WP: Кремль провернув у Європі одну з наймасштабніших операцій із підкупу

WP: Кремль провернув у Європі одну з наймасштабніших операцій із підкупу

Подробиці.

Росія таємно підкуповує ультраправих чиновників у всій Європі. Зокрема, європейська розвідка звернула увагу на дії росіян у Чехії, де соратник одного з найближчих сюзників Путіна рік тому відкрив прокремлівське ЗМІ – «Голос Європи».

Як пише The Washington Post, чеська влада провела ретельне розслідування і закрила російський сайт, назвавши його пропагандистською операцією РФ. Однак тільки на Чехії справа не зупинилася – розслідування швидко поширилося і на інші країни, зокрема Бельгію, Нідерланди, Німеччину, Польщу та Францію. Правоохоронці дійшли висновку, що «Голос Європи» – це значно більше, ніж просто проросійське медіа.

«Ця організація використовувалася для перерахування сотень тисяч євро – до 1 мільйона на місяць – десяткам ультраправих політиків у більш ніж п'яти країнах, щоб поширювати у західних ЗМІ кремлівську пропаганду, яка посіє розкол у Європі та зміцнить позиції проросійських кандидатів на виборах до Європарламенту, що пройдуть Цього тижня», – пише видання з посиланням на представників розвідок різних держав.

Офіційні особи назвали цю операцію однією з наймасштабніших, зроблених Кремлем у Європі у його спробах підірвати підтримку України та внести розкол у трансатлантичний альянс. Попередні таємні акції Кремля включають спробу об'єднання вкрай правих та вкрай лівих у Німеччині, розпалювання внутрішніх розбіжностей у Франції та саботаж у Польщі.

Внутрішні документи Кремля, отримані однією з європейських спецслужб та вивчені The Post, показують, що «Голос Європи» був частиною кампанії впливу, створеної Кремлем у тісній координації з Віктором Медведчуком, союзником Путіна, який до вторгнення Росії в Україну очолював промосковську опозиційну партію парламент. Пізніше планом керував лейтенант Медведчука, який, як свідчать інші документи, тісно співпрацював із підрозділом Російської Федеральної служби безпеки, відомим як П'ята служба ФСБ.

Голова чеської служби внутрішньої безпеки Мілал Куделка заявив, що операція «Голос Європи» була також спробою провести в Європарламент більше проросійських депутатів. За його словами, «було розроблено план, за яким люди в Європарламенті будуть вести класичний шпигунство» на користь Росії.

Не лише Чехія: у справі причетні й чиновники з Німеччини

Розслідування в Чехії призвело до обшуків у будинку та офісах помічника вкрай правого голландського депутата Європарламенту та Петра Бистрона, провідного члена вкрай правої партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD) та кандидата №2 до Європарламенту від цієї партії.

Він був одним із затятих противників відправлення західної зброї в Україну і виступав за відміну санкцій щодо Росії. Як розповіли The Post три високопоставлені співробітники європейських спецслужб, на одній із знайдених під час обшуків записів було чути, як Бистрон скаржиться співробітнику «Голосу Європи» на труднощі з транспортуванням десятків тисяч готівкою до його будинку на Майорці.

Проте Бистрон був не лише «пасивною людиною, яка отримувала гроші», він брав активну участь у залученні до проекту «Голос Європи» та інших політичних діячів.

«Служби безпеки в Європі продовжують розслідувати роль десятків інших ультраправих політиків у мережі «Голос Європи», у тому числі з Франції, Бельгії та Нідерландів, а також шістьох діячів AfD, включаючи політиків і парламентських помічників. Бельгійська влада також відіграла провідну роль у розслідуванні, оскільки ключові зустрічі «Голосу Європи» з політиками проходили в інших місцях Європи, зокрема в Брюсселі», – зазначає The Washington Post.

У той же час чеські спецслужби, як і раніше, залишаються пильними.

«Ми зупинили [операцию «Голоса Европы»]і я дуже пишаюся своєю службою», – сказав Коуделка.

Але є побоювання, що інші мережі можуть працювати в інших країнах Європи.

“Ця боротьба ніколи не закінчиться”, – додав чеський чиновник.

Про це Пише сайт UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97