франція заявили про «відновлення Антанти»: напередодні І світової вона була створена на трьох із Росією, а тепер навпаки – проти неї. Лондон та Париж переконані, що «Україна має виграти війну, яку веде проти неї Росія». Залишилося небагато: переконати у цьому Китай.
16-17 червня у Швейцарії очікується проведення мирної конференції щодо України. Європейські країни сподіваються, що на форумі буде сформульовано спільне бачення того, як завершити війну проти України. І це “бачення” ляже основою консенсусу найбільших країн світу.
На даний момент світ ще далекий від зближення позицій. Швейцарцям важливо затягнути на форум Китай, тоді як лідер країни Сі мріє привезти до Швейцарії свого ручного звіра Путіна. Європейці проти присутності РФ за переговорним столом Пекін упирається намертво.
Днями до Пекіна прилетів Лавров, міністр закордонних справ Московії. Очевидно, він обговорюватиме з китайцями поле для маневру, яке знадобиться китайському лідерові найближчим часом: наступного тижня в Пекіні побуває німецький канцлер Шольц, а на початку травня вже Сі відвідає Париж.
Якщо спостерігати зі сторони, то ситуація виглядає для нас нібито оптимістично. Макрон зараз прикидається найсміливішим гренадером НАТО. Геополітичні поразки в Африці, де «вагнери» позбавили Францію впливу на низку держав, спонукають французького президента до антипутінського драйву.
До лідерства Франції приєдналася традиційно драйва Британія, і разом вони «відновлюють Антанту», щоб розбудити НАТО та згуртувати інші країни. “Світ активно спостерігає за західними країнами – і судитиме їх, якщо вони не зможуть надати Україні достатню підтримку в її протистоянні проти Москви”, – заявили глави МЗС двох країн.
Вагоме слово на швейцарському форумі можуть сказати країни Глобального Півдня, які не дуже миряться з домінуванням Китаю: Індія, Саудівська Аравія, ОАЕ, Катар і навіть Південна Африка. Якщо українській дипломатії вдасться зібрати пул із цих держав, то дрібніші країни підтягнуться на підтримку української формули.
У той же час Китай отримав чимало торгових банів у Європі, і він зацікавлений у примиренні поточних конфліктів між Пекіном і Брюсселем, маючи в кишені тільки один козир — це нікчемного улюбленого звірка з Кремля.
З іншого боку, очікуване зближення КНР та європейських лідерів викликало великий страх у Білому Домі. Цілий держсекретар США Блінкен минулого тижня примчав до Парижа, щоб пригальмувати зближення Сходу та Заходу. Американські дипломати дають зрозуміти, що для України нічого хорошого із цих контактів не вийде.
Ми маємо гарну підтримку, але дуже поганий час для формулювання мирного плану. Тому що важливу, якщо не ключову роль на тому форумі відіграє рішення Конгресу США про виділення допомоги Україні: без зброї на фронті проукраїнська коаліція матиме вибір лише між поганим варіантом і ще гіршим, написала The Washington Post.